SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.05.2021 KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA ORAZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 70. ROCZNICY POŁĄCZENIA GOLUBIA I DOBRZYNIA RODM Toruń

W sobotę 15 maja 2021 roku obchodziliśmy 70. rocznicę połączenia Golubia i Dobrzynia. W związku z tą okolicznością miasto zorganizowało uroczystości, które ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii, miały uroczysty lecz ograniczony charakter.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 12:00 Mszą Świętą odprawioną w intencji Miasta i Mieszkańców, w kościele parafialnym p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu. Mszę Św. odprawił Dziekan Dekanatu Dobrzyńskiego ks. Kanonik Jarosław Kulesza.

Kolejnym punktem obchodów była Uroczysta Sesja Rady Miasta w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, która rozpoczęła się o godz. 13:00. Podczas sesji przemówienia wygłosili: Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Pietrzak, Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski, Starosta Powiatu Wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, Starosta Powiatu Rypińskiego Jarosław Sochacki, Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Franciszek Gutowski, Prezes Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz, Idzi Kurpiel były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Burmistrz Mariusz Piątkowski wraz z panią Wiceburmistrz Różą Kopaczewską wręczyli zebranym okolicznościowe medale i zaprosili do podpisania przesłania dla potomnych, które zostało umieszczone w kapsule czasu. Po tych podniosłych i symbolicznych aktach, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Pietrzak dokonał zamknięcie uroczystej Sesji Rady Miasta Golubia-Dobrzynia.

Andrzej Dąbrowski wcielił się w postać Strażnika Miasta i poprowadził Św. Katarzynę Aleksandryjską wraz z gośćmi w kierunku wystawy na ul. Kilińskiego. Odsłonięcie ekspozycji wystawowej pt. „Golub-Dobrzyń na przestrzeni 70 lat” na ul. Kilińskiego było kolejnym punktem uroczystych obchodów. Dyrektor Domu Kultury Artur Niklewicz w kilku zdaniach opowiedział o przygotowanej wystawie. W kolejnej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na moście im. „Błękitnej Armii” gen. J. Hallera. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na moście dokonali: Starosta Powiatu Rypińskiego Jarosław Sochacki Starosta Powiatu Wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski. Ważną częścią uroczystości było zamknięcie kapsuły czasu, która ma zostać otwarta na 100-lecie połączenia Golubia i Dobrzynia w 2051 roku.

Następnie odbyła się konferencja popularnonaukowa. miała ona miejsce w Sali Lustrzanej Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu. Prelekcję wygłosił Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu dr Jan Wiśniewski. Głos zabrali także Marian Pniewski, Edward Bartkowski oraz Ewa Kaźmierkiewicz. Wystąpienia w/w osób dotyczyły historii Golubia-Dobrzynia, z szczególnym uwzględnieniem momentu połączeniu obu miast, niezależnych do 1951 roku.

Po zakończonym wykładzie i wystąpieniach, Burmistrz Miasta podziękował prelegentowi oraz przybyłym gościom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości.(tekst: Urząd Miasta w Golubiu-Dobrzyniu, J. Wiśniewski)
facebook