SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.05.2022 Wykłady: Prof. Eliza Ungaro Bayraktar z filozoficznymi wykładami w Toruniu RODM Toruń

Prof. Eliza Ungaro Bayraktar, z Istituto Universitario Carolina Albasio w Castellanza we Włoszech, z filozoficznymi wykładami w Toruniu. W dniach 23-29 maja 2022 r., na specjalne zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, z wizytą i wykładami przybyła Pani Profesor, Eliza Ungaro Bayraktar.

Cykl wykładów z zakresu filozofii był możliwy dzięki programowi Erasmus+.

Pani Profesor zaprezentowała studentom z Torunia możliwe odpowiedzi na nurtujące pytania współczesnej filozofii włoskiej. Wykładowczyni skupiła się chociażby na współczesnym myślicielu, Silvano Petrosino, który jest autorem stwierdzenia, że „Istoty ludzkie nie żyją po prostu, ale żyją, doświadczając życia”. Doświadczenie człowieka jest ustrukturyzowane wokół i w odniesieniu do niezmierzonego doświadczenia inności. Tożsamość ludzkości jest tożsamością podmiotu, ponieważ podlega inności, której jednostka nie może ani uniknąć, ani zdominować. Istoty ludzkie wychodzą z okoliczności, które identyfikują je jako żywą istotę, wykraczają poza granice nagiego życia. Wkraczają w ludzką kondycję właśnie przez to doświadczenie życia, które od początku zamieszkuje ich i niepokoi zgodnie z porządkiem inności. Te i inne filozoficzne problemy Pani Profesor rozważała wraz z toruńskimi studentami.

Nie zabrakło oczywiście okolicznościowych spotkań, przechadzki po toruńskiej Starówce i zajadania się pysznymi pierniczkami.

Uczestnicy cyklu wykładów żywiołowo reagowali na każdą interakcję z Panią Profesor i wyrazi nadzieje na kolejne, podobne wydarzenia.


Zachęcamy do śledzenia strony RODM Toruń, gdzie na bieżąco umieszczamy relacje z wielu wydarzeń przez nas organizowanych.

Do zobaczenia wkrótce!