SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.07.2026 Prof. Christian Esguerra: „Ground Zero. The Philippine War vs Disinformation” RODM Toruń

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Christiana Esguerry, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, gość z Filipin nie tylko wygłosił okolicznościowe wykłady, ale także zaangażował się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu):

Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji.

Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego trzecie wystąpienie nagraliśmy.

Prof. Christian V. Esguerra jest pełnoetatowym wykładowcą na Uniwersytecie w Manili. Poza tym, jest bardzo znanym dziennikarzem prowadzącym w sieci internetowej kilka programów o charakterze politycznym i publicystycznym.

Dziś opowie nam o bardzo niebezpiecznym zjawisku. Chodzi o filipińską wojnę z kartelami narkotykowymi i medialnymi przekazami realizowanymi przez władzę centralną. Nierzadko w literaturze Filipiny określa się mianem „pacjenta zero” wykorzystywania nowoczesnych technologii do uprawiania propagandy. Filipińczycy są narodem, który klasyfikuje się zawsze na wysokich miejscach w rankingach długości spędzanych w Internecie. Z tego względu, globalna sieć stała się jednym z głównych źródeł wiedzy o bieżących wydarzeniach. Manipulacje i triki propagandowe są teraz wszechobecne. Ważne aby umieć odróżniać dezinformację od faktów.

O tych ważkich kwestiach opowiedział specjalnie dla nas prof. Christian Esguerra.


Zapraszamy do wysłuchania anglojęzycznego wykładu!