SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.07.2026 WYKŁAD: Prof. Joselito B. Zulueta: „50 years of Polish-Philippine Relations (1973-2023)” RODM Toruń

Prof. Joselito Zulueta jest doświadczonym dziennikarzem z ponad 25-letnim doświadczeniem reporterskim i redakcyjnym. Jest także jednym z czołowych krytyków literackich w kraju, znanym ze swoich esejów, poezji i twórczości reportażowej. Członek wielu stowarzyszeń dziennikarskich i naukowych.

Dziś opowie nam o nadchodzącej rocznicy. W 2023 r. minie 50 lat od nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między Polską a Filipinami. Pan profesor skupi się na wspólnym dziedzictwie katolickim oraz o innych wspólnych tradycjach i zwyczajach. Pan profesor reprezentuje uczelnię, która gościła Papieża-Polaka, Jana Pawła II. Poza tym, wciąż żywa jest pamięć „solidarnościowej” tradycji i pokojowej rewolucji. Polska też zaskarbiła sobie przychylność Filipińczyków, kiedy w listopadzie 2021 r. przekazała ponad pół miliona dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Joselito B. Zuluety, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, gość z Filipin nie tylko wygłosił okolicznościowe wykłady, ale także zaangażował się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu):

Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji.

Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego trzecie wystąpienie nagraliśmy.

O tych ważkich kwestiach opowiedział specjalnie dla nas prof. Joselito B. Zulueta.


Zapraszamy do wysłuchania anglojęzycznego wykładu!