SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ


BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
LUTY 2019

28.02.2019 Amerykańsko-tureckie rozmowy o pokoju bliskowschodnimŹródło: Doradca i zięć prezydenta Donalda Trumpa, Jared Kushner, http://www.wikiwand. com/ de/ Jared_Kushner, [dostęp dn. 28.02.2019]; domena publiczna.

Niedawno zakończony szczyt w Warszawie poświęcony był kwestii pokoju bliskowschodniego. Organizatorami była Polska, wraz ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaję się, że amerykańska administracja idzie za ciosem, o czym świadczą wczorajsze rozmowy miedzy przedstawicielami Białego Domu, m. in.: prezydenckim doradcą Jaredem Kushnerem, a tureckim przywódcą Tayyipem Erdoganem.

Obok kwestii perspektyw pokojowych na ważnym geostrategicznie obszarze Bliskiego Wschodu, poruszono kwestie wzmocnienia współpracy amerykańsko-tureckiej, dwóch najpotężniejszych państw w układzie zbiorowym o nazwie Pakt Północnoatlantycki NATO. Było to o tyle ważne, że od pewnego czasu pojawiały się sugestie mówiące o zbliżeniu Turcji do Rosji i Iranu. Wczorajsze rozmowy miały zatrzeć to złe wrażenie.

Kushner, który odpowiada za amerykańską politykę wobec toczącego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego, już po rozmowach stwierdził, że dla Waszyngton bliskowschodni proces pokojowy jest bardzo ważny i to była treść głównej części rozmowy, jak również omawiano możliwości określenia przyszłych granic w taki sposób, by wszystkie strony były zadowolone.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na Biały Dom, na rozmowy z Erdoganem zostali delegowani: Kushner, Jason Greenblatt odpowiadający za międzynarodowe negocjacje oraz Brian Hook zajmujący się irańskim problemem dążeń do posiadania broni masowego rażenia. Co oczywiste nie tylko problem palestyńsko-izraelski został poruszony. Bezpieczeństwo w regionie, relacje gospodarcze, czy pozycja Iranu, były tematami, które obie strony mocno absorbują.

Faktem jednak jest, że Erdogan od pewnego już czasu krytykował USA za ich politykę wspierania w całości Izraela, często kosztem innych państw, w tym sojuszników w regionie. Gdy Amerykanie przenieśli ambasadę do Jerozolimy uznając to miasto za stolicę Izraela, turecki przywódca stwierdził, że USA straciło szansę na pozycje mediatora w konflikcie bliskowschodnim. Ankara wraz z innymi państwami muzułmańskimi groziła nawet sankcjami wobec tych, którzy uczyniliby podobny krok co Trump. Jak widać obie strony muszą porozumieć się w bardzo wielu kwestiach, by polepszyć stan bilateralnych relacji.

27.02.2019 Eskalacja kryzysu kaszmirskiegoŹródło: Podział Kaszmiru, https://commons. wikimedia. org/ wiki/ File: Kashmir_ map- es. svg, [dostęp dn. 27.02.2019]; This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Wszystkie wojny hindusko-pakistańskie, z wyjątkiem jednej, od czasu uzyskania niepodległości z rąk Wielkiej Brytanii toczyły się na terenie lub o Kaszmir. Obecna sytuacja jest ponownie mocno gorąca i grozi wybuchem kolejnego konfliktu.

Jak podają światowe media, powołujące się na pakistańskie źródła, na terenie zajmowanego przez Islamabad Kaszmiru doszło do zestrzelenia dwóch odrzutowców hinduskich sił powietrznych. Zdaniem Pakistanu jeden z samolotów miał przekroczyć nielegalnie granice, zaś dwóch pilotów zostać schwytanych. Indie potwierdziły fakt zestrzelenia oraz brak kontaktu z jednym z pilotów. Nie ma potwierdzenia, czy Pakistan również stracił jeden z samolotów w akcji odwetowej.

Incydent lotniczy na spornym obszarze jest pierwszym od 1971 r., czyli od zakończenia wojny. Przyjmuje się, że obecna eskalacja konfliktu to skutek zamachu terrorystycznego zorganizowanego przez kaszmirskich bojowników, którzy mają poparcie ze strony Islamabadu, a który to kosztował życie 40 hinduskich wojskowych.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Indii, Raveesh Kumar potwierdził utratę jednego odrzutowca. Wydaje się jednak, że obie strony są powściągliwe w komentarzach. Nawet wideo ukazujące rzekomo schwytanego hinduskiego pilota szybko zostało usunięte z oficjalnych stron pakistańskich. W odpowiedzi na hinduską prowokację, Pakistan przeprowadził atak na cele niemilitarne i bez znaczenia w Indiach, starając się uniknąć jakichkolwiek ofiar, lecz brak potwierdzenia tych informacji. Hindusi twierdzą, że wszystkie ataki zostały odparte.

27.01.2018 Muhammadu Buhari został ponownie wybrany prezydentem Nigerii

Według właśnie udostępnionych wyników wyborczych nowym prezydentem Nigerii został wybrany dotychczasowy przywódca Muhammadu Buhari. Będzie on piastował najwyższe stanowisko przez najbliższe cztery lata.

Obecny prezydent, i jednocześnie prezydent-elekt, ma 76 lat i pokonał byłego wiceprezydenta kraju, którym był Atiku Abubakar. Różnice między głównymi kandydatami wyniosły około 4 milionów głosów. Frekwencja osiągnęła poziom 35,6% głosów. Partia Abubakara już odrzuciła wynik wyborczy.

Same wybory miały miejsce w ostatnią sobotę 23 lutego 2019 r. Komentatorzy podkreślają, że w wielu miejscach dochodziło do sporych opóźnień w wyborczych procedurach, a nawet przemocy. Nie ma jednak dostatecznych dowodów potwierdzających zarzuty opozycji odnośnie ewentualnego fałszerstwa.

Według opublikowanych wyników, w wyborach parlamentarnych „All Progressives Congress” popierający Buhari’ego zdobył 15,2 miliona głosów. Natomiast „People’s Democratic Party” Abubakara nieco ponad 11,3 miliona głosów.

Buhari cieszył największą popularnością na północy kraju, zaś Abhubakar przejął elektorat na południu i wschodzie. Buhari zwyciężył głównie dzięki temu, że jego elektorat z północy się zmobilizował i poszedł do urn, podczas gdy w innych częściach kraju frekwencja była niższa.

27.02.2019 Spotkanie Donald Trump-Kim Dzong UnŹródło: Zdjęcie z pierwszego spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, https://simple.m. wikipedia. org/wiki/ File: President_ Trump_ and_ Kim_ Jong- Un_ meet_ June_ 2018_(cropped).jpg, [dostęp dn. 27.02.2019]; Domena Publiczna.

Po raz drugi w historii doszło do spotkania przywódcy Stanów Zjednoczonych, czyli prezydenta Donalda Trumpa, z liderem komunistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Dzong Unem. O ile pierwsze spotkanie w zeszłym roku miało miejsce w Singapurze, to drugie obecne w stolicy Wietnamu, Hanoi.

Dzisiejszy szczyt ma potrwać dwa dni i przyjmuje się, że głównym tematem będzie kwestia denuklearyzacji półwyspu koreańskiego, co zwłaszcza dla Amerykanów jest kluczowe, w kontekście ich poczucia bezpieczeństwa. Już podczas singapurskiego szczytu temat ten był poruszany, lecz bez większych rezultatów w praktyce, w późniejszym okresie. Jeszcze przed spotkaniem sam Trump pozytywnie odnosił się do rozmów i nadziei z tym związanych, jak również chwalił rozwój jakim obecnie cieszy się komunistyczny Wietnam.

Obecnie media rozpisują się na temat samego planu spotkania – nie ma jeszcze wypracowanych rozwiązań. Wiadomym jest, że zaplanowano spotkanie twarzą w twarz obu przywódców, które ma potrwać około 20 minut. Następnie ma się odbyć uroczysta kolacja z członkami delegacji zainteresowanych państw. Jutro natomiast, w różnych zespołach, mają być omawiane konkretne tematy, lecz szczegóły nie zostały upublicznione. Cokolwiek wydarzy się ważnego, czy dojdzie do przełomu w rozmowach, o tym dowiemy się zapewne jutro.

Od 1948 r. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, zwana potocznie Koreą Północną, jest rządzona twardą ręką przez ród Kimów. Kim Dzong Un przejął władzę w 2011 r. i w różnych raportach przyjmuje się, że w przeciągu następnych pięciu lat przeprowadził dużą czystkę w szeregach partii rządzących, posyłając na śmierć około 140 wyższych rangą funkcjonariuszy, w tym własnego wuja.

24.02.2019 2018 krwawym rokiem dla AfganistanuŹródło: Prezydent Ashraf Ghani, https://www.ksnblocal4. com/ scottsbluff/ content/ news/ President- Ghani- assures- Afghans- as-US- envoy- reports- progress- 504965791.html, [dostęp dn. 24.02.2019]; Photo Date: December 4, 2014 / Cropped Photo: Chatham House / CC BY 2.0 / (MGN).

W specjalnym raporcie Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ zaalarmowała, że miniony rok był najkrwawszym w dziejach Afganistanu, od czasu gdy takie statystyki są robione, czyli od 2009 r. Jeszcze nigdy od czasu amerykańskiej inwazji po atakach na WTC w 2001 r., nie zginęło aż tylu niewinnych cywili.

Według ONZ w 2018 r. zginęło 3 804 cywili, w tym 927 dzieci. Co ważne, raport ten zostaje upubliczniony na krótko przed rozpoczęciem kolejnej rundy negocjacji z Talibami, które mają mieć miejsce już jutro w Katarze.

Autorzy zaznaczają, że cywile cierpią na skutek dwóch typów działań. Z jednej strony, chodzi o antyrządowe akty samobójcze z użyciem materiałów wybuchowych (terroryzm). Z drugiej zaś strony, siły prorządowe mają przeprowadzać na masową skalę operacje lotnicze, co często skutkuje olbrzymi zniszczeniami i dużą liczbą postronnych ofiar.

Jeden z urzędników ONZ stwierdził, że właśnie opublikowany raport jest dziesiątym z kolei. W sumie w tym czasie zarejestrowano, aż 32 tysiące ofiar cywilnych i ponad 60 tysięcy osób rannych.

Z proces pomocy w Afganistanie ze strony ONZ odpowiada UNAMA: Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie. W sumie odnotowała ona w 2018 r.: 3 804 ofiary śmiertelne i 7 189 rannych, co w porównaniu z 2017 r. stanowi wzrost o 5% liczby rannych i o 11% zabitych wśród cywili.

Co ważne, niedawno prezydent kraju Ashraf Ghani poinformował, że od 2014 r., czyli od momentu objęcia urzędu głowy państwa, siły rządu centralnego straciły w walce aż 45 tysięcy zabitych – więcej niż szacowano. W Afganistanie zaangażowanych jest też 11 tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

24.02.2019 Wybory prezydenckie w SenegaluŹródło: Prezydent Macky Sall, https:// commons.wikimedia.org/ wiki/ File: President_ Macky_ Sall_ of_ Senegal_( 8102320043).jpg, [dostęp dn. 24.02.2019]; This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.

Rozpoczęły się wybory prezydenckie w Senegalu. O najważniejszy urząd w państwie ubiega się pięciu kandydatów, wśród nich obecna głowa państwa Macky Sall. Sall stara się o reelekcję, a jeśli mu się uda, będzie to jego druga kadencja.

Obecny senegalski przywódca ma tylu zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi podkreślają, że ostatnie lata to potężny skok gospodarczy, jeśli chodzi chociażby o poziom inwestycji infrastrukturalnych. Drudzy zaś zaznaczają, że dane makroekonomiczne nie mogą przysłonić faktu, że zwykli obywatele niewiele zyskali, natomiast opozycja ma coraz większe problemy z polityczną działalnością. Stąd oskarżenia o autorytarne zapędy Salla.

Zaledwie miesiąc temu, dwóch politycznych działaczy straciło prawo do ewentualnego startowania i kwestionowania wyników w wyborach, w związku z zarzutami i wyrokami o czyny korupcyjne sprzed laty. Chodzi o tak popularnych polityków jak Khalifa Sala, byłego burmistrza Dakaru, oraz KarimaWade’a – syna byłego prezydenta.

Skutkiem powyższej decyzji jest fakt, że zarówno Partia Socjalistyczna, jak i Senegalska Partia Demokratyczna, nie wystawiły kandydatów w dzisiejszych wyborach. Poza tym, w zeszłym roku dokonano zmiany prawa wyborczego. Obecnie kandydaci muszą dodatkowo zebrać określoną liczbę podpisów poparcia. Dla wielu okazało się to być zaporą nie do przebycia. W porównaniu z poprzednim wyścigiem wyborczym, gdy startowało 12 kandydatów, tym razem tylko 5 spełniło wymogi rejestracyjne.

Co oczywiste Sall podkreśla statystyki gospodarcze, które są bardzo dobre. Średnioroczny wzrost gospodarczy na poziomie 6% jest najwyższy w Afryce. Jednakże senegalskie społeczeństwo jest bardzo młode – uśredniony wiek obywatela to 19 lat. Tym samym to oczekiwania i percepcja obecnej rzeczywistości mogą być elementami decydującymi. Kandydaci walczą o głosy 6,6 miliona zarejestrowanych wyborców.

Senegal to jeden z najbardziej spokojnych państw w Afryce. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska minimum 50% + 1 ważnie oddanych głosów, dojdzie do drugiej tury, która odbędzie się już w marcu 2019 r.2019

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2018

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2017

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2016

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU
facebook