SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.03.2021 Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USA RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu po raz kolejny zorganizował wykłady online dla młodzieży ze szkół położonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem wirtualnie gościliśmy uczniów z z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

Dr Jan Wiśniewski, koordynator RODM Toruń, poruszył jakże ważny współcześnie temat bezpieczeństwa cybernetycznego.

Termin „cyberprzestrzeń” został użyty po raz pierwszy w 1984 roku przez amerykańskiego pisarza science-fiction, Williama Gibsona, który opisał ją jako „wygenerowany świat wirtualnej rzeczywistości utworzonej przez komputer, nazwany inaczej matrycą”. Od tego czasu Internet przeszedł wiele zmian, a jego wykorzystanie we współczesnym świecie stało się wręcz niezbędne. Widoczne jest to szczególnie teraz - w okresie pandemii. Korzystanie z portali społecznościowych oraz rozrywkowych, posiadanie kont mailowych i bankowych w sieci, wizualizacja rzeczywistości czy ogólnoświatowa wymiana informacji nie jest dla nas niczym zaskakującym, ponieważ korzystamy z tego każdego dnia. Ostatnio doszło do uwiarygodnienia tego typu działań poprzez stosowanie elektronicznych podpisów i różnego rodzaju dokumentów elektronicznych. Niemniej jednak wraz z rozwojem Internetu oraz cyfryzacji zaczęło się rozwijać środowisko hakerów oraz szkodliwego oprogramowania. Tego typu działania wykorzystują również państwa i służby specjalne, szczególnie takich krajów jak Federacja Rosyjska, Chiny czy Korea Północna.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała i żywiołowo reagowała na różne mini konkursy organizowane w trakcie wykłady przez prowadzącego. Wszyscy na zakończenie wyrazili nadzieję na szybkie spotkanie.

facebook