SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.07.2020 Sytuacja polityczna na Bałkanach z perspektywy Zagrzebia i Belgradu RODM Toruń poleca

Debata, której organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pt.: „Sytuacja polityczna na Bałkanach z perspektywy Zagrzebia i Belgradu”, dotyczyła kwestii związanych z obecną sytuacją polityczną w Chorwacji i Serbii.

Szczególnie osoby uczestniczące w spotkaniu - Pan dr Tomasz Jacek Lis z WSKSiM w Toruniu oraz Pan dr Jan Wiśniewski z RODM Toruń, skoncentrowali się na sytuacji politycznej w Chorwacji, w których zwyciężyła 5 lipca 2020 r. w wyborach parlamentarnych Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (Hrvatska demokratska zajednica, HDZ). Uzyskała ona 66 mandatów na 151 miejsc w parlamencie. Jest to wynik lepszy niż w poprzednich wyborach, kiedy to HDZ uzyskała 61 mandatów. Taki wynik oznacza silny mandat dla premiera Andreja Plenkovicia, który odniósł wyraźne zwycięstwo po kompromitujących przegranych HDZ w wyborach do Europarlamentu w 2019 r. oraz prezydenckich w styczniu 2020 r. Wtedy kandydatka partii Kolinda Grabar-Kitarović (dotychczasowa prezydent Chorwacji) przegrała z kandydatem Partii Socjaldemokratycznej (Socijaldemokratska partija Hrvatske, SDP) – Zoranem Milanoviciem. Wybory te dają nadzieję szczególnie na kontynuowanie polityki zagranicznej, z uwzględnieniem ważnej dla Polski Inicjatywy Trójmorza.

Tematem debaty była również kwestia protestów w Belgradzie przeciwko polityce prezydenta Aleksandara Vucicia. W Belgradzie, kilkanaście dni po wyborach parlamentarnych (miały miejsce 21 czerwca), w których zdecydowanie wygrała wspierająca prezydenta koalicja „Aleksandar Vučić – Dla Naszych Dzieci”, rozpoczęły się masowe protesty. Demonstranci wyrażali niezadowolenie ze sposobu, w jaki rząd w Belgradzie zarządza sytuacją kryzysową związaną z epidemią koronawirusa. Dwa miesiące bowiem po zniesieniu obostrzeń w Belgradzie, ale również w innych częściach Serbii, notuje się wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.facebook