RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ


BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
MARZEC 2018

12.02.2018 Niepokojące doniesienia z Bośni i Hercegowiny

Jak podaje agencja Reutera, władze centralne Bośni i Hercegowiny zaniepokojone są sytuacją w jednej z części składowej: Republiki Serbskiej. Zdaniem jednego z członków rządu w ostatnim czasie zaobserwowano wzmożone działanie na rzecz dozbrojenia lokalnej policji oraz wsparcia dla różnych formacji paramilitarnych. Grozić to może dalszymi tendencjami dezintegrującymi samo państwo.

Bośnia i Hercegowina to federacja, która składa się z Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Niezależny status posiada Dystrykt Brczko Bośni i Hercegowiny, jako trzecia część składowa federacji.

Od pewnego czasu obserwuje się wzrost tendencji secesjonistycznych wśród Serbów zamieszkujących Bośnię i Hercegowinę. Samo państwo powstało na skutek porozumienia pokojowego z 1995 r., podpisanego w celu zakończenia wojny domowej między Bośniakami, Serbami i Chorwatami.

W październiku 2018 r. odbędą się wybory prezydenckie oraz parlamentarne, tak na poziomie centralnym, jak i w poszczególnych częściach składowych federacji. Zdaniem niektórych komentatorów, zwłaszcza w Republice Serbskiej będzie to okazja do podgrzewania nastrojów secesjonistycznych w społeczeństwie.

Co ciekawe, krytyka serbskich nacjonalistów padła z ust Dragana Mektica, który jest bośniackim Serbem i pełni obowiązki ministra ds. bezpieczeństwa narodowego w koalicyjnym rządzie w Srebrenicy.


Źródło: Części składowe Bośni i Hercegowiny,
http://www.wikiwand.com/ en/ ederation _of _Bosni a_and _Herzegovina, [dostęp dn. 12.03.2018]; photo is available under CC BY-SA 3.0 rs license.

Jego zdaniem obecna retoryka oraz wspieranie paramilitarnych formacji ma na celu zastraszenie przeciwników politycznych oraz wywieranie wpływu na wyborców. Fala krytyki spadła m. in. na prezydenta Republiki Serbskiej, Milorada Dodika.

Zdaniem wspomnianego ministra znaczna część młodych członków paramilitarnych formacji zostało wyszkolonych w obozach położonych na terenie Federacji Rosyjskiej. Rosja zaczyna odgrywać na Bałkanach Zachodnich coraz większą rolę.

Nie może dziwić zatem w tych warunkach inicjatywa polskiego ministra spraw zagranicznych, prof. Jacka Czaputowicza odnośnie przyspieszenia integracji tej części Europy z Unią Europejską i innymi strukturami zbiorowego bezpieczeństwa.

Niepokojące muszą być też informacje o zakupie 2,5 tysiąca karabinków automatycznych dla służb policyjnych. Zakup ten ma być nieproporcjonalny wobec uzbrojenia jakim dysponują inne formacje bezpieczeństwa w Bośni i Hercegowinie. Sytuacja jest rozwojowa.

11.02.2018 Sebastian Pinera zaprzysiężony na prezydenta Chile

Konserwatywny polityk oraz miliarder, Sebastian Pinera został zaprzysiężony na prezydenta Republiki Chile. Wrócił on na to stanowisko po czterech latach rządów centrolewicy.

Jedna z podstawowych obietnic Pinery to ożywienie gospodarcze, które temu południowoamerykańskiemu państwu, by się przydało. Chile to największy na świecie eksporter miedzi. Już w dniu zaprzysiężenia zanotowano wzrost wpływów z eksportu tegoż surowca.

Oficjalna uroczystość zaprzysiężenia miała miejsce w portowym mieście Valparaiso, w obecności takich głów państw jak Micheal Temera z Brazylii, Enrique Pena Nieto z Meksyku, Evo Moralesa z Boliwii, czy Mauricio Macri'ego z Argentyny. Nowy prezydent Sebastian Pinera był już głową państwa w latach 2010-2014. Obecną kadencją rozpoczął od przejęcia urzędu z rąk ustępującej socjalistki Michelle Bachelet.

Prezydent Sebastian Pinera w listopadzie 2017 r. zwyciężył pierwszą turę z dużą przewagą, lecz potrzebna była druga tura w grudniu, by rozstrzygnąć zwycięzcę.

Większość komentatorów podkreśla, że zwycięstwo konserwatysty w Chile nadaje pewien trend odwrotu od lewicy w Ameryce Południowej. Podobne zmiany zaobserwowano w Peru, Brazylii i Argentynie.

Faktem jednak jest, że w parlamencie chilijskim dominuje lewicowa koalicja, która już zapowiada zwalczanie pomysłów konserwatywnego prezydenta – ten wcześniej ogłosił chociażby plan obniżenia obciążeń podatkowych


Źródło: Prezydent Sebastián Piñera, http://www.ntn24.com/ noticia/expresidente- sebastian- pinera- lidera-l a- intencion- de- votos- en- las- elecciones- presidenciales- de- chile- 122241, [dostęp dn. 11.03.2018]; Licencia Creative Commons / Mario Téllez.

11.02.2018 Wybory parlamentarne na Kubie

Trudno powiedzieć, by wybory parlamentarne w Republice Kuby, należały do najbardziej emocjonujących. Obywatele idąc do urn mieli do wyboru kandydatów tylko jednej partii: Komunistycznej Partii Kuby PCC.

Jednakże o wiele ciekawsza będzie decyzja nowego parlamentu, który wybierze następnego Przewodniczącego Rady Państwa, który jak wszystko wskazuje, nie będzie nazywał się Castro. Byłby to pierwszy taki przypadek od 1959 r., czyli od rewolucji komunistycznej.

Zgodnie z kubańskim prawem, co pięć lat wybierani są przedstawiciele do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej (Asamblea Nacional del Poder Popular), w którym zasiada 612 deputowanych. Jednocześnie wyborcy biorą udział w głosowaniu nad członkami do zgromadzeń prowincjonalnych.

Od lipca 2006 r. funkcję Przewodniczącego Rady Państwa pełni obecnie 86-letni, Raúl Modesto Castro Ruz. Zastąpił on swego brata, Fidela Alejandro Castro Ruz, który faktycznie rządził Kubą w latach 1959-2006. Wszystko wskazuje na to, że 19 kwietnia 2018 r. nowy parlament wybierze Przewodniczącego Rady Państwa, którym nie będzie żaden z rodu Castro.

Jak podaje agencja Reutera, podział stanowisk już się dokonał. Sam Raúl Castro ma pozostać liderem Komunistycznej Partii Kuby, zaś dotychczasowy wiceprzewodniczący PCC, Miguel Diaz-Canel nowy szefem państwa. Gdyby tak się stało, byłby to pierwszy przypadek, by na czele Kuby stała osoba nie tylko urodzona po 1959 r., ale także bez przeszłości związanej ze strukturami wojskowymi.

Przed nowym liderem trudne czasy. Relacje ze Stanami Zjednoczonymi pogorszyły się od momentu, gdy prezydentem został Donald Trump. Natomiast stosunki z najbliższym sojusznikiem, Wenezuelą nie są już takie same, co wiąże się z kryzysem wewnętrznym w tymże państwie. Wyborcy zaś oczekują zmian, które doprowadzą do wzrostu poziomu życia. Zdaniem komentatorów tylko w ten sposób nowy Przewodniczący uzyska prawdziwy mandat do rządzenia.


Źródło: Raul Castro,
http://www.patheos.com blogs/ kathyschiffer/ 2015/ 05/ was- raul- castro- joking- about- his- return-t o- the-c hurch/, [dostęp dn. 11.03.2018]; By Agecom Bahia [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/ licenses/by/ 2.0)], via Wikimedia Commons

10.02.2018 Ustrojowe zmiany w Chińskiej Republice Ludowej

Już od pewnego czasu pisało się, że pozycja polityczna Xi Jinpinga w Chińskiej Republice Ludowej jest niekwestionowana. Formalnie jest on od 2012 r. Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Chin, a od 2013 r. Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. W praktyce posiada on pełnię władzy.

Nie może więc dziwić zaskoczenie z powodu pojawienia się krytyki w związku z poprawkami do ustawy zasadniczej. Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, które pełni funkcje parlamentu, zapewne przyjmie zmiany, lecz nawet cenzorom nie udało ukryć się niezadowolenia dużej części deputowanych. Samo głosowanie ma odbyć się jutro. Po przeprowadzeniu zmian Xi Jinping będzie mógł zajmować obecne stanowisko w nieskończoność.

Jak podkreślają komentatorzy, obecna korekta systemowa skutkuje porzuceniem modelu "kolektywnego przywództwa" i uporządkowanej sukcesji wypracowanej przez Deng Xiaopinga, po burzliwych latach rządów Mao Zedonga (założyciela komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej).

Obecny partyjny Sekretarz Generalny zajmuje swoje stanowisko, które formalnie nie ma limitu kadencji. Ograniczenie dotyczy tylko stanowiska Przewodniczącego. Faktem jednak jest, że dwaj poprzednicy po dwóch kadencjach sami podawali się do dymisji i usuwali w cień. Tym samym, zgodnie z tradycją Xi Jinping powinien w 2023 r. odejść. Zmiany w konstytucji pozwolą mu jednak przewodzić w nieskończoność Chinom, które zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w międzynarodowych powiązaniach gospodarczych oraz posiadają bardzo potężną armię, tak w kategoriach ilościowych, jak i jakościowych.

Jak podkreśla agencja AFP, wzrost pozycji Xi Jinpinga zbiega się z coraz większymi ograniczeniami swobód obywatelskich czy działalnością organizacji pozarządowych. Działacze społeczni byli w tym okresie zatrzymywani a krytyczni wobec władz dziennikarze odczuwali różnego rodzaju retorsje. Społeczeństwo odbiera Przewodniczącego jednak pozytywnie, zwłaszcza w związku z bezwzględną walką z korupcją, która skutkowała ukaraniem około miliona urzędników. Przy okazji Xi Jinping pozbył się niektórych rywali w ramach partii. Niektórzy sugerują, że w tle tego był "miękki przewrót", który ograniczył pozycję kolegialnego 25-osobowego Biura Polityczna. U władzy obecnie ma pozostawać tylko Sekretarz Generalny.


Źródło: Przewodniczący Xi Jinping, http://www.radio.cz en/ section/ business/ czechs- anticipate- second- wave- of- chinese- investment, [dostęp dn. 10.03.2018]; CC BY-SA 3.0.

Większość komentatorów skupia się na poprawce dotyczącej funkcji przewodniczącego. Trzeba jednak podkreślić inne wprowadzane zmiany, które umacniają pozycję komunistycznej partii w państwie. Niezadowolenie budzi też fakt, że konkrety odnośnie zmian w ustawie zasadniczej zostały podane do publicznej wiadomości pod koniec lutego 2018 r., choć Biur Polityczne podjęło decyzję o korekcie ustawy zasadniczej już we wrześniu 2017 r.

Niemal natychmiast do pracy przystąpili cenzorzy. Blokowane są takie hasła jak: "nie zgadzam się" czy "imperator". Również memy, które ukazują Xi Jinpinga jako Kubusia Puchatka są na liście cenzurowanych obrazków.

09.02.2018 Ameenah Gurib-Fakim ustępuje z urzędu prezydent Mauritiusu

Jak podaje BBC, prezydent wyspiarskiego państwa: Republiki Mauritiusu, Ameenah Gurib-Fakim sama ustąpiła z zajmowanego stanowiska. Ma to związek ze skandalem finansowym. Ustąpienie z urzędu ma nastąpić po uroczystościach celebrujących pięćdziesięciolecie niepodległości państwa z 12 marca 1968 r., a przed kolejną sesją parlamentu, która rozpoczyna się pod koniec marca 2018 r.

Obecnie Ameenah Gurib-Fakim jest jedyną kobietą w Afryce, która zajmuje tak eksponowane stanowisko i pierwszą w tym wyspiarskim państwie. Zgodnie z ustrojowymi rozwiązaniami, prezydent Mauritiusu pełni jedynie funkcje ceremonialne.

Pani prezydent została oskarżona o to, że wykorzystała dla celów prywatnych kartę bankową, która została przekazana przez organizację charytatywną z siedzibą w Londynie o nazwie: Planet Earth Institute. W sumie wydatki przekroczyły niebagatelną kwotę kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich, a kupiono za nie biżuterię, ubrania oraz różne przedmioty osobiste. Pani prezydent zaprzeczyła oskarżeniom o defraudację dodając, że wszystko już oddała.

Obecna głowa państwa, Ameenah Gurib-Fakim jest znanym naukowcem, który został obrany na urząd w 2015 r. Skandal dotyczy okresu, gdy pracowała jako dyrektor ds. organizacji charytatywnych. Inny dyrektor z tej samej organizacji miał w późniejszym czasie utworzyć bank inwestycyjny na Mauritiusie, co stworzyło podejrzenie o używanie zajmowanego urzędu dla protekcji tego konkretnego działania.

Jak powiedział dziennikarzom premier kraju Pravind Jugnauth, prezydent miała już podjąć decyzję o ustąpienia z urzędu oraz ustalono konkretną datę tego wydarzenia, nie podając jednocześnie więcej konkretów. Szef rządu dodał, że cieszy się z faktu, iż Mauritius może uchodzić w tej sytuacji jako praktyczny przykład skuteczności systemu demokratycznego.


Źródło: Prezydent Ameenah Gurib-Fakim, https://news.globallandscapesforum.org/25190/mauritius-president-ameenah-gurib-fakim-calls-global-solidarity-landscapes/, [dostęp dn. 09.03.2018]; Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0).

09.02.2018 Niespodziewane pojednanie w Kenii

Do niezwykłego wydarzenia doszło w Kenii. Dwóch zaciekłych przeciwników politycznych wspólnie wystąpiło przed kamerami i ogłosiło się "braćmi". Chodzi o prezydenta państwa Uhuru Kenyattę oraz lidera opozycji Raila Odingę. Do zdarzenia doszło tuż przed wizytą w Kenii amerykańskiego Sekretarza Stanu, Rexa Tillersona.

Sytuacja polityczna w Kenii uległa znacznemu pogorszeniu po zeszłorocznych wyborach prezydenckich. Dnia 8 sierpnia 2017 r. miały miejsce wybory, w których zwyciężył Uhuru Kenyatta, dzierżący najwyższy urząd w państwie od 2013 r. Przy frekwencji wynoszącej blisko 80%, uzyskał on poparcie ponad 8,2 miliona obywateli uprawnionych do głosowania (54,17%). Natychmiast wynik zakwestionował drugi z kolei Raila Odinga, który zdobył ponad 6,8 miliona głosów (44,94%).

Lider opozycji nie uznał zwycięstwa rywala, podkreślając nierzetelność wyborczego procesu. W następstwie powyborczych protestów śmierć poniosło około 150 osób. Następnie Sąd Najwyższy unieważnił wybory i nakazał ponowne ich rozpisanie. Druga pierwsza tura odbyła się 26 października 2017 r. Zdaniem opozycji nie doszło do żadnych zmian gwarantujących transparentność procesu wyborczego, co skutkowało ich bojkotem.

Wynik był łatwy do przewidzenia: U. Kenyatta – 98,3%; R. Odinga – 1%. Co oczywiste, i ten wynik nie został uznany. Sam siebie lider opozycji określił mianem "ludowego prezydenta", a sama uroczystość zaprzysiężenia była transmitowana przez kilka stacji telewizyjnych, które następnie odczuwały gniew władzy.


Źródło: Po lewej Uhuru Kenyatta a po prawej Raila Odinga,
https://commons.wikimedia.org/ wiki/ File: Uhuru_ Kenyatta_ and_ Raila_ Odinga.jpg, [dostęp dn. 09.03.2018]; Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.

Obecny ruch, który został dokonany przez obu skonfliktowanych polityków, ma na celu rozpoczęcie procesu pojednania. Jest to o tyle ważne, że personalny konflikt już przełożył się na etniczne podziały.

Według większości komentatorów, obecne działania mają za zadanie zmienić nastawienie jednego z ważniejszych kenijskich partnerów zagranicznych, Stany Zjednoczone. Amerykański Sekretarz Stanu Rexa Tillersona obecnie przebywa w Nairobi. Pochwalił ruch obu polityków uznając, że jest to "bardzo pozytywny krok". Jednocześnie zaznaczył, że kenijskie władze muszą zmienić obecny polityczny kurs. Sporą krytykę budzi zamykanie niewygodnych mediów czy nowe przepisy, które zdaniem Amerykanów zagrażają niezawisłości sądów.

08.02.2018 Andres Manuel Lopez Obrador na czele przedwyborczych sondaży w Meksyku

Według najnowszego sondażu firmy Ipsos, lewicowy kandydat Andres Manuel Lopez Obrador prowadzi w przedwyborczym sondażu. Najbliższe wybory prezydenckie w tymże północnoamerykańskim państwie zostały zaplanowane na dzień 1 lipca 2018 r.

Oficjalna nazwa państwa brzmi: Meksykańskie Stany Zjednoczone, i jest to republika federalna z dominującą pozycją głowy państwa w systemie politycznym. Stąd waga zbliżających się wyborów prezydenckich. Obecnie prezydentem kraju oraz szefem rządu jest Enrique Peña Nieto z Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej PRI. Został on wybrany w 2012 r. i zgodnie z ustawą zasadniczą nie może ubiegać się o reelekcję.

Według sondażu Ipsos, Andres Manuel Lopez Obrador z socjaldemokratycznego Narodowego Ruchu Odrodzenia (MORENA) wyprzedził w sondażu innych kandydatów o co najmniej 13%, w tym kandydata obecnej ekipy będącej u władzy.

Lider sondażu, były burmistrz stolicy państwa: Meksyku, może liczyć na 36,3% poparcia. Wspomniany Andres Manuel Lopez Obrador już dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich i za każdym razem zajmował drugie miejsce.

Drugi w sondażu jest Ricardo Anaya z chadeckiej Partii Akcji Narodowej PAN. Chęć zagłosowania na niego w nadchodzących wyborach zadeklarowało 22,7% ankietowanych.

Dopiero trzeci jest przedstawiciel PRI, były minister finansów Jose Antonio Meade. Może on liczyć na poparcie rzędu 15,1%.

Formalnie kampania przedwyborcza w Meksyku rozpocznie się 30 marca 2018 r.

Zdaniem znawców meksykańskiej sytuacji politycznej, wzrost poparcia dla lidera MORENA wiąże się ze słabością PRI. Obecnie rządzącą formację miały zgubić skandale politycznej korupcji. W tle jest wzrost przemocy spowodowanej przez potężne gangi i kartele oraz problemy natury gospodarczej. Należy też pamiętać, że ponad 1/5 wyborców wciąż jest niezdecydowana.


Źródło: Kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich Andres Manuel Lopez Obrador,
https://lab.org.uk/ mexico- pretenders -to- the- throne/, [dostęp dn. 09.03.2018]; Photo: By Eneas De Troya from Mexico City, CC BY-SA 2.0.

08.02.2018 Mobilizacja wenezuelskiej opozycji przed wyborami prezydenckimi

Na dzień 20 maja 2018 r. zaplanowane zostały wybory prezydenckie w Wenezueli. Będą to wybory podwyższonego ryzyka, zwłaszcza w kontekście zeszłorocznych protestów, które przetoczyły się przez ten południowoamerykański kraj.

Zdaniem opozycji jednak nie ma żadnych szans, by wybór nowego przywódcy odbył się w pełni demokratyczny i transparentny sposób. Cały proces miał zostać tak ustawiony, by dotychczasowa głowa państwa, którą jest Nicolas Maduro mogła zwyciężyć bez większych problemów. Stąd konsolidacja wenezuelskiej opozycji i odezwa do społeczeństwa o mobilizację w celu zaprotestowania przeciwko nieuczciwym wyborom.

Jak podaje agencja Reutera, niedawno została utworzone platforma współpracy partii opozycyjnych o nazwie: Szeroki Front Wolnej Wenezueli. W swoim planie ma zorganizowanie ogólnokrajowego protestu, którego początek ma przypaść na dzień 17 marca 2018 r. Obok politycznych działaczy, chęć uczestnictwa zadeklarowały organizacje studenckie, związki zawodowe oraz pracownicy uczelni wyższych.


Źródło: Prezydent Nicolas Maduro,
https://www.contra-magazin.com/2017/ 10/ venezuela -will -frieden -souveraenitaet -und -die -bolivarianische -demokratie /, [dostęp dn. 08.03.2018]; Bild: Flickr / Agencia de Noticias ANDES CC BY-SA 2.0.

Od czasu zeszłorocznych protestów, opozycja unikała działań protestacyjnych. Ostatnie kosztowały życie co najmniej 120 obywateli, po czterech miesiącach starć z siłami bezpieczeństwa. Cześć opozycji nie chciała powtórki wydarzeń przed tegorocznymi wyborami. Główny cel, czyli odsunięcie N. Maduro od władzy nie powiódł się w 2017 r.

Bojkot wyborów ogłosiła większość partii opozycyjnych po tym, jak dwóch kandydatów zostało pozbawionych prawa wybieralności, a niektórym formacjom politycznym ogranicza się funkcjonowanie. Organy państwowe, w tym te odpowiedzialne za organizację wyborów, miały faworyzować rządzącą Zjednoczoną Socjalistyczną Partię Wenezueli PSUV oraz lidera, obecnego prezydenta.

06.02.2018 ONZ oskarża Republikę Związku Mjanmy

Jak podaje BBC, Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ oskarżyła władze Republiki Związku Mjanmy o kontynuowanie czystki etnicznej w stanie Rakhine, która skierowana jest przeciwko muzułmańskiemu ludowi Rohingya.

Raport na temat sytuacji Rohingya przygotował specjalny wysłannik ONZ. Przedstawiciel Narodów Zjednoczonych w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że władze Mjanmy celowo wykorzystują "kampanię terroru oraz wymuszają głód" na Rohingya. Raport pojawia się ponad sześć miesięcy od rozpoczęcia przez wojsko Mjanmy operacji militarnej w stanie Rakhine. Skutkiem był masowy exodus wspomnianego ludu, głównie do sąsiedniego Bangladeszu. Oblicza się, że od sierpnia 2017 r. ponad 700 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.

Konsekwentnie armia Mjanmy zaprzecza, by wojskowa operacja była skierowana przeciwko cywilom. Formalnie chodzi o zwalczania rebeliantów mających wywodzić się właśnie z ludu Rohingya. Oskarżenia dotyczą takich aktów przemocy jak morderstwa, gwałty i podpalanie.

Jak stwierdził zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. praw człowieka Andrew Gilmour władze centralne Mjanmy czynią bardzo wiele, by usunąć wspólnotę Rohingya ze swego terytorium. Mimo, że natężenie przemocy jest niższe niż miało to miejsce na początku militarnej operacji, to jednak "kampania terroru niższego rzędu" w połączeniu z kontrolowanym głodem może być równie skuteczna.


Źródło: Podziały etniczne w Mjanmie,
https://blog.education. nationalgeographic.org/ 2017/ 10/ 02 rohingya- crisis- what-y ou- need -to- know/, [dostęp dn. 06.03.2018]; Map by Al Jazeera. CC-BY-SA-3.0.

Nacisk międzynarodowy skutkował rozpoczęciem rozmów przez władze Mjanmy i Bagladeszu odnośnie repatriacji tysięcy Rohingya. Jednakże niepokój wzbudziły ruchy wojsk w ostatnich tygodniach. Mjanma nad granicę z Bangladeszem zgromadziła znaczne siły. Jednocześnie przez granicę ma miejsce exodus niewinnych cywili. Końca tego etnicznego konfliktu nie widać.

06.02.2018 Stan wyjątkowy na Sri Lance

Władze Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu dziesięciodniowego stanu wyjątkowego. Ma to związek z trudną sytuacją wewnętrzną oraz przypadkami antymuzułmańskich zamieszek. Co najmniej dwie osoby zginęły. Zniszczono też domy oraz meczety społeczności islamskiej.

Jak stwierdził minister Rauff Hakeem: "Rada ministrów zdecydowała się na podjęcie trudnych działań, w tym na dziesięciodniowy stan wyjątkowy". Wprowadzono również godzinę policyjną w Kandy, stolicy Prowincji Centralnej, gdzie znajduje się ważny kompleks dla wyznawców buddyzmu. Dodatkowo rząd rozmieścił komandosów na terenie środkowej części wyspy, w pobliżu popularnego turystycznie masywu górskiego. Kiedy mieszkańcy dowiedzieli się o wprowadzeniu godziny policyjnej, mieli wpaść w złość – jak podaje agencja AFP.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwala rządzącym na rozmieszczenie dodatkowych sił, a także przetrzymywanie w areszcie na dłuższy czas osób podejrzewanych o zachowania niebezpieczne. Decyzje te mają uspokoić sytuację. Już od pewnego bowiem czasu narastały napięcia między muzułmanami a buddystami.

W 2009 r. zakończyła się wojna domowa, która przez trzy dekady targała wewnętrznie tym wyspiarskim państwem. Władza centralna miała duże problemy, by uporać się z tamilskimi rebeliantami.

Nagły wybuch etnicznej przemocy nastąpił w zeszłym tygodniu, gdy podano do publicznej wiadomości śmierć mężczyzny z rąk zorganizowanej grupy przestępczej. Zmarły wywodził się z Syngalezów i jest najliczniejszy na Sri Lance. Stanowią oni blisko 82% mieszkańców wyspy i są to głównie wyznawcy buddyzmu. Muzułman jest blisko 10%. Co jakiś czas możemy usłyszeć o konflikcie na Sri Lance, którego podłoże ma charakter religijny i etniczny.

05.02.2018 Republika Włoska po wyborach

Dnia 4 marca 2018 r. we Włoszech odbyły się wybory parlamentarne. Zostały one rozpisane po tym jak prezydent Sergio Mattarella rozwiązał parlament 28 grudnia 2017 r. Wyborcy nie dali jednak żadnej partii zdecydowanego zwycięstwa. Tym samym przed nami prawdopodobnie długie tygodnie rozmów koalicyjnych, które wcale nie muszą zakończyć się utworzeniem gabinetu.

Jak podaje większość agencji prasowych, dwie partie antyestablishmentowe przyznają sobie prawo do tytułu zwycięzcy oraz formowania nowego rządu. Należy pamiętać, że Włochy to czwarta gospodarka w Unii Europejskiej i tym samym wewnętrzna sytuacja będzie miała przełożenie bezpośrednio na unijną kondycję.

Blisko 1/3 ważnie oddanych głosów zdobyli politycy z eurosceptycznego i populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) na czele z Luigi Di Maio. Na partię zagłosowało ponad 10 milionów 600 tysięcy obywateli, co stanowi poparcie rzędu 32,64%. O ster władzy walczy też inna formacja: Liga Północna (Lega Nord) na czele Matteo Salvini, na którą zagłosowało tylko nieco ponad 5 milionów 600 tysięcy wyborców – 17,4%. Jednakże Liga Północna przynależy do sojuszu centroprawicowych partii politycznych we Włoszech. Razem posiadają niewielką przewagę nad Ruchem Pięciu Gwiazd. W skład centroprawicowego sojuszu oprócz Ligi Północnej wchodzą: Forza Italia kierowana przez byłego premiera Silvio Berlusconiego, która klasyfikowana jest jako chrześcijańska demokracja, a zdobyła w ostatnich wyborach ponad 4,5 miliona głosów (ok. 14% poparcia); eurosceptyczni i nacjonalistyczni Bracia Włosi (Fratelli d'Italia FdI) na czele z Giorgią Meloni z poparciem rzędu 4,35%, czyli ponad 1,4 miliona głosów; oraz liberalna Noi con l'Italia NcI pod przywództwem Raffaele Fitto, na którą zagłosowało ponad 400 tysięcy wyborców (1,31%).

Już lider lewicowej Partii Demokratycznej oraz były premier Matteo Renzi zapowiedział, że nie wejdzie w żadną koalicję z partiami antysystemowymi i przejdzie w tej kadencji do opozycji. Zarówno Luigi Di Maio, jak i Matteo Salvini, tuż po wyborach ogłosili rozpoczęcie rozmów koalicyjnych, których celem jest utworzenie parlamentarnej większości potrzebnej do utworzenia rządu. Zdaniem wielu komentatorów, dla unijnych elit najgorszym rozwiązaniem byłby ewentualny sojusz Ruchu Pięciu Gwiazd oraz Ligi Północnej, lecz liderzy obu partii taki scenariusz już odrzucili.Źródło: Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio,
https://commons.wikimedia.org/ wiki/ File:Luigi_ Di_ Maio_ portrait.jpg, [dostęp dn. 05.03.2018]; Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.


Źródło: Lider Ligi Północnej Matteo Salvini,
http://blogs.lse.ac.uk/ europpblog/ 2015/ 11/ 23/ junior- partner- no- more- how- the- growth -of- lega- nord-c ould- reshape- the- right-i n-italy/, [dostęp dn. 05.03.2018]; European Parliament CC-BY-ND-NC-4.0.

04.02.2018 A jednak "Wielka Koalicja"…

Kiedy chadecy i socjaldemokraci w 2017 r. rozpoczynali kampanię wyborczą w Republice Federalnej Niemiec RFN, zarzekali się, że do kolejnej Wielkiej Koalicji nie dojdzie. Jednak wybory z września 2017 r. nie dały jednoznacznego rezultatu, a w związku z tym rozpoczęła się epopeja pod nazwą "rozmowy koalicyjne". Teraz widzimy rezultat tych negocjacji, których wynik jest identyczny jak z 2013 r. Mamy powtórkę z Wielką Koalicją w roli głównej i kolejną kadencję Angeli Merkel.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec SPD zakończyła wczoraj procedurę wewnętrznego głosowania nad umową koalicyjną z chadecką frakcją składającą się z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU oraz Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii CSU. Lider socjaldemokratów niemieckich w czasie wyborów Martin Schulz miał niezwykle trudne zadanie. Musiał przekonać swoich partyjnych kolegów, że koalicja z chadekami i wejście do rządu doprowadzi do wzmocnienia formacji, która ostatnimi czasy przeżywa poważny kryzys. Z wyborów na wybory elektorat się kurczy. Wynik wewnętrznego referendum w SPD doprowadził do sytuacji, gdy na kolejne cztery lata zostanie zawiązana Wielka Koalicja i ponownie kanclerzem zostanie liderka chadeków, Angela Merkel.

Wybory z września 2017 r. miały być sprawdzianem dla kondycji politycznej CDU/CSU oraz wzmocnieniem pozycji gabinetu kanclerz Merkel. Chadecy zwyciężyli, lecz niedostatecznie by samodzielnie utworzyć rząd.


Źródło: Kanclerz Niemiec Angela Merkel,
https://news.finance.co.uk/ angela- merkel- expects- breakthrough- coalition- discussions/, [dostęp dn. 04.03.2018]; By Alexander.kurz (Own work) [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons.

Rozpoczęły się rozmowy koalicyjne, które potrwały ponad pięć miesięcy. Początkowo chadecy rozmawiali z liberałami i zielonymi, zaś ewentualny rząd w takim składzie w mediach został określony mianem "jamajskiej koalicji". Rozmowy zakończyły się fiaskiem i jedyną możliwością było zawiązanie "Wielkiej Koalicji" z SPD, gdyż w przeciwnym wypadku groziły przedterminowe wybory.

Niespodziewanie socjaldemokratyczni przywódcy musieli uporać się z wewnętrzną opozycją, która stworzyli młodsi wiekiem działacze. Istniała obawa, że wejście trzeciej siły parlamentarnej do rządu doprowadzi do sytuacji, gdy czwarta z kolei partia skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec AfD uzyska miano głównej opozycji i tym samym będzie dalej zyskiwać, co przy spadającym poparciu dla SPD mogłoby zakończyć się wyborczą katastrofą socjaldemokratów w kolejnych wyborach.

W sumie w wewnętrznym referendum głosowało 464 tysiące socjaldemokratów. Całą noc liczono głosy, z których 66% było za wejściem do rządu. Poinformował o tym tymczasowy lider SPD, Olaf Scholz.

03.02.2018 Terrorystyczne ataki w Wagadugu

Wciąż spływają informację odnośnie dwóch zamachów terrorystycznych, które miały miejsce wczoraj w stolicy Burkina Faso, Wagadugu. Ich celem była placówka ambasady francuskiej oraz budynek sztabu armii. Władze mają teraz ciężkie zadanie odpowiedzenia na pytanie, co stało za atakami, oraz niedopuszczenie do kolejnych aktów terroru.

Państwa w Afryce Zachodniej już od dłuższego czasu toczą ciężkie boje z fundamentalizmem islamskim. Walka ta jest nierówna, gdyż religijni ekstremiści stosują metody, które trudno uznać za cywilizowane. Nie chodzi tylko o terroryzm, ale także o szeroko pojętą partyzantkę.

Same ataki, które były skoordynowane, odbyły się w nieprzypadkowym terminie. Odbywało się właśnie spotkanie wojskowych z państw, które bezpośrednio są zagrożone ze strony fundamentalistów.

Oficjalnie potwierdzono śmierć ośmiu członków służb bezpieczeństwa i wojska Burkina Faso. Ambasada francuska podała natomiast, że co najmniej 12 osób zostało ciężko rannych. Jak do tej pory żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do ataku, lecz czynnik islamistyczny uznawany jest za najbardziej prawdopodobny. Władze Burkina Faso zastanawiają się jednak, czy za zamachami nie stali spiskowcy, którzy w 2015 r. zorganizowali nieudany zamach stanu.

Minister komunikacji Remis Fulgance Dandjinou dziś rano powiedział: "To atak terrorystyczny powiązany z miejscowym lub innym terrorystycznym ruchem w Sahelu… lub z tymi, którzy chcą zablokować bądź zdestabilizować nasz demokratyczny postęp". Agencja AFP podała, że dwie osoby zostały aresztowane w związku z zamachami.

Minister bezpieczeństwa Clement Sawadogo potwierdził, że atak na budynek sztabu mógł mieć na celu zniszczenie siedziby regionalnych sił antyterrorystycznych G5 Sahel, współtworzonych przez kilka państw (Burkina Faso, Mali, Czad, Niger, Mauretania). Samobójczy atak z użyciem samochodu-pułapki, który był po brzegi wypełniony materiałami wybuchowymi, spowodował ogromne zniszczenia. Krótko przed spotkaniem przedstawicieli G5 Sahel zmieniono jego miejsce, zaś pierwotnie przeznaczony do tego pokój uległ całkowitemu zniszczeniu.

Premier Paul Kaba Thieba zaznaczył, że celem napastników było nie tylko Burkina Faso, lecz także Francja. Chciano oba państwa poróżnić, lecz bezskutecznie.

01.03.2018 Rex Tillerson wybierze się do Afryki

Jak podaje agencja Reutera, szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson w najbliższym czasie uda się z oficjalną wizytą do Afryki. Informację potwierdził Departament Stanu Stanów Zjednoczonych.

Wśród państw, które zostaną odwiedzone przez Rexa Tillersona wymieniono Czad, Dżibuti, Etiopię, Kenię i Nigerię. Ważnym punktem wyprawy ma być spotkanie z kierownictwem Komisji Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. Ta organizacja międzynarodowa staje się coraz istotniejszym elementem integracji kontynentu afrykańskiej. Faktem jest, że Unia Afrykańska swoim zasięgiem obejmuje wszystkie państwa w Afryce.

Cała podróż ma potrwać od 6 do 13 marca 2018 r. Jak stwierdził sam Sekretarz Stanu USA, celem wyprawy ma być przedyskutowanie możliwości współpracy w takich dziedzinach jak zwalczanie terroryzmu, zapewnienie pokoju czy pobudzanie wielostronnego handlu.


Źródło: Sekretarz Stanu Rex Tillerson, https://www.timesofisrael.com/ exxon- ceo- emerges- as- favorite- to- lead- us- state- department/, [dostęp dn. 01.03.2018]; CC BY, Wimedia/premier.gov.ru.

01.03.2018 Amerykanie sprzedadzą Ukrainie pociski

Jak podał dziś Pentagon, amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży stronie ukraińskiej pocisków przeciwpancernych. Koszt całej transakcji ma wynieść około 47 milionów dolarów amerykańskich.

Ukraina dzięki decyzji USA będzie mogła zaopatrzyć swoje wojska w FGM-148 Javelin, czyli ręczne przeciwpancerne pociski kierowane typu F&F (fire and forgot – odpal i zapomnij). Cechą charakterystyczną tego typu broni jest możliwość wystrzelenie pocisku rakietowego, który samonaprowadza się na cel.

Jednocześnie Pentagon zapewnił, że sprzedaż broni do ogarniętej wojną Ukrainy: "nie zmieni równowagi militarnej w regionie". Oświadczenie to jest o tyle interesujące, że Departament Stanu USA nie ukrywał, że chce wesprzeć Kijów w budowie systemu obronnego zapewniającego niezależność i integralność ukraińskiego terytorium.

Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy, czyli od 2014 r., zginęło co najmniej 10 tysięcy osób. Władze w Kijowie muszą uporać się nie tylko z separatystami z Donbasu, ale także wspierającymi ich Rosjanami.2018

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2017

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2016

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU
facebook