SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.06.2021 WYKŁAD: GEOPOLITYKA NAJWIĘKSZYCH MOCARSTW ŚWIATA: ROSJA RODM Toruń

19.06.2021 r. dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu wygłosił wykład "Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja", który został wysłuchany przez ponad dwadzieścia osób.

Aneksja Krymu w 2014 r. i wojna z Ukrainą gwałtownie pogorszyły już i tak chłodne relacje Rosji z Zachodem. NATO i USA pozostawały dla Moskwy największym wrogiem nawet po zakończeniu zimnej wojny. Tzw. reset forsowany przez Baracka Obamę nie zmienił tego trendu. Towarzysząca agresji na Ukrainie demonstracja siły, prowokacyjne loty bombowców i kolejne wielkie ćwiczenia zmusiły NATO do reakcji.

Również zaangażowanie w Syrii oraz obecnie w Libii doprowadziły do zaognienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi Donalda Trumpa. Z drugiej strony poważny kryzys gospodarczy spowodowany sankcjami gospodarczymi i spadkiem cen ropy oraz gazu a także epidemia COVID-19 wpłynęły na osłabienie pozycji Władimira Putina w kraju. To powoduje, że Rosja może tylko straszyć wojną i liczyć, że blef się uda, bo w starciu z NATO nie ma szans.