SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

14.04.2018 I ty możesz zostać dyplomatą RODM Toruń poleca

14 marca 2018 roku w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się spotkanie z Joanną Stempińską, Zastępcą Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Dotyczyło ono aplikacji konsularno-dyplomatycznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia pracy dyplomaty i cech potrzebnych do jej wykonywania. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak ważne są zdolności analityczno-koncepcyjne oraz, że na dyplomatów nadają się osoby nielubiące rutyny, oczekujące wyzwań. Joanna Stempińska – była Ambasador RP na Węgrzech zaznaczała wiele razy, że praca w dyplomacji to służba państwu, niezależnie od zmieniających się rządów. Powiedziała także, że dobry dyplomata musi być uczciwy i chronić swoje źródła informacji.Wraz z byłą ambasador, spotkanie prowadziła asystentka sekretarza stanu w MSZ Jana Dziedziczaka oraz absolwentka naszej Uczelni Anna Malinowska. Opowiedziała pokrótce o warunkach dostania się do Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do Akademii dostać się można z tytułem magistra lub tytułem równorzędnym. Zdać należy szereg testów i egzaminów, takich jak: test wiedzy ogólnej, test zdolności menadżerskich, egzaminy z dwóch języków, egzamin ustny, test predyspozycji oraz rozmowa kwalifikująca. Aplikacja trwa rok – pół roku szkoleń oraz pół roku stażów, wprowadzających bezpośrednio do pracy merytorycznej w dyplomacji.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.


facebook