SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.12.2020 LAUREACI KONKURSU "GRUPA WYSZEHRADZKA" RODM Toruń poleca

W związku ze zbliżającą się 30-tą rocznicą powstania Grupy Wyszehradzkiej, przypadającą na 15 lutego 2021 r., chcieliśmy przybliżyć Państwu - a szczególnie uczniom województwa kujawsko-pomorskiego - rolę i znaczenie V4 dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa obszaru Europy Środkowej. Grupa Wyszehradzka (V4) – zrzeszająca cztery państwa Europy Środkowej – Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, której celem było i jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, w początkowej fazie istnienia w szczególności skoncentrowała swoje działania na kwestiach przystąpienia państw regionu do struktur Unii Europejskiej i NATO.

Powołana w 1991 roku przez trzy państwa (Polskę, Węgry i Czechosłowację) tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki, "rozszerzy" ilość państw wchodzących w skład Grupy do czterech, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.) - członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Instytucją wspólną grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund). W ostatnim czasie V4 stała się platformą współpracy i wymiany wizji współpracy w ramach UE oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem i współpracą militarną krajów regionu. Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

Jest nam niezmiernie miło poinformować o wynikach konkursu na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą Grupy Wyszehradzkiej (V4) i udziału w jej działaniach Rzeczpospolitej Polskiej.

Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

I miejsce - Marsel Nawacki - I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
II miejsce - Bartosz Leśniak - Zespól Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu
III miejsce - Zuzanna Janus - Zespół Szkół w Mogilnie

Wyróżnienia otrzymali:

- Oliwia Cichoszewska - Zespól Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu
- Magdalena Kosakowska – I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
- Natalia Niczyporuk - I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
- Bohdan Pikulski – I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
- Hanna Pyzik – Zespół Szkół w Kościelcu
- Maria Zakrzewska - Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu

GRATULUJEMY!!!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy bardzo za nadesłanie prac. Wszystkim wyślemy drobne upominki i materiały promocyjne RODM Toruń. Zapraszamy również do uczestnictwa w innych konkursach i działaniach REGIONALNEGO OŚRODKA DEBATY MIEDZYNARODOWEJ W TORUNIU.

Laureatom i osobom wyróżnionym nagrody zostaną przekazane osobiście lub za pośrednictwem poczty. Wśród nagród znalazły się tablety, głośniki, słuchawki bezprzewodowe, powerbanki oraz gadżety RODM Toruń.

facebook