WYKŁADY, WARSZTATY i DEBATY RODM TORUŃ W 2022 ROKU
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu organizuje wykłady i warsztaty na tematy polskiej i międzynarodowej polityki.
16.12.2022 r. Debata: "Sytuacja w Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, militarnego oraz cybernetycznego" RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu znów w akcji.... Za nami kolejna debata. Tym razem Nasz Koordynator, dr Jan Wiśniewski debatował nad sytuacją w Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, militarnego oraz cybernetycznego. Debata miała miejsce dnia 16 grudnia 2022 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Akademia Nauk Stosowanych.
14.12.2022 r. WYKŁADY PROF. JONASA VAIČENONISA RODM Toruń
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowych i Dypolomacji w dniach 13–14 grudnia 2022 r. gościliśmy z wykładami prof. Jonasa Vaičenonisa z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa).
25-26.11.2022 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu współorganizatorem XV Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wojna i pokój”RODM Toruń
Wojna zawsze jest związana z cierpieniem – zwłaszcza wtedy, gdy swoim zasięgiem dotyka bezbronnych ludzi, w tym dzieci. Zadaje ona ból całym narodom i niszczy dorobek i osiągnięcia budowane od pokoleń. Kościół zawsze podkreślał, przywołując słowa Pana Jezusa – „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9) – potrzebę zapewnienia pokoju, a w swoim nauczaniu akcentowali to niezwykle wymownie kolejni papieże.
24.11.2022DNI HISZPANII 2022 – CZYLI HISZPAŃSKIE ZWYCZAJE W MURACH AKADEMII KULTURY SPOŁECZNEJ I MEDIALNEJ W TORUNIU – AKADEMII NAUK STOSOWANYCH!RODM Toruń
W dniach 19 – 24 listopada 2022 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych: Dni Hiszpanii. Była to już kolejna edycja wydarzenia kulturalnego z udziałem reprezentantów polonijnych szkół i stowarzyszeń. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r. Natomiast druga, po pandemicznej przerwie, na przełomie października i listopada 2021 r.
14.11.2022WYKŁAD: NARODZINY POLSKIEJ DYPLOMACJI. U ZARANIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCIRODM Toruń
Odrodzenie polskiej służby zagranicznej po okresie zaborów było skomplikowanym procesem, którego podstawowe ramy wyznaczają lata 1917–1921. Pierwszymi strukturami dyplomacji, którą wprowadzili Polacy w latach I wojny były ekspozytury Naczelnego Komitetu Narodowego.
14.11.2022DEBATA ONLINE: TRADYCJE I UWARUNKOWANIA NIEMIECKIEJ OSTPOLITIK W XX WIEKURODM Toruń
Polityka zagraniczna zajmowała ważne miejsce w kierunkach działań niemieckich nazistów. Główne jej zarysy Hitler zawarł w wydanej w latach 20. XX wieku książce Mein Kampf i choć w późniejszych latach niektóre aspekty ulegały mniejszej lub większej modyfikacji, to główne założenia pozostały bez zmian. Podstawowym celem była rewizja traktatu wersalskiego, który od początku był postrzegany przez Niemców jako niesprawiedliwy.
08.11.2022DEBATA: "DOKĄD ZMIERZA BIAŁORUŚ? SYTUACJA POLITYCZNA I GOSPODARCZA BIAŁORUSI W CZASIE AGRESJI ROSJI NA UKRAINĘ"RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprasza na debatę online z udziałem prof. Eugeniusza Mironowicza kierownika Katedry Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, którą poprowadził dr Jan WIśniewski, koordynator RODM w Toruniu.
28.10.2022WYKŁAD: "LUDWIK HIRSZFELD. LEKARZ, KTÓRY ODKRYŁ TAJEMNICE KRWI"RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprasza na wykład dr Grzegorza Osińskiego z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zatytułowany "Ludwik Hirszfeld. Lekarz, który odkrył tajemnice krwi".
W dniu 26 października 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyli w zajęciach wykładowo-warsztatowych przeprowadzonych przez dr Jana Wiśniewskiego. Koordynator RODM w pierwszej części spotkania poruszył problem migracji na granicy Białorusi i Unii Europejskiej od 2015 r., do czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 r., a następnie dokładnie zaprezentował strukturę i funkcjonowanie Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego i sytuacji geopolitycznej związanej z konfliktem ukraińskim z lat 2014-2022.
22.09.2022WYKŁAD: PROF. FELIPE F. SALVOSA II: „NEWS LITERACY VS DISINFORMATION AND FAKE NEWS”RODM Toruń
Ten wykład skupia się na kwestii umiejętności odbierania przekazywanych wiadomości a coraz większa dezinformacja i fałszywe dane, które krążą w środkach masowego przekazu. Nasz ekspert z Filipin wychodzi z założenia, że emitowane informacje pakowane są jako główne wiadomości i w konsekwencji nabierają „efektu aureoli”. Skutkiem tego są zyskujące sławę „fake news”, które niczym echo są powielane przez kolejne redakcje, w sposób bezrefleksyjny i bez jakiejkolwiek metody weryfikacji.
20.09.2022WYKŁAD: POLSCY NAUKOWCY - PREKURSOR BADAŃ NAD HOLOGRAFIĄ MIECZYSŁAW WOLFKERODM Toruń
Zapraszamy na wykład doktora Grzegorza Osińskiego z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na temat: "Polscy naukowcy - prekursor badań nad holografią Mieczysław Wolfke"
09.09.2022DEBATA: RAZEM PRZECIW ZAGROŻENIU. POLSKO-LITEWSKA WSPÓŁPRACA WOJSKOWA W OKRESIE ROSYJSKIEJ AGRESJI NA UKRAINĘ 2014-2022RODM Toruń
Debata "Razem przeciw zagrożeniu. Polsko-litewska współpraca wojskowa w okresie rosyjskiej agresji na Ukrainę 2014-2022". Rozmawiają prof. dr Jonas Vaicenonis - Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie oraz dr Jan Wiśniewski - koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu
Serbowie Łużyccy to najmniejszy naród słowiański żyjący w południowowschodnich Niemczech od blisko 1400 lat. Ma własny język, hymn i flagę, choć nigdy nie stworzył własnego państwa. Serbołużyczan pozostało około 40-60 tysięcy. W większości są katolikami lub protestantami.
22.08.2022Debata: ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY NA TLE RELIGIJNYM LUB PRZEKONAŃ: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆRODM Toruń
Dnia 22 sierpnia 2022 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się seminarium z okazji ustanowionego przez ONZ z inicjatywy polskiej dyplomacji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Debata poświęcona była zagadnieniu jakże ważnemu: "Zapobieganie przemocy na tle religijnym lub przekonań: historia i współczesność"
18.08.2022Debata: ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY NA TLE RELIGIJNYM LUB PRZEKONAŃ: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆRODM Toruń
Dnia 22 sierpnia 2022 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbędzie się seminarium z okazji ustanowionego przez ONZ z inicjatywy polskiej dyplomacji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
22.07.2022Debata: Pierwszy rozbiór Polski 1772. Początek rewolucji geopolitycznej w Europie Środkowej i Wschodniej - historia zamknięta?RODM Toruń
W 1772 roku w Petersburgu doszło do podpisaniu aktu I rozbioru Polski. Akt ten był wynikiem ekspansywnej polityki zagranicznej sąsiednich mocarstw: Rosji, Austrii i Prus, a także dezorganizacji wewnątrz Królestwa Polskiego.
22.07.2022Debata: Rzeczpospolita Obojga Narodów z dziejów współpracy polsko-litewskiejRODM Toruń
Unia podpisana w Lublinie w 1569 roku doprowadziła do utworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W wyniku dobrowolnego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał jeden z największych terytorialnie krajów w Europie, o jednym z najbardziej demokratycznych ustrojów politycznych na kontynencie.
15.07.021WYKŁAD: PROF. FELIPE F. SALVOSA II: „REPORTING IN THE TIME OF ‘NEW NORMAL’: JOURNALISM AMID THE COVID-19 PANDEMIC”RODM Toruń
Ten wykład skupia się na kwestii stanu dziennikarstwa w dobie pandemii Covid-19 i jak ta nowa sytuacja zaczęła zagrażać rzetelności pracy. Większość dziennikarzy na Filipinach uważa, że informacje o Covid-19 są trudne, ponieważ czują się narażeni na pandemię i znają co najmniej jednego kolegę, który został zarażony. Tylko 47% przyznało, że otrzymało sprzęt ochronny. Poza tym, istnieje duże zrozumienie, czym jest dezinformacja, a większość dziennikarzy uważa, że wpływa ona na relacje informacyjne. Jednocześnie istnieje bardzo duża zależność od informacji rządowych i komunikatów prasowych oraz wysokie zaufanie do ekspertów ds. zdrowia i WHO. Istnieją jednak dowody presji rządów w niektórych krajach. Z tego powodu, większość dziennikarzy obawia się, że ich agencje informacyjne będą miały trudności finansowe.
15.07.021WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: "70 YEARS OF HOLY SEE-PH DIPLOMATIC TIES (1951-2021)"RODM Toruń
W roku 2021 Watykan i Filipiny obchodziły 70 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych. Uroczystości w Manili, które organizował Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza były niezwykłe i szeroko komentowane w mediach masowych. Filipiny uważane są za najbardziej katolicki kraj w Azji Południowo-Wschodniej.
15.07.2022WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „What the pandemic means to the world’s major religions”RODM Toruń
Na przełomie 2020-2021 roku, wydano numer specjalny Pro Dialogo. Jest to czasopisma Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, watykańskiej dykasterii promującej dialog międzyreligijny. Tematem jest „Ponownie powstańmy: Multi-religijne odpowiedzi na wyzwanie pandemii Covid-19”. W specjalnym wydaniu siedmiu ekspertów reprezentujących chrześcijaństwo, islam, hinduizm, buddyzm, dżinizm, taoizm i sikhizm traktuje temat z własnego religijnego punktu widzenia.
15.07.2022WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „400 YEARS OF PROPAGANDA FIDEI”RODM Toruń
Ten wykład nakreśla ponury obraz stanu chrześcijaństwa i jego działalności misyjnej na całym świecie, w niezwykle trudnym obecnie okresie. To wszystko dzieje się na przygnębiającym tle stanu samego Kościoła, który jest pod presją różnych czynników. Teraz wszystkie wysiłki skupione są na rzecz działań, które papieże: od Pawła VI do Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka nazwali „Nową Ewangelizacją”, która w końcu musiałaby nastąpić. Wbrew tak sarkastycznemu otoczeniu, jednocześnie niebezpiecznemu, Kościół Katolicki obchodzi w 2022 r. 400. rocznicę „Propaganda Fide”.
15.07.2022WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „50 YEARS OF POLISH-PHILIPPINE RELATIONS (1973-2023)”RODM Toruń
Prof. Joselito Zulueta jest doświadczonym dziennikarzem z ponad 25-letnim doświadczeniem reporterskim i redakcyjnym. Jest także jednym z czołowych krytyków literackich w kraju, znanym ze swoich esejów, poezji i twórczości reportażowej. Członek wielu stowarzyszeń dziennikarskich i naukowych. Dziś opowie nam o nadchodzącej rocznicy. W 2023 r. minie 50 lat od nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między Polską a Filipinami.
15.07.021Wykład: PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „GROUND ZERO. THE PHILIPPINE WAR VS DISINFORMATION”RODM Toruń
W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Christiana Esguerry, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, gość z Filipin nie tylko wygłosił okolicznościowe wykłady, ale także zaangażował się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu): KUJAWSKO-POMORSKĄ SZKOŁĘ RELACJI MIĘDZYNARODOWYCH I DYPLOMACJI.
15.07.2022PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „RETHINKING STORY-TELLING IN JOURNALISM”RODM Toruń
W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego wystąpienie nagraliśmy.
15.07.2022PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „UNDERSTANDING THE DUTERTE-CHINA ALLIANCE. WAS IT WORTH IT?”RODM Toruń
W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego wystąpienie nagraliśmy.
15.07.2022PRZEDSTAWICIELE PAPIESKIEGO I KRÓLEWSKIEGO UNIWERSYTETU ŚWIĘTEGO TOMASZA W MANILI Z WIZYTĄ I CYKLEM WYKŁADÓW W TORUNIURODM Toruń
W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego.
01.07.2022DEBATA ONLINE: PUTINIZM. TAK MOŻE WYGLĄDAĆ FASZYZM W XXI WIEKU? RODM Toruń
Putinizm jest tematem różnorodnych rozważań współczesnej politologii, publicystyki politycznej i filozofii politycznej oraz nauk o bezpieczeństwie. W pojęciach politologii zachodniej określany jest jako „całkowicie nowa, wielopoziomowa formacja polityczna, która łączy w sobie elementy bonapartyzmu, klasycznego faszyzmu z okresu międzywojennego (w szczególności wariantu włoskiego) i współczesnego populizmu, występującego w kilku krajach i kontynentach, poczynając od Filipin, a kończąc na Wenezueli.
06.06.2022DEBATA ONLINE: NA POMOC SOJUSZNIKOWI. POLSKIE WSPARCIE WOJSKOWE I FINANSOWE DLA UKRAIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ PODCZAS WOJNY Z ROSJĄ SOWIECKĄ W 1920 R.RODM Toruń
Dnia 22 kwietnia 1920 roku została podpisana w Warszawie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Sojusz Piłsudski–Petlura”. Połączyła ona dwa państwa, które walczyły o utrzymanie swojej niepodległości w obliczu najazdu wspólnego wroga ze wschodu - rosyjskich bolszewików. Polska uznała prawo Ukrainy do niezależnego bytu państwowego. Jej zachodnią granicę wyznaczono wzdłuż rzeki Zbrucz i dalej na północ do Prypeci, pozostawiając po polskiej stronie całą Galicję i większą część Wołynia. Oba rządy zobowiązały się nie zawierać żadnych umów międzynarodowych skierowanych przeciwko sobie. Sojusz doprowadził do tego, że po stronie polskiej przeciwko bolszewikom, walczyły oddziały ukraińskie.
03.06.2022WYKŁAD: INDYJSKA KINEMATOGRAFIA OCZAMI PANI PROFESOR IPSITA BARATRODM Toruń
W dniach 1-5 czerwca 2022 r. z gościnnymi wykładami do Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przybyła prof. Ipsita Barat z St. Xavier's College (Autonomous) – Kalkuta, Indie.
03.06.2022DEBATA RODM TORUŃ: Tradycyjne niezdecydowanie w Berlinie? Niemcy wobec rosyjskiej agresji w UkrainieRODM Toruń
Niemieckie sankcje wobec Rosji, broń i amunicja dla Ukrainy, ale wszystko ostrożnie, aby nie stać się stroną w wojnie. Polityka rządu w Berlinie jest bardzo ostrożna, czy wręcz zachowawcza. Prowadzi to do jej negatywnej oceny w kraju, jak i za granicą.
26.05.2022WYKŁADY: PROF. ELIZA UNGARO BAYRAKTAR Z FILOZOFICZNYMI WYKŁADAMI W TORUNIURODM Toruń
W dniach 23-29 maja 2022 r., na specjalne zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, z wizytą i wykładami przybyła Pani Profesor, Eliza Ungaro Bayraktar.
18.05.2022DEBATA: "OBLICZA DEZINFORMACJI. WALKA INFORMACYJNA W WOJNIE ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ 2022 R."RODM Toruń
Zapraszamy serdecznie na debatę: "Oblicza dezinformacji. Walka informacyjna w wojnie rosyjsko-ukraińskiej 2022 r." Uczestnicy: gen. Andrzej Pawlikowski, dr Piotr Lewandowski, moderator: dr Jan Wiśniewski - RODM Toruń
28.04.2022Wykład: IT’S NOT JUST RUSSIAN AGGRESSION AGAINST UKRAINE. IT IS A WAR AGAINST EUROPERODM Toruń
Prof. Arkadiusz Radwan - Zastępca Dyrektora Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP odwiedził Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, gdzie wygłosił wykład pt. „It’s not just Russian aggression against Ukraine. It is a war against Europe” dla uczestników międzynarodowego spotkania w ramach projektu RIPEC z Hiszpanii, Włoch, Czech, Grecji i Polski oraz dla gości z programu Erasmus+ z Turcji i Turkmenistanu.
26.04.2022Wykład: WHAT IS HEALTH COMMUNICATION? WHAT IS HEALTH JOURNALISM? REFLECTIONS OF THE PANDEMIC IN TURKEYRODM Toruń
Kolejnym gościem RODM Toruń w kwietniu 2022 r. była wykładowczyni prof. Ferihan Ayaz z Gaziantep University. Pani prof. Ferihan Ayaz pracuje na Departamencie Komunikacji tamtejszego uniwersytetu. Przybyła z Turcji do Polski w ramach współpracy międzyuczelnianej realizowanej w kontekście realizowanego programu Erasmus+.
14.04.2022DEBATA: POLITYKA ROSYJSKA NA BAŁKANACH - CASUS BOŚNI I HERCEGOWINYRODM Toruń
Problem Bałkan Zachodnich zaczyna nabierać znaczenia. Wielu ekspertów wypowiada się w tej materii. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu również bierze udział w bieżącym dyskursie. Tym razem do loży ekspertów zaprosiliśmy wybitnych znawców tematu.
01.04.2022Wykład: PROF. SILVANA GRECA W MURACH AKADEMII KULTURY SPOŁECZNEJ I MEDIALNEJ W TORUNIURODM Toruń
Dzięki doskonałej kooperacji Biura Współpracy Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, udało się zorganizować świetny cykl wykładów dla studentów i młodzieży, poświęcony najnowszym osiągnięciom europejskich informatyków.
25.03.2022Wykład: NATO - na straży bezpieczeństwa Europy i PolskiRODM Toruń
Wykład online dra Krystiana Chołaszczyńskiego pt.: „NATO - na straży bezpieczeństwa Europy i Polski” dla finalistów Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Golubiu-Dobrzyniu. Dnia 25 marca 2022 r. miał miejsce wyjątkowy wykład online dla finalistów Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Golubiu-Dobrzyniu. Dr Krystian Chołaszczyński, zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu opowiadał o NATO i jego roli strażnika bezpieczeństwa Europy i Polski.
10.03.2022Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowejRODM Toruń
W miniony czwartek, 10 marca, młodzież z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy uczestniczyła w wykładzie "Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej", przeprowadzonym przez konsultanta Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Kaję Wilkosz.
08.03.2022Pracownicy RODM Toruń o wojnie na UkrainieRODM Toruń
Dnia 8 marca 2022 r. dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń oraz dr Krystian Chołaszczyński - zastępca koordynatora RODM Toruń - będący jednocześnie pracownikami AKSiM - wzięli udział w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Telewizji TRWAM. Tematem dyskusji była agresja rosyjska na Ukrainę.
28.02.2022Prześladowani. Przemoc i dyskryminacja na tle religijnym we współczesnym świecieRODM Toruń
Ludzkość, która na dobre weszła już w XXI wiek, pomimo wielkich swoich osiągnięć na polu odkryć naukowych i galopującego postępu w zakresie techniki oraz bolesnych, wielowiekowych doświadczeń zgubnych ideologii – zwłaszcza minionego już XX wieku – które doprowadziły do niewyobrażalnych w swym okrucieństwie ludobójstw, nadal brnie ku samozniszczeniu.