SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

13.05.2020 Sytuacja pandemiczna w Afryce RODM Toruń poleca

Według danych na dzień 11 maja 2020 r., w Afryce mamy 63 293 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, czyli wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę układu oddechowego Covid-19. Z tej grupy 2 290 osób zmarło, a 21 837 możemy uznać za ozdrowieńców, czyli za chorych, którzy wyzdrowieli.

Wielu ekspertów z obawami spogląda na sytuację w krajach afrykańskich.

Nie chodzi o samą liczbę zakażeń, lecz o kruchość systemów opieki zdrowotnej. Kraje te mogą zostać przytłoczone spodziewaną rosnącą liczbą zakażeń i nie podołać temu wyzwaniu. Minęły dwa miesiące od pierwszego zanotowanego przypadku koronawirusa w Afryce, a było to w Egipcie.


Obecnie prawie w każdym afrykańskim państwie mamy przypadki choroby, a mówimy o kontynencie, który liczy 1,2-1,3 miliarda mieszkańców. Jeśli w porę sytuacja nie zostanie opanowana, to zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia WHO, liczba ofiar śmiertelnych w Afryce może osiągnąć poziom nawet 190 tysięcy. WHO w swoich ostrzeżeniach idzie dalej i formułuje tezę, że w przypadku kontynentu afrykańskiego, koronawirus może tlić się przez najbliższe kilka lat. Wszystko zależy od tego, czy obecne obostrzenia spełnią swoją rolę i będą zdolne powstrzymać rozwój rozprzestrzeniania się choroby."


facebook