RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.06.2018 Polsko-brytyjskie konsultacje w formule kwadrygi RODM Toruń poleca

– Dziś nasze kraje rozwijają współpracę w ramach partnerstwa strategicznego. Podobnie postrzegamy wiele kwestii międzynarodowych, zwłaszcza tych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa, wspólnym naszym zadaniem jest wzmacnianie więzi transatlantyckich kluczowych dla stabilności całego świata zachodniego – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego, gdzie ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony Polski i Wielkiej Brytanii złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Wcześniej, w podwarszawskim Helenowie, ministrowie Jacek Czaputowicz oraz Mariusz Błaszczak spotkali się ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami Borisem Johnsonem i Gavinem Williamsonem na VI konsultacjach w formule kwadrygi.

Rozmowy dotyczyły polsko-brytyjskich relacji w dziedzinie bezpieczeństwa oraz współpracy na forach organizacji międzynarodowych, w tym Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Doceniamy znaczenie Sojuszu dla bezpieczeństwa na wschodniej flance – zaznaczył szef polskiego MSZ. – Opowiadamy się za wzmocnieniem zdolności do obrony i odstraszania, za obecnością Sojuszu w tej części Europy. Zgodziliśmy się co do tego – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

Rozmówcy zwrócili także uwagę na wymiar wschodni współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, bezpieczeństwo regionalne, obszary kryzysowe oraz przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.Ministrowie rozmawiali również na temat intensyfikacji współpracy w zakresie zwalczania dezinformacji rosyjskiej w państwach Partnerstwa Wschodniego. Omówili także priorytety Polski i Wielkiej Brytanii na zbliżający się szczyt NATO, jak też obecność brytyjską w ramach eFP (enhanced Forward Presence) w Polsce. Podkreślali znaczenie współpracy transatlantyckiej dla zachowania siły i spójności działań Sojuszu Północnoatlantyckiego jako struktury kolektywnej obrony.

Spotkanie ministrów było ponadto okazją do skoordynowania działań podejmowanych przez Wielką Brytanię i Polskę w ramach Procesu Berlińskiego w kontekście spotkań na szczycie w tej formule zaplanowanych na lata 2018 i 2019. – W tym roku Londyn jest gospodarzem konferencji Procesu Berlińskiego – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Z Wielką Brytanią chcemy wspierać europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich. Polska przejmie od Wielkiej Brytanii przewodnictwo w ramach tego procesu – dodał minister Jacek Czaputowicz.

Spotkania w formule kwadrygi odbywają się cyklicznie i służą zacieśnianiu kontaktów dwustronnych w ramach pogłębiania strategicznych relacji łączących Polskę i Wielką Brytanię.

WSPÓLNY KOMUNIKAT NA ZAKOŃCZENIE OBRAD
facebook