SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

07.09.2020 Chwała oręża polskiego: Jan Karol Chodkiewicz RODM Toruń poleca


Wykład online: dr Krystian Chołaszczyński


Postać Jana Karola Chodkiewicza bez wątpienia kojarzymy z bitwą pod Kircholmem. Współcześnie sławę można stworzyć w oparciu o m. in.: jeden utwór muzyczny. Idolami stają się aktorki, modelki, celebrytki i celebryci. W XVI i XVII w. porównywalną sławą cieszyli się dowódcy wojskowi.

Po bitwie pod Kircholmem, którą zdecydowanie przegrały wojska Szwedzkie, autor wiktorii, Jan Karol Chodkiewicz stał się bardzo sławny. Listy gratulacyjne wysyłali przywódcy wielu państw z papieżem Pawłem V na czele. Portrety Jana Karola Chodkiewicza wieszano w wielu pałacach książęcych, królewskich czy cesarskich, na terenie całego niemal Starego Kontynentu. Nawet w pałacu szacha Persji.

Chodkiewicz był celebrytą swoich czasów.

Wyjątkową cechą Naszego bohatera był bez wątpienia honor. Kiedy szwedzki władca, Karol IX, pod Kircholmem widział jak niewielkie są siły polskie, miał swoim oficerom opowiadać o tym jak nie zapomni widoku uciekającego wroga. Jeden z dowódców miał rzecz: „Prędzej zobaczysz, Wasza Królewska Mość, Dźwinę wstecz płynącą niż Litwinów i ich hetmana z pola uchodzących”. Jan Karol Chodkiewicz zawsze z honorem traktowałem pokonanych wrogów. Jeńców nie traktował okrutnie, a ciała poległych wrogów kazał chować z honorami lub odsyłał do ojczyzny. Pod Kircholmem, geniusz Chodkiewicza, podobnie jak nasza skrzydlata Husaria, przeważyły nad trzykrotnie liczniejszym wrogiem. Kircholm jest symbolem. I autorowi tej wiktorii poświęcę kilka słów w wykładzie online.

Dr Krystian Chołaszczyński
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu

facebook