SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.06.2021 DYSKUSJA ONLINE: DEZINFORMACJA ROSYJSKA, A STOSUNKI POLSKO-BIAŁORUSKIE RODM Toruń

Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z represjami wobec społeczeństwa białoruskiego i demokratycznej opozycji prowadzonymi przez Aleksandra Łukaszenkę, nastąpiło znaczne zintensyfikowanie działań dezinformacyjnych prowadzonych przez rosyjskie służby, wspierane przez białoruskie organy państwowe.

Dodatkowo, w związku z pandemią koronawirusa oraz narastaniem sprzeczności między państwami NATO a Federacją Rosyjską, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem tego typu działań.

Coraz większa jest liczba ataków informacyjnych na Polskę oraz Polaków mieszkających na terenie Białorusi, ale także fake newsów, które mogą mieć szczególnie groźne skutki. Polskie władze i służby specjalne na bieżąco monitorują podejrzane aktywności w sieci Internet, w tym w mediach społecznościowych, identyfikując najgroźniejsze przejawy dezinformacji, propagandy i ataków informacyjnych wymierzone w nasze państwo. Analiza identyfikowanych przez służby przykładów pokazuje główne wątki eksplorowane w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce.

Na temat działań rosyjskich działań dezinformacyjnych w kontekście stosunków polsko-białoruskich rozmawiali dr Piotr Lewandowski - Akademia Sztuki Wojennej oraz dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń.

facebook