RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

05.03.2018 Wykład i dyskusja: "100 lat razem: ludzie, historia, przyszłość" RODM Toruń poleca

Dnia 5 marca 2018 r. w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miało miejsce spotkanie z zastępcą szefa misji Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, Wiceambasadorem Johnem C. Law'em.


Organizatorami byli Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu,
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu
oraz Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość".


Głównym punktem wizyty amerykańskiego dyplomaty był wykład pt.: "100 lat razem: ludzie, historia, przyszłość".


Gość wpierw spotkał się z wykładowcami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz pracownikami Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. W miłej atmosferze odpowiadał na pytania odnośnie bieżących relacji polsko-amerykańskich.Następnie przeprowadził wykład dla młodzieży, który dotyczył bilateralnych relacji naszych państw w kontekście ważnych historycznie wydarzeń. Podkreślił jak wielu Polaków walnie przyczyniło się do powstanie niepodległych Stanów Zjednoczonych (np.: Tadeusz Kościuszko), by następnie przejść do momentów kiedy amerykańscy przywódcy czynili starania aby Polska mogło ponownie na mapach świata zaistnieć.

Wspomniał o słynnych "14 punktach" prezydenta Woodrowa Wilsona, czy działaniach prezydenta Herberta Hoovera. Zwrócił uwagę, że jedna z warszawskich ulic nosi nazwę właśnie Herberta Hoovera - prezydenta, który w samych Stanach Zjednoczonych nie jest zbyt ceniony. Podkreślił wizytę John Fitzgeralda Kennedy'ego oraz Roberta Kennedy'ego w Częstochowie, oraz postać Ronalda Reagana i jego wpływ na walkę oraz obalenie komunizmu. Nie obeszło się też bez wspomnień słynnego przemówienia obecnego amerykańskiego przywódcy Donalda Trumpa w Warszawie na placu Krasińskich.Po wykładzie miała miejsce ożywiona dyskusja. Obecni byli bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania.

W sumie na auli zebrało się blisko 90 słuchaczy: studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.

Po wykładzie Pan Wiceambasador udał się do Radia Maryja celem udzielenia wywiadu.

W spotkaniu brali udział studenci uczelni toruńskich i młodzież szkół toruńskich m.in. Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych.
facebook