SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.07.2026 WYKŁAD: Prof. Joselito B. Zulueta: "70 years of Holy See-PH diplomatic ties (1951-2021)" RODM Toruń

W roku 2021 Watykan i Filipiny obchodziły 70 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych. Uroczystości w Manili, które organizował Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza były niezwykłe i szeroko komentowane w mediach masowych. Filipiny uważane są za najbardziej katolicki kraj w Azji Południowo-Wschodniej.

Omówienie stanu bilateralnych relacji to również świetna okazja aby zastanowić się nad tym jak Stolica Apostolska reguluje swoje relacje, jak realizuje działania państwo-miasto Watykan.

Współczesne relacje międzynarodowej są niezwykle skomplikowane, a nuncjatury apostolskie muszą realizować swoje działania, jak każde inne misje dyplomatyczne, i temu tematowi poświęcony jest najnowszy wykład filipińskiego eksperta, specjalnie dla Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Prof. Joselito Zulueta jest doświadczonym dziennikarzem z ponad 25-letnim doświadczeniem reporterskim i redakcyjnym. Jest także jednym z czołowych krytyków literackich w kraju, znanym ze swoich esejów, poezji i twórczości reportażowej. Członek wielu stowarzyszeń dziennikarskich i naukowych.

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Joselito B. Zuluety, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, gość z Filipin nie tylko wygłosił okolicznościowe wykłady, ale także zaangażował się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu):

Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji.

Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego trzecie wystąpienie nagraliśmy.

O tych ważkich kwestiach opowiedział specjalnie dla nas prof. Joselito B. Zulueta.


Zapraszamy do wysłuchania anglojęzycznego wykładu!