SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.04.2019 RODM: wystawa IPN prezentująca sylwetki kapłanów z archidiecezji wileńskiej ratujących Żydów w czasie II wojny światowej RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, wspólnie z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zorganizował prezentację wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. Sprawiedliwi. Kapłani archidiecezji wileńskiej ratujący Żydów podczas okupacji niemieckiej (1941-1944).

Jest to jedna z pięciu wystaw Instytutu Pamięci Narodowej przypominających Polaków, którzy w czasie II wojny światowej poświęcili się dla ratowania ludności żydowskiej.Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, w obecności m.in. JM Rektora WSKSiM o. dr. Zdzisława Klafki i koordynatora RODM Toruń dr Jana Wiśniewskiego. W wydarzeniu udział brali również pracownicy WSKSiM i RODM oraz studenci.

Polacy stanowią największą grupę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ponad siedem tysięcy naszych rodaków jest uhonorowanych tym izraelskim odznaczeniem nadawanym przez Instytut Yad Vashem.

Liczba ta, jak mówi profesor Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, to jedynie wierzchołek góry lodowej rzeczywistej skali pomocy niesionej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej.

     – W rzeczywistości jeżeli jedna osoba z rodziny się angażowała i w swoim obejściu, w swoim domu, udzielała pomocy, to faktycznie udzielała tej pomocy cała rodzina – akcentuje prof. Mirosław Golon.

Polacy wiedzieli, że za tę pomoc grozi kara śmierci, a mimo to nieśli ją dając świadectwo heroicznej odwagi oraz wierności chrześcijańskim wartościom.

     – Ta pomoc zaczęła się właściwie od 1939-40 roku. Później pomoc była zorganizowana miedzy innymi utworzono Żegotę, która de facto pomagała ludności żydowskiej. Trzeba też pamiętać o pomocy takiej zwykłej ze strony Polaków dla np. mieszkańców gett żydowskich – podkreśla dr Jan Wiśniewski z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Wielki wkład w ratowanie ludności żydowskiej wniosły osoby duchowne, wśród nich 74 kapłanów z archidiecezji wileńskiej o czym przypomina wystawa otworzona w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Dziś, kiedy Polaków próbuje się obarczyć winą za Holocaust przypominanie o tych heroicznych postawach jest szczególnie ważne. To zadanie dla nas wszystkich. Takim wyjątkowym miejscem na mapie miejsc pamięci w Polsce jest Toruń. To tutaj znajduje się Kaplica Pamięci Męczenników Polskich. Wkrótce ma powstać także Park Pamięci i Muzeum Pamięć i Tożsamość imienia świętego Jana Pawła II.

     – Mamy zebranych ok. 40 tysięcy świadectw Polaków, którzy ratowali życie naszych braci Żydów – wskazuje o. dr Zdzisław Klafka. – To ma ogromne znaczenie dla naszego narodu polskiego, aby unaocznić wszystkim obecnym pokoleniom i przyszłym, że naród polski naprawdę płacił ogromną cenę w czasie II wojny światowej – dodaje rektor WSKSiM.


Bo pamięć o Sprawiedliwych nie powinna nigdy zgasnąć.Wystawa będzie przebywać na terenie WSKSiM do końca kwietnia br. .


facebook