RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

25-26.06.2018 Przedstawiciele RODM w Toruniu na konferencjach wyznaczających przyszłe działanie ośrodka. RODM Toruń poleca

W dniach 25 i 26 czerwca 2018 r. przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Jan Wiśniewski i dr Krystian Chołaszczyński, wzięli udział w dwóch ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie.

W pierwszym dniu miała miejsce wspólna konferencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pt.: "Kierunki promocji Polski na lata 2017-2027". Co ważne, podczas pierwszego bloku Pan Andrzej Fąfara, Zastępca Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych sporo miejsca poświęcił działaniom Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że ponad 35 tysięcy przeszkolonych osób to doskonały prognostyk do dalszej działalności i wzmożonej współpracy z samorządami terytorialnymi, których przedstawiciele byli też obecni na sali. W trakcie konferencji poruszono też kwestię promocji polskiej gospodarki oraz promocji Polski we współpracy zagranicznej samorządów lokalnych i regionalnych.

Drugiego dnia miało miejsce spotkanie przedstawicieli urzędów marszałkowskich i korporacji samorządowych oraz przedstawicieli piętnastu Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej rozsianych po całej Polsce. Poruszone zostały dwie ważne kwestie, które będą ważnym elementem działań w najbliższych miesiącach. Pierwsza związana jest z upamiętnieniem 25. rocznicy związania się przez Polskę Europejską Konwencją Praw Człowieka. Olbrzymią rolę w tym zakresie będą miały Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej, o czym mówił Pan Piotr Wawrzyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, oraz Pani Eliza Suchożebrska, Zastępczyni Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Natomiast Pan Bolesław Woźniak z Departamentu Polityki Europejskiej MSZ zaznaczył kolejny ważny temat działań na najbliższe miesiące: konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy.

Podbudowani i zachęceni do dalszych działań wróciliśmy do Torunia z energią na kolejne miesiące.
facebook