SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ


BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
WRZESIEŃ 2022

08.09.2022 Elżbieta II nie żyje

Elżbieta Aleksandra Maria, znana powszechnie jako Elżbieta II, w wieku 96 lat zmarła. Taki komunikat został podany przez Pałac Buckingham, czyli oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarchów. Elżbieta II była Królową Wielkiej Brytanii oraz pozostałych państw należących do Commonwealth realm.

Zmarła brytyjska monarchini wywodziła się z dynastii Windsorów. Była córką króla Jerzego VI Windsor (panującego w latach 1936-1952) oraz Elżbiety Bowes-Lyon, którą nazywany „Elżbietą, królową-matką” (zmarłą w 2002 r.). Elżbieta II panowała nieprzerwanie od 6 lutego 1952 r. – koronacja miała miejsce 2 czerwca 1953 r. Oznacza to, że panowała nieprzerwanie ponad 70 lat. Była zatem najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii – na świecie ustępując tylko Ludwikowi XIV.

W historii panowania była głową aż 33 państw. W momencie śmierci była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona.

Zgodnie z obowiązują zasadą dziedziczenia, w momencie śmierci Elżbiety II nowym monarchą został jej syn, czyli Karol Mountbatten-Windsor (Karol, książę Walii, książę Edynburga).

Już w 2021 r. media informowały o problemach zdrowotnych monarchini. Pałac Buckingham w oficjalnych komunikatach problemy te nazwał „epizodycznymi problemami z poruszaniem się”. W konsekwencji monarchini wycofała się z życia publicznego. Kiedy stan zdrowia mocno się pogorszył, rodzina pospieszyła do szkockiej rezydencji Balmoral Castle, aby czuwać przy chorej. Tam też królowa zmarła.

Małżonkiem zmarłej monarchini był Filip Mountbatten, książę Edynburga, z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Zmarł 9 kwietnia 2021 r. Wraz z Elżbietą mieli czwórkę dzieci: Karola – następcę tronu, Annę – księżniczkę angielską, Andrzeja – księcia Yorku, oraz księcia Edwarda – hrabiego Wesseksu.

Źródło: agencja Reutera.2022

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2021

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2020

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2019

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2018

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2017

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU2016

BIULETYN INFORMACYJNY RODM TORUŃ
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA W MIESIĄCU