SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

27-29.04.2023 XXV Forum Polonijne Działania RODM Toruń

W dniach 27-29 kwietnia odbyło się jubileuszowe, 25. Forum Polonijne, którego tradycyjnie byliśmy partnerem. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary".

W inauguracji Forum w Kancelarii Premiera w Warszawie wzięli udział m.in. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą min. Jan Dziedziczak, Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, Minister Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Polacy z całego świata. Nasi Rodacy z zagranicy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z emigracją, często przymusową, wynikającą z działalności patriotycznej, a także o życiu na obczyźnie. Wystąpili m.in. przedstawiciele Polonii ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Norwegii, Austrii, Francji czy Argentyny.

Drugi dzień XXV Forum Polonijnego miał miejsce w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Oprócz Ministra Jana Dziedziczaka, przybyli tu m.in. Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, posłanka Sejmu litewskiego polskiego pochodzenia Beata Pietkiewicz oraz przede wszystkim Polacy z całego świata. Ich dyskusje odbywały się zarówno w ramach dyskusji panelowych, jak i kuluarowych.