RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.04.2017 Jak wygląda życie na Kubie? RODM Toruń

O realiach życia w komunistycznym państwie zebranym w bibliotece WSKSIM opowiadała red. Katarzyna Cegielska, która na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu podzieliła się doświadczeniami z lutowej pielgrzymki na Kubę.

Słuchacze, którzy przybyli na to wyjątkowe spotkanie mogli nie tylko dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów o religii, zwyczajach i problemach codziennego życia mieszkańców Kuby, ale też zobaczyć fotografie oraz pamiątki z państwa, niemal całkowicie odciętego od otaczającego go zewnętrznego świata.

Zwłaszcza młodym odbiorcom trudno było sobie wyobrazić trudy życia w kraju, w którym od kilkudziesięciu lat funkcjonują kartki na żywność, a na miesiąc przysługuje na osobę m.in. 5 jajek, brak jest dostępu do godziwych warunków w zakresie służby zdrowia czy transportu publicznego, na ulicach można spotkać powszechnie samochody marki Fiat 126 p, a o dostępie do internetu nie ma co nawet marzyć.

Z drugiej jednak strony – co pięknie oddała prezentacja wykonanych podczas podróży fotografii - ta wulkaniczna wyspa zaskakuje wprost bajeczną przyrodą, a od tamtejszych katolików można się uczyć miłości do Kościoła i dawania świadectwa w czasach prześladowań.


Oto krótka relacja fotograficzna
facebook