RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

02.09.2018 Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w Dubrovnik Forum 2018 RODM Toruń poleca

Bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozwój infrastruktury transportowej i cyfrowej, to główne tematy wystąpienia szefa polskiego MSZ na Dubrovnik Forum 2018.

- Powinniśmy dążyć do odejścia od schematycznego myślenia kategoriami Wschód-Zachód, czy nawet zastępowania starego paradygmatu nowym, takim jak Północ-Południe. Rozwijać należy wielokierunkowe inicjatywy, jak na przykład Trójmorze, służące rozwojowi państw Europy Środkowej i Południowej – podkreślił minister Jacek Czaputowicz w czasie dyskusji panelowej dotyczącej rozwoju infrastruktury w regionie.Szef polskiej dyplomacji podkreślił także zaangażowanie naszego kraju w inne inicjatywy regionalne, takie jak Proces Berliński. Na lipiec przyszłego roku zaplanowano jego Szczyt, który odbędzie się w Poznaniu. - Jego celem jest wspieranie integracji Bałkanów Zachodnich z UE m.in. poprzez wymianę doświadczeń – podkreślił minister Czaputowicz.

Podczas Forum minister Czaputowicz spotkał się także z głównym negocjatorem KE ds. brexitu Michelem Barnierem, z którym omówił postęp negocjacji pomiędzy Komisją a Wielką Brytanią. Szef MSZ przedstawił polskie stanowisko w sprawie brexitu - Potrzebujemy większej kreatywności w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie warunków brexitu. Dla nas wszystkich brak porozumienia pomiędzy Brukselą a Londynem byłby najgorszym scenariuszem - powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał ponadto z komisarzem ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Nevenem Mimicą. Spotkanie stało się okazją do przedyskutowania perspektyw finansowania pomocy rozwojowej UE oraz stanu realizacji projektów pomocowych. Zaangażowanie Polski w pomoc rozwojową było także tematem rozmowy z sekretarzem generalnym Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego Nasserem Kamelem.

Dubrovnik Forum jest doroczną konferencją o charakterze międzynarodowym koncentrującą się na bieżących wyzwaniach w zakresie polityki zagranicznej i współpracy gospodarczej. To jedno z największych wydarzeń w Europie Południowo-Wschodniej, organizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich Chorwacji. Uczestniczą w nim szefowie rządów i resortów dyplomacji państw regionu.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznychfacebook