SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

01.07.2024 Debata online: Putinizm.
Tak może wyglądać faszyzm w XXI wieku?
RODM Toruń

Putinizm jest tematem różnorodnych rozważań współczesnej politologii, publicystyki politycznej i filozofii politycznej oraz nauk o bezpieczeństwie. W pojęciach politologii zachodniej określany jest jako „całkowicie nowa, wielopoziomowa formacja polityczna, która łączy w sobie elementy bonapartyzmu, klasycznego faszyzmu z okresu międzywojennego (w szczególności wariantu włoskiego) i współczesnego populizmu, występującego w kilku krajach i kontynentach, poczynając od Filipin, a kończąc na Wenezueli.

Refleksje odnoszące się do faszyzacji ustroju Federacji Rosyjskiej zaczęły się pojawiać od 2012 roku. W pojęciach zachodniej filozofii politycznej pojawia się definicja putinizmu jako „Panrosyjskiej odmiany ultranacjonalizmu, przesuwająca Rosjan na stanowisko dominującego narodu aryjskiego”.

Urodzony w Rosji profesor Uniwersytetu Nowojorskiego Michaił Jampolski napisał w 2015 roku, że "Rosja przyjmuje "quasi-faszystowski" język, który "odrzuca wszystko to, co mogłoby się kojarzyć ze słabością lub zniewieścieniem, np. demokrację liberalną i homoseksualizm".

W tym samym okresie inny rosyjski uczony Andriej Zubow - były dyrektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych - nazwał panujący w Rosji system "państwem korporacyjnym typu faszystowskiego, opakowanym w ideologię stalinizmu".

Jeśli przyjrzymy się temu, jak wygląda władza Putina, bez trudu dostrzeżemy wiele wspólnych punktów z innymi systemami faszystowskimi. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskich, uwypuklił problem formy rządów w Rosji pod przewodnictwem Władimira Putina i grupy pochodzącej z resortów siłowych (FSB, armia, GRU).

Temu właśnie poświęcona jest najnowsza debata online realizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Zachęcamy do obejrzenia!