SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ





05.10.2019 Współczesne wyzwania polityki gospodarczej: Brexit i co dalej? RODM Toruń

Dnia 5 października 2019 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę dotyczącą procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.

Ten proces - potocznie określany mianem Brexitu - wywołuje wśród polityków brytyjskich i europejskich, jak również europejskiej i światowej opinii publicznej olbrzymie zainteresowanie, a jednocześnie zaniepokojenie. W obecnej sytuacji prawno-politycznej, Wielka Brytania może opuścić UE bez jakichkolwiek uzgodnień dotyczących sfery gospodarczej czy społecznej. W tej sytuacji spodziewany jest spadek wartości funta, przywrócenie kontroli celnej i konieczności posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy, utrudnienia dla firm transportowych i przywrócenie ograniczeń w dostępie do brytyjskiego rynku pracy, co z kolei może dotknąć szczególnie Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach Brytyjskich. Z uwagi na to, że Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskiej żywności oraz na konieczność wprowadzenia stawek celnych zgodnych z taryfami WTO, znaczne perturbacje dotkną polskich producentów i dostawców mięsa, przetworów mięsnych i produktów mleczarskich na rynek brytyjski. Ta sytuacja może spowodować utratę w Polsce wielu miejsc pracy.



Przedstawione kwestie były przedmiotem ożywionej dyskusji, zapoczątkowanej przez referat wprowadzający p. dr Agnieszki Domańskiej pt. Wielka Brytania w Unii Europejskiej – integracja i dezintegracja. Dyskusję prowadziła dr Dorota Żuchowska, kierownik Zakładu Polityki Ekonomicznej WSKSiM.

Debata towarzyszyła konferencji „Współczesne wyzwania polityki gospodarczej”, która miała miejsce w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 5 października 2019 r. Projekt realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.