RODMToruń

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ


BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
KWIECIEŃ 2019

09.04.2018 Wybory do Knesetu

We wtorek rano w Izraelu rozpoczęły się wybory do Knesetu, czyli parlamentu izraelskiego. Faworytem jest Benjamin Netanjahu, dotychczasowy premier i szef prawicowego Likudu. Jego przeciwnikiem jest były szef sztabu generalnego Benny Gantz, lider centrolewicy.

Dla Izraela dzień wyborów jest dniem wolnym od pracy i jednocześnie świętem państwowym.  To ma zachęcić Izraelczyków do głosowania w tym dniu.

Do pilnowania ładu i porządku w całym kraju oddelegowano ok. 15 tysięcy funkcjonariuszy policji, straży granicznej i wolontariuszy. Głosowanie ma potrwać do 22.00 godz. czasu lokalnego. W Polsce jest to godz. 21.00. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie przejścia graniczne zostały zamknięte, zostaną ponownie otwarte w środę.
W ok. 10 tysiącach lokali wyborczych może zagłosować 6,3 mln Izraelczyków uprawionych do głosowania.

Według sondaży największe szanse na wygraną ma Netanjahu, który ma poparcie partii skrajnie prawicowych, prawicowych oraz ortodoksyjnych. Niebiesko-Biali w niektórych sondażach wyprzedzili Likud i mogą liczyć na poparcie centrolewicy i lewicy. W tym roku zarejestrowano ponad 40 list, ale tylko 13 z nich może liczyć na przekroczenie progu wyborczego wynoszącego 3,25 %. To są 4 mandaty.

Nowo wybrany kandydat będzie miał 28 dni na sformułowanie rządu, jeśli tego nie zrobi prezydent poprosi kogoś innego do stworzenia koalicji.           

Pierwszych wyników należy się spodziewać ok. godz. 23.00 czasu lokalnego. W Polce to będzie godz. 22.00. głosy liczone będą całą noc, zaś ostatecznego liczenia głosów z werdyktem należy się spodziewać już w środę rano.

05.04.2018 "Flextension" czyli nowy pomysł na Brexit

Donald Tusk – Przewodniczący Rady Europejskiej – chciałby wystąpić z propozycją „elastycznego” przedłużenia Brexitu do jednego roku – informuje BBC. Propozycję swą odwołuje  do wysokiej rangi źródeł unijnych.

Przewodniczący Rady Europejskiej jest zdania, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii będzie wtedy mogło opuścić Unię Europejską w każdej chwili, jeśli tylko wynegocjuje porozumienie pomiędzy rządem Teresy May a Brukselą. Rząd Wielkiej Brytanii będzie miał 12 miesięcy na wypracowanie porozumienia rozwodowego z Unią Europejską.
- Wydaje się, że jest to dobry scenariusz dla obu stron, ponieważ daje Wielkiej Brytanii niezbędną elastyczność, unikając jednocześnie konieczności spotykania się co kilka tygodni w celu dalszej dyskusji na temat rozszerzeń Brexit – powiedział Donald Tusk Przewodniczący Rady Europejskiej.

Donald Tusk swoją idee chciałby przedstawić podczas szczytu unijnego 10 kwietnia. Jeśli rząd Theresy May wyrazi zgodę Wielka Brytania będzie musiała uczestniczyć w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ten sposób  uniknie wyjścia z UE bez żadnej umowy, co miałoby miejsce jeśli rzeczywiście wyszliby z dniem 12 kwietnia.

Na propozycje Donalda Tuska wyrazić zgodę muszą przewodniczący wszystkich państw Unii Europejskiej.

03.04.2018 Trudności przed szczytem G7

Od roku 1975 odbywają się cykliczne spotkania siedmiu najważniejszych gospodarczo państw na świecie, które określa się skrótem myślowym: G7. W skład tejże grupy wchodzą takie kraje jak Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada oraz częściowo Unia Europejska.

Już pojutrze szefowie dyplomacji tej siódemki mają omawiać kwestie, które będą rozstrzygane podczas sierpniowego szczytu w Biarritz na najwyższym szczeblu, lecz już teraz pojawiają się pierwsze problemy i zgrzyty.

W najbliższy piątek, we Francji, siedmiu ministrów spraw zagranicznych ma się spotkać, by omówić te kwestie, których rozstrzygnięcia poznamy podczas szczytu sierpniowego. Jednak nieobecność jednej osoby już analizowana jest w kontekście kryzysu partnerstwa w tejże grupie. Chodzi o amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo.
Najbliższy szczyt odbędzie się po tym, jak w Kanadzie, prezydent USA Donald Trump wcześniej opuścił miejsce spotkania i nie przyłączył się do oficjalnego komunikatu końcowego. To nieformalne zerwanie obrad, podkreślone krytyką Trumpa wobec kanadyjskiego gospodarza spowodowało, że pojawiły się poważne rysy w grupie, a szefowie dyplomacji nie chcą, by w sierpniu doszło do powtórki.

Obecnie na czele grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata stoi Francja, która nie chce poruszać najbardziej kontrowersyjnych tematów. Stąd prawdopodobnie skupi się na takich kwestiach jak cyberprzestępczość i zagrożenia z tego wynikające dla demokracji, czy nierówności między kobietami i mężczyznami. Komentatorzy podkreślają, że znalezienie wspólnego stanowiska nie powinno w tych obszarach stanowić problemu.

Do kwestii, które powodują największe problemy w zakresie poszukania wspólnego stanowiska członków grupy G7 należy zaliczyć: politykę handlową, sprawy klimatyczne, a zwłaszcza porozumienie nuklearnego z Iranem, przez Stany Zjednoczone jednostronnie zerwane.

Nie ma oficjalnej informacji odnośnie powodu nieprzybycia Pompeo, lecz jego zastępca John Sullivan ma być i ma poruszać takie tematy ważne dla USA jak denuklearyzacja półwyspu koreańskiego, sytuacja w Wenezueli czy rola Iranu na Bliskim Wschodzie.

01.04.2019 Ukraina po pierwszej turze wyborów prezydenckichŹródło: Wołodymyr Zełeński,
https://www.euractiv.pl/ section/ demokracja/ news/ ukraina- zelenski-i- poroszenko- w-ii- turze- yborow- prezydenckich/, [dostęp dn. 01.04.2019]; Wikipedia, fot. Максим Стоялов (CC BY 4.0).

Dnia 31 marca 2019 r. miały miejsce wybory prezydenckie na Ukrainie. Żaden z 39 kandydatów nie uzyskał wymaganej większości, by zwyciężyć w pierwszej turze, dlatego będzie potrzebna dogrywka, która już za trzy tygodnie. Wielu komentatorów podkreśla, że te wybory skończyły się spodziewaną niespodzianką.

Tak jak po „Pomarańczowej Rewolucji”, tak po „Majdanie” nadzieja zwykłych obywateli na zmianę losu, dawno się rozwiała. Wyniki wczorajszego głosowania wyraźnie to pokazały. Starcie dwóch głównych gigantów było spektakularne, brutalne, często z chwytami poniżej pasa, lecz żaden nie zajął zaszczytnego pierwszego miejsca.

Z jednej strony o reelekcję walczył Petro Poroszenko. Z drugiej strony, była premier Julia Tymoszenko nie szczędziła słów krytyki względem urzędującej głowy państwa. Jednakże, laur zwycięstwa przypadł komikowi, gwieździe telewizji i aktorowi, Wołodymyrowi Zełenskiemu. Niespodzianką była przegrana tytanów ukraińskiej polityki, lecz każdy, który choć trochę śledził ostatnie miesiące i sondaże wiedział, że polityczny nuworysz cieszy największym zaufaniem. W ten sposób obywatele dali żółtą kartkę klasie politycznej, która zawiodła ich oczekiwania po dramatycznych wydarzeniach w 2014 r.

Według najnowszych danych, po przeliczeniu ponad połowy wszystkich oddanych głosów, na Zełeńskiego oddało swój głos około 30% wyborców. Co ciekawe, aktor ten stał się znany z serialu, w którym gra nauczyciela historii niespodziewanie wybranego na szefa państwa. Drugie miejsce przypada obecnemu prezydentowi, który osiągnął wynik zaledwie 16%. Tym samym obaj wystartują w drugiej turze. Przyjmuje się, że jeden i drugi prezentują opcję proeuropejską, lecz na Ukrainie wiele zależy od bieżących konfiguracji.

Największą przegraną jest Julia Tymoszenko, której nie udało się wejść nawet do drugiej tury. Natomiast Poroszenko swoje drugie miejsce określił jako „surową lekcję”, którą odebrał.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych podkreśliło, że w całym kraju dochodziło do licznych naruszeń ordynacji wyborczej, lecz zdaniem niezależnych obserwatorów same wybory należy uznać za uczciwe. Ukraiński system polityczny klasyfikowany jest jako semiprezydencki, a to skutkuje silną pozycją i prerogatywami głowy państwa.2018

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2017

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2016

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU
facebook