SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.10.2021 POLSCY NAUKOWCY - Adam Jan Kanty Ostaszewski RODM Toruń

Adam Jan Kanty Ostaszewski. Arystokrata, syn ziemianina i pisarza Teofila Ostaszewskiego oraz wybitnej patriotki i działaczki społecznej Emmy z hrabiów Załuskich. Nazywany jest Leonardem ze Wzdowa ze względu na bardzo szeroki obszar swoich zainteresowań naukowych.

Już od czasów studenckich pisał wiersze, malował, rzeźbił, komponował a także kolekcjonował minerały i skamieliny zbierane na Podkarpaciu. Interesował się zoologią, botaniką, geometrią a także modernizacją rolnictwa. Jednak najbardziej zafascynowany był rodzącą się wtedy awiacją. W 1900 r. Ostaszewski uzyskuje we Francji patent na silnik hydrauliczny a osiem lat później w Anglii patent na koncepcję pionowzlotu czyli prekursora współczesnych helikopterów. W tym samym czasie pracuje też nad silnikiem gazowym, konstruując zbiornik gazowy.

Do końca życia w swoim majątku we Wzdowie na Podkarpaciu ciągle ulepszał swoje wynalazki oraz tworzył nowe takie jak automat do gry w szachy czy też nowatorskie instrumenty badawcze z zakresu fizyki, astronomii czy też techniki druku.

Zmarł 4 marca 1934 roku w Krakowie i został pochowany na cmentarzu w Jasienowie.


Zapraszamy!
facebook