RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

21.02.2017 Obchody 99 rocznicy Odrodzenia Państwa Litewskiego RODM Toruń

22 lutego 2017 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki w Toruniu odbędą się uroczyste obchody 99 rocznicy Odrodzenia Państwa Litewskiego.


Uroczystość objęli honorowym patronatem

JE Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Pan Šarūnas Adomavičius oraz
Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski.


W PROGRAMIE:


Paweł Wakarecy toruński pianista, finalista XVI Konkursu Chopinowskiego
– utwory kompozytorów litewskich i polskich.


„Radviliada” litewski film w reżyserii Ramunė Rakauskaitė.
Film opowiada o słynnym szlacheckim rodzie Radziwiłłów. Głównym bohaterem filmu jest Mikołaj Radziwiłł Rudy, wielki hetman litewski, syn Jerzego Radziwiłła Herkulesa i brat królowej Polski Barbary Radziwiłłówny „Radviliada”.
Kontekst historyczny filmu przedstawi Pan Profesor Krzysztof Mikulski.
Film „Radviliada”

reżyseria: Ramunė Rakauskaitė
scenariusz: Arūnas MatelisRamunė RakauskaitėRenata ŠerelytėRomas Lileikis
gatunek: Fabularyzowany dok.
produkcja: Litwa
premiera światowa: 29 sierpnia 2014

"Pojęcie litewskiej tożsamości jest ciągle zachwiane i często przeżywa swego rodzaju kryzys. Wiedza o hetmanach i władcach Wielkiego Księstwa Litewskiego daje "klucz" do odtworzenia przeszłości narodu. Ród Radziwiłłów dodaje szczególne poczucie dumy" - powiedziała reżyserka filmu Ramunė Rakauskaitė.
Paweł Wakarecy

Urodził się w 1987 roku w Toruniu.
Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Wcześniej kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, 9 lat będąc w klasie fortepianu mgr Ewy Skarżewskiej.
Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży.
Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt (2009).
W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w wielu miastach Polski - m. in. dwukrotnie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na Festiwalu „Chopin i Jego Europa" w Warszawie, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii oraz w Chile.
W 2012 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus" odbył turnée koncertowe po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie.
W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Nohant. W 2015 roku wziął udział w pierwszym wykonaniu Kwintetu fortepianowego Edwarda Elgara w wersji na orkiestrę kameralną i fortepian autorstwa Agnieszki Duczmal. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych - m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego.
Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus (2015 - pierwsze wykonanie Kwintetu E. Elgara w aranżacji A. Duczmal), Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Podkarpackiej, Lubelskiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata. Koncertował m. in. pod batutą Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Piotra Sułkowskiego, Bohdana Jarmołowicza, Daniela Smitha.
Prowadzi również aktywną działalność jako kameralista. Wraz z małżonką Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy „Wakarecy Piano Duo", z którym występował m.in. w Polskim Radio, a także zdobywał laury na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2015) oraz na XXV International Roma Piano Competition (Rzym, 2015) Współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, występował również z Jakubem Jakowiczem (skrzypce), Łukaszem Długoszem (flet).
Artysta posiada w swoim dorobku dwie płyty CD, pierwsza (2010) wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga - wydana przez CD Accord (2013) jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.
Paweł Wakarecy jest obecnie asystentem przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Biogram na podstawie:
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
http://pl.chopin.nifc.pl/facebook