SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.12.2021 Prof. Merita Dollma z Uniwersytetu Tirańskiego gościem specjalnym toruńskiego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. RODM Toruń

W dniach 15-16 grudnia 2021 r. gościliśmy Panią Profesor Meritę Dollmę z Uniwersytetu Tirańskiego. Pani Profesor przeprowadziła cykl wykładów, w których uczestniczyli studenci oraz młodzież z Torunia.

Prof. dr Merita Dollma jest wykładowcą i pracownikiem naukowym na Wydziale Historyczno-Filologicznym Wydziału Geografii Uniwersytetu w Tiranie od 2007 roku. W latach 1995-2007 pracowała jako pracownik naukowy w Centrum Studiów Geograficznych Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze i wydawnicze obejmują dziedzictwo, turystykę, ekologię i promocję. Prof. Dollma jest wykładowcą na kierunkach Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, Ekologia człowieka, Geografia ekonomiczna i Migracje. Pani Profesor jest autorem dwóch książek uniwersyteckich, dwóch książek dla szkół średnich, współautorem książki „Erozja plaży w Europie” (wydawnictwo Routledge), współautorem książki „La Porta d'oriente” (rozdział „Kruja”), autorką ponad 40 artykułów naukowych oraz redaktorem naukowym wielu książek. Jest producentem i scenarzystką dwudziestu dwóch filmów promocyjnych o dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym Albanii oraz jednego filmu dokumentalnego.

Prof. Dollma ma międzynarodowe doświadczenie i regularnie współpracuje z instytutami naukowymi lub uniwersytetami w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Węgrzech, itp., jako badacz i wykładowca.

W ramach współpracy z RODM Toruń, Pani Profesor opowiedziała o zwyczajach i tradycjach albańskich oraz postrzeganiu Polski i Polaków w Albanii. Wykłady odbyły się w Auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz w salach Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu.