SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.03.2021 Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USA RODM Toruń

Termin „cyberprzestrzeń” został użyty po raz pierwszy w 1984 roku przez amerykańskiego pisarza science fiction, Williama Gibsona, który opisał ją jako „wygenerowany świat wirtualnej rzeczywistości utworzonej przez komputer, nazwany inaczej matrycą”. Od tego czasu Internet przeszedł wiele zmian, a jego wykorzystanie we współczesnym świecie stało się wręcz niezbędne.

Widoczne jest to szczególnie teraz - w okresie pandemii. Korzystanie z portali społecznościowych oraz rozrywkowych, posiadanie kont mailowych i bankowych w sieci, wizualizacja rzeczywistości czy ogólnoświatowa wymiana informacji nie jest dla nas niczym zaskakującym, ponieważ korzystamy z tego każdego dnia. Ostatnio doszło do uwiarygodnienia tego typu działań poprzez stosowanie elektronicznych podpisów i różnego rodzaju dokumentów elektronicznych. Niemniej jednak wraz z rozwojem Internetu oraz cyfryzacji zaczęło się rozwijać środowisko hakerów oraz szkodliwego oprogramowania. Tego typu działania wykorzystują również państwa i służby specjalne, szczególnie takich krajów jak Federacja Rosyjska, Chiny czy Korea Północna. Tego typu kwestii dotyczyły wykłady skierowane do uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego m.in. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemii Michałowskiej w Brodnicy.

Wykład online poprowadził, koordynator RODM Toruń, dr Jan Wiśniewski
Zdjęcie baneru: PIXELS.COM


facebook