RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

30.08.2017 Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego NATO RODM Toruń poleca

Dnia 25 sierpnia 2017 r. w Warszawie doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z przyszłorocznym szczytem NATO oraz reforma struktury dowodzenia w ramach organizacji.

To właśnie polsko-rumuńsko-tureckie rozmowy na temat bezpieczeństwa okazały się okazją do szerszej dyskusji nad niwelowaniem zagrożeń dla całego Sojuszu, w którym uczestniczył sam sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

Jak stwierdził szef polskiej dyplomacji, minister Witold Waszczykowski: "Cała nasza trójka to są kraje wiodące, które mogą być przykładem dla współpracy w ramach NATO, ponieważ wypełniamy zobowiązania natowskie w sposób wzorowy (...) Wszystkie nasze trzy kraje nie tylko są konsumentami bezpieczeństwa, ale są również dostarczycielami bezpieczeństwa" (źródło: strona internetowa MSZ).

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg spotkał się również z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydłą.

Poza tym, odwiedził miejsce stacjonowania batalionowej grupy bojowej NATO, czyli Orzysz. Wizyta ta była okazją do kontroli realizacji postanowień szczytu państw Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie, które miało miejsce w 2016 r. Jedna z decyzji dotyczyła rozlokowania sił Paktu na tak zwanej "flance wschodniej".

Trzech ministrów spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji (Witold Waszczykowski, Teodor-Viorel Meleșcanu i Mevlüt Çavuşoğlu) mieli okazję porozmawiać również we własnym gronie. Poruszone zostały tematy dotyczące bezpieczeństwa oraz dalszej współpracy.


FOTORELACJA


facebook