SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.05.2021 Wykład online: "Chwała oręża polskiego: gen. Tadeusz Rozwadowski" RODM Toruń

W 2020 r. miały miejsce oficjalne uroczystości 100-lecia Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska uważana jest za jedną z ważniejszych bitew świata. To polscy żołnierze powstrzymali bolszewicką nawałnicę, która podążała do Niemiec, aby wesprzeć tamtejszy ruch rewolucyjny. Na drodze tym planom stała świeżo odrodzona Polską. Bitwę Warszawską kojarzymy głównie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale w kontekście prawdy historycznej, nie powinniśmy zapomnieć o gen. Tadeuszu Rozwadowskim.

Tadeusz Jordan Rozwadowski

Tadeusz Jordan Rozwadowski urodził się 20 maja 1866 r. Obchodziliśmy zatem, kilka dni temu, jego 155 urodziny. Rozwadowski wywodził się z rodziny, która miała duży wkład w historię polskiej wojskowości. Jeden z przodków walczył w bitwie pod Wiedniem 1683, zaś prapradziadek wsławił się w Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Księstwie Warszawskim. Dziadek i stryjowie Naszego bohatera zaangażowali się w Powstanie Listopadowe, zaś ojciec w Powstanie Styczniowe. Mało kto może się poszczycić takimi tradycjami wojskowymi i patriotycznymi.

Kiedy wybuchła I wojna światowa, Tadeusz Rozwadowski był generałem-majorem. Dowodził XII Brygadą Artylerii 12. Krakowskiej Dywizji Piechoty. Brał udział w wielu akcjach armii Austro-Wegier, ale do historii przeszedł jego udział w bitwie pod Gorlicami. Rozwadowski znany był z tego, jak wielokrotnie podkreślał, że potrafił wykorzystać zdolności manewrowe pułków artylerii. Dzięki temu, w kluczowym momencie, ostrzał artyleryjski mógł przechylić szalę zwycięstwa.

Dnia 7 października 1918 r. Rada Regencyjna ogłasza niepodległość Polski. Krótko później, pierwszym Naczelnym Wodzem i szefem Sztabu Generalnego zostaje Tadeusz Rozwadowski. Śmiało można powiedzieć, że był on Ojcem odrodzonej armii II RP.

Zapamiętany został jako jeden z wybitniejszych i bardziej niedocenionych generałów Polskich.


O tej wybitnej postaci dr Krystian Chołaszczyński poświęcił kilka słow. Zapraszamy do wysłuchania.Zdjęcie: Wikipedia - Źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe.
facebook