SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.07.2026 PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „RETHINKING STORY-TELLING IN JOURNALISM” RODM Toruń

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego drugie wystąpienie nagraliśmy.

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Christiana Esguerry, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, goście z Filipin nie tylko wygłosili okolicznościowe wykłady, ale także zaangażowali się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu): Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji. Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Prof. Christian V. Esguerra jest pełnoetatowym wykładowcą na Uniwersytecie w Manili. Poza tym, jest bardzo znanym dziennikarzem prowadzącym w sieci internetowej kilka programów o charakterze politycznym i publicystycznym

Dziś opowie nam o nowym podejściu do opowiadania historii przez współczesnych dziennikarzy. Obecna rewolucja cyfrowa skutkuje tym, że odbiorcy mediów głównie przebywają w rzeczywistości wirtualnej. Skutkiem tego docierają do nich różne, często niezweryfikowane informacje. W konsekwencji fakty historyczne, zwłaszcza te niewygodne dla określonej formacji politycznej, mogą być zrelatywizowane, czy wręcz przekręcone. Funkcjonariusze niedawnych reżimów, które zostały obalone, mogą nam jawić się jako obrońcy tradycji i wartości, a nierzadko wracać do władzy. O tych ważkich kwestiach opowiedział specjalnie dla nas prof. Christian Esguerra.


Zapraszamy do wysłuchania anglojęzycznego wykładu!