SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

23.06.2020 Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata.
BITWA WARSZAWSKA 1920 ROKU
RODM Toruń poleca wykłady online

W dniach 12-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Był to przełomowy moment dla strony polskiej, która od czasu zakończenia ofensywy na Kijów pozostawała w odwrocie, zmuszona przez wojska Rosji bolszewickiej do chaotycznego wycofywania się na zachód. Bitwa Warszawska pokazała Europie, że Polska potrafi się obronić, żołnierze wykazywali niespotykany zapał do walki o Ojczyznę.

16 sierpnia dowodzone przez Józefa Piłsudskiego grupy uderzeniowe przypuściły kontratak z południa, znad Wieprza, przełamując pod Kockiem i Cycowem front obrony przeciwnika, rozbijając całkowicie jego lewe skrzydło i wychodząc na tyły wojsk atakujących Warszawę. Kontratak polski zmusił siły rosyjskie do niezorganizowanego wycofania się na wschód i za Niemen. Rosjanie ponieśli znaczne straty, w tym kilkadziesiąt tysięcy zabitych i rannych, oraz kilkadziesiąt tysięcy wziętych do niewoli.

Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Natomiast przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił, co przesądziło nie tylko o zachowaniu niepodległości przez Polskę, ale również wpłynęło na klęskę działań rewolucyjnych w Niemczech.

Komunizm pozostał domeną tylko jednego państwa - Rosji (później ZSRS). Europa i Polska zostały ocalone.doktor Jan WIśniewskifacebook