SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ





WYKŁADY, WARSZTATY, SEMINARIA i DEBATY RODM TORUŃ W 2024 ROKU


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu
organizuje wykłady i warsztaty na tematy polskiej i międzynarodowej polityki.


17.12.2024 Jeden świat - wiele kultur Działania RODM Toruń

Jeden świat - wiele kultur w RODM Toruń (II) Mieliśmy okazję kontynuować działania związane z zapoznaniem studentów i uczniów z szeroko rozumianym dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym, poszerzać wiedzą na temat mniejszości narodowych i etnicznych w różnych częściach świata.
W ramach cyklicznych działań pt. Jeden świat - wiele kultur z RODM Toruń mieliśmy sposobność wysłuchania referatów prof. PhDr. Petra Kalety z Technická univerzita v Liberci (Republika Czeska) dotyczących Serbołużyczan i Karaimów a także wprowadzenia do tematyki mniejszości narodowych na terenie Ukrainy dokonanej przez dr Liudmyłę Kryva z Міжрегіональна Академія управління персоналом International Cooperation Interregional (Ukraina).

WIĘCEJ INFORMACJI

13.12.2024 Międzynarodowa hybrydowa konferencja naukowa - GREENO2 Działania RODM Toruń

Wiele osób dołączyło do nas na ekscytującej Konferencji oraz Dniu Informacyjnym poświęcony GREENO2, gdzie zrównoważona innowacja zajmuje centralne miejsce! Wydarzenie zorganizowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Polska) oferowało doskonałą okazję do zapoznania się z przełomowymi pomysłami i rozwiązaniami, które rozwiązują problemy miejskie i promują zielone przestrzenie. Wydarzenie odbyło się 13 grudnia 2024 r. w Sali 107S na terenie AKSiM w Toruniu w Polsce i było również dostępne online dla uczestników z całego świata.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.12.2024 Debata o polityce energetycznej Polski Działania RODM Toruń

W ostatnim czasie udało się nam zorganizować kolejną debatę. Tym razem spotkanie pt. "Nowe wyzwania bezpieczeństwa energetycznego Polski: uwarunkowania, wyzwania i innowacje technologiczne" dotyczyło kwestii odnoszących się do bieżącej polityki energetycznej państwa polskiego prowadzonej, a prowadzonej w cieniu konfliktu na Ukrainie i sankcji skierowanych przeciwko agresorowi putinowskiej Rosji.
Dyskusja, która miała hybrydowy charakter, dotyczyła również produkcji i przesyłu energii oraz perspektyw budowy elektrowni atomowych w Polsce. W dyskusji wzięli udział prof. Arkadiusz Czwołek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Piotr Kwiatkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debatę moderował mgr Patryk Bańczerowski, a odbywała się ona na gościnnym Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.12.2024 Władysław Raczkiewicz. Pierwszy prezydent na uchodźstwie Działania RODM Toruń

Władysław Raczkiewicz był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947. Przez prawie 8 lat sprawował najwyższy urząd w państwie, będąc z dala od Ojczyzny. Przed objęciem prezydentury był jednym z prominentnych polityków II Rzeczpospolitej – trzykrotnie zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych, był wojewodą pomorskim i marszałkiem senatu.
Udział w dyskusji poświęconej działalności prezydenta Raczkiewicza wzięli udział prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i nasz koordynator RODM dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.12.2024 Debata poświęcona aspektom wojny rosyjsko-ukraińskiej RODM Toruń Działania RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizował debatę poświęconą kluczowym aspektom wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Celem debaty była ocena skutków geopolitycznych rosyjskiej agresji na Ukrainę z roku 2022. Jak się wydaje, uwypukliła ona różnice w postrzeganiu sytuacji strategicznej między wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej (UE).

WIĘCEJ INFORMACJI

09.12.2024 Warsztaty z zakresu protokołu dyplomatycznego Działania RODM Toruń

Warsztaty z zakresu protokołu dyplomatycznego RODM Toruń Protokół dyplomatyczny określa reguły postępowania i zachowania dyplomaty, normy obowiązujące w kontaktach urzędowych z władzami państwa akredytacji, jak również we wzajemnych stosunkach między placówkami dyplomatycznymi innych państw w danej stolicy.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.11.2024 Jeden świat, wiele kultur Działania RODM Toruń

Cykl wykładów dotyczących Afryki Subsaharyjskiej zgromadził kilkadziesiąt osób. Dzięki obecności gości z Nigerii, a szczególnie z Politechniki Najświętszej Marii Panny w Suleja, którzy przedstawiali problem różnorodności etnicznej oraz religijnej tej części Afryki można było pokazać w sposób namacalny problematykę tegoż obszaru.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.11.2024 Konflikty, zmiany klimatyczne, migracje w Afryce a Unia Europejska Działania RODM Toruń

Współcześnie wszyscy w Europie pochłonięci jesteśmy konfliktem na Ukrainie oraz pośrednio działaniami Izraela przeciwko takim organizacjom jak Hamas i Hezbollah, wspieranym usilnie przez islamski Iran. Kwestie afrykańskie są na drugim planie, mimo działań wywrotowych i podsycających konflikty regionalne ze strony Rosji i Chin.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.11.2024 Sojusze polityczno-wojskowe II RP Działania RODM Toruń

Zachęcamy do wysłuchania debaty z udziałem prof. dr hab. Mariusza Wołosa (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Instytut Historii PAN) i dr Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu) pt. Sojusze polityczno-wojskowe II RP.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.10.2024 Dezinformacja, fake newsy i bańki medialne w kontekście komunikacji międzynarodowej Działania RODM Toruń

Redaktor Katarzyna Cegielska przeprowadziła warsztaty dla młodzieży z kwestii działań dezinformacyjnych. Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony różnych podmiotów, a szczególnie ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji wojny rosyjsko-ukraińskiej, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem tego typu działań. Coraz większa jest liczba ataków informacyjnych na Polskę, ale także fake newsów, które mogą mieć szczególnie groźne skutki.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.09.2024 Toruński wykład Ministra spraw zagranicznych Działania RODM Toruń

Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, wygłosił 13 października 2024 r. w Toruniu wykład w związku z rozpoczynającą się w przyszłym roku polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. To pierwsze z cyklu takich spotkań organizowanych w całym kraju.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.09.2024 Koordynator RODM Toruń z serią warsztatów dotyczących protokołu dyplomatycznego i kariery w polskiej dyplomacji oraz polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej! Działania RODM Toruń

W tym tygodniu było nam niezmiernie miło gościć w murach Zespołu Szkół w Mogilnie. Nasz koordynator dr Jan Wiśniewski, prof. AKSIM przeprowadził warsztaty dotyczące protokołu dyplomatycznego oraz możliwości kariery zawodowej w MSZ. W drugiej części zajęć omawiane były kwestie działań UE zmierzających do podniesienie możliwości obronnych UE w kwestiach m.in. przemysłu zbrojeniowego.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.09.2024 Warsztaty RODM Toruń z zakresu protokołu dyplomatycznego! Działania RODM Toruń

Kolejne działanie za nami! Tym razem warsztaty poświęcone protokołowi dyplomatycznemu autorstwa Naszego koordynatora, dra Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM. Dziękujemy Dziennemu Domowi Senior + Janikowo za zaproszenie i współpracę.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.09.2024 Wykład poświęcony Małej Ojczyźnie Działania RODM Toruń

Za nami kolejny wykład w ramach działań toruńskiego Ośrodka. Był to efekt współpracy z Dziennym Domem Senior + Janikowo oraz Towarzystwem Przyjaciół Janikowa im. Henryka Czamana. Dr Krystian Chołaszczyński przedstawił wykład pt.: "Nasza Mała Ojczyzna", który poświęcony był tradycjom i historii miasta i gminy Janikowa.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.08.2024 Seminarium o europejskich i transatlantyckich aspiracjach Ukrainy Działania RODM Toruń

Na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie w 2024 r. zapadły decyzje w sprawie zwiększenia roli NATO w koordynowaniu wsparcia dla Ukrainy. Nowe instrumenty – fundusz NATO i „misja” Sojuszu dla Ukrainy – mogą ułatwić udzielanie pomocy w perspektywie kilkuletniej. Jej utrzymanie będzie konieczne dla zakończenia wojny na warunkach korzystnych dla Ukrainy, niedopuszczenia do odbudowy strefy wpływów przez Rosję i zmniejszenia ryzyka bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO. Przejęcie większej odpowiedzialności przez NATO będzie niezbędnym elementem zbliżania Ukrainy do członkostwa w Sojuszu. Ukraina nalegała na sformułowanie jasnych kryteriów członkostwa i zaproszenie jej do NATO.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.08.2024 Międzynarodowy Dzień Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Przekonania Polska dyplomacja

Po raz piąty aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Przekonania włączył się Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu organizując m.in. wykład dr jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM oraz prezentując wystawę na ten temat.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.07.2024 Szkolenia i warsztaty dla repatriantów Działania RODM Toruń

W Toruniu od 13 lipca br. trwają szkolenia i warsztaty dla repatriantów organizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Tradycyjnie Ośrodek Debaty Międzynarodowej włączył się w pomoc przy ich organizacji. W środę 17 lipca br. zorganizowaliśmy dla młodzieży pochodzącej z rodzin repatriantów lekcje dotyczące kultury i historii Polski oraz warsztaty medialne. Zajęcia prowadził nasz koordynator prof. Jan Wiśniewski i red. Bartosz Olchowik.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.06.2024 O BEZPIECZEŃSTWIE I NATO - WYKŁADY DLA MŁODZIEŻY... Działania RODM Toruń

Wykłady dotyczące konfliktów międzynarodowych oraz roli NATO w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa były tematem wykładów koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu dr Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM, które odbyły się z Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
We współczesnym świecie obserwuje się konflikty polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Ważnym elementem obecnych konfliktów jest globalizacja i dostęp do szybkiej informacji o wydarzeniach na świecie. Dostęp do informacji ma wpływ na reakcje państw.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.06.2024 O DEZINFORMACJI I MANIPULACJACH MEDIALNYCH W GOLUBIU-DOBRZYNIU Działania RODM Toruń

Nowe media i manipulacje – te niezwykle aktualne tematy w poniedziałek 10 czerwca poruszyli eksperci Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu podczas warsztatów dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 imienia Błękitnej Armii w Golubiu-Dobrzyniu.
Red. Katarzyna Cegielska i dr Mateusz Kaleta przedstawili tematykę związaną z manipulacjami nie tylko w mediach, reklamie, życiu codziennym, ale również w kwestiach związanych z polityką i relacjami międzynarodowymi. Szczególnie zwrócono uwagę na media społecznościowe i prowadzone tam działania dezinformacyjne. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.05.2024 DEBATA ONLINE: O POLAKACH I POLONII W HISZPANII Działania RODM Toruń

O sytuacji Polaków i Polonii mieszkającej w Hiszpanii dyskutują - ks. prof. dr Marek Raczkiewicz CSsR z Uniwersytetu św. Damazego, Papieskiego Uniwersytetu Comillas i Instytutu Teologii Moralnej w Madrycie oraz dr hab. Jan Wiśniewski, prof AKSiM w Toruniu, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.04.2024 WSPÓŁCZESNE KONFLIKTY ZBROJNE NA OBSZARZE EUROPY, BLISKIEGO I DALEKIEGO WSCHODU ORAZ AFRYKI Działania RODM Toruń

Dzięki bardzo dobrej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej z Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku udało się zorganizować wykład dotyczący zagrożeń wynikających z współczesnych konfliktów zbrojnych na obszarze Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.04.2024 XXVI FORUM POLONIJNE - „WAŻNE, BY CZUĆ SIĘ POLAKIEM, MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ POLSKICH KORZENI” Działania RODM Toruń

Zatroskani o Ojczyznę, krzewienie historii i kultury oraz nowoczesny patriotyzm gospodarczy przedstawiciele Polonii i Polacy mieszkający za granicą przybyli do Torunia, aby uczestniczyć w XXVI Forum Polonijnym. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „Ważne, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni”.
Wspólne rozmowy, modlitwa, spotkania z kulturą. Przyjechali na nie m.in. Polacy z Austrii, Białorusi, Danii, Francji, Hiszpanii, ze Szwajcarii, Szwecji, z Niemiec, Litwy, Ukrainy, a także Kanady i USA.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej był jednym z współorganizatorów tego wydarzenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.04.2024 RZETELNE DZIENNIKARSTWO KONTRA MANIPULACJE W MEDIACH: DEZINFORMACJA, FAKE NEWSY I ATAKI INFORMACYJNE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE Działania RODM Toruń

Pani redaktor Katarzyna Cegielska przeprowadziła dwukrotnie w Toruniu warsztaty dla uczniów szkół średnich (m.in. z Golubia-Dobrzynia i Grudziądza) z działań dezinformacyjnych, w tym szczególnie z działalności w tym względzie służb rosyjskich. Pani redaktor zwróciła uwagę na coraz większą liczbę ataków informacyjnych oraz manipulacji związanych z przekazywanymi informacjami, ale także na fake newsy, które w czasie działań rosyjskich wobec Ukrainy mogą mieć szczególnie groźne skutki.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.03.2024 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA ONLINE: CHANGE AND CONTINUITY: THE WAY OF CONSOLIDATING DEMOCRACY Działania RODM Toruń

JDnia 16 marca 2024 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: „Change and Continuity: the Way of Consolidating Democracy”. Przyjęto w całości formułę online. Temat zainteresował wielu specjalistów z Polski, Gruzji, Ukrainy, Iraku oraz Indii. Za organizację konferencji odpowiadały uczelnie: The Ivane Javakhishvili Tbilisi State University w Gruzji, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Interregional Academy of Personal Menegament w Kijowie, Ukraina. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
Głównym celem konferencji było zaproszenie edukatorów, badaczy, decydentów, praktyków i innych zainteresowanych osób do zbadania ram teoretycznych i praktycznych wymiarów procesu rozwoju instytucji i polityki w kontekście transformacji reżimu i rozwoju demokracji po przełomie i rozwiązaniu Związku Radzieckiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.02.2024 SEMINARIUM NAUKOWE Z UDZIAŁEM STUDENTÓW Z KIJOWA PT.: "MEDIALNY OBRAZ WOJNY. ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ 2022-2024. THE MEDIA IMAGE OF WAR. RUSSIAN AGGRESSION AGAINST UKRAINE 2022-2024" Działania RODM Toruń

Już za nami kolejne wydarzenie organizowane przez toruński Ośrodek we współpracy z Interregional Academy of Personal Management w Kijowie. Tematem był medialny obraz wojny w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wydarzenie odbyło się 28 lutego 2024 r. w siedzibie toruńskiego Ośrodka. To niezwykle istotne wydarzenie, które pozwoliło nam zgłębić i zrozumieć wpływ mediów na obraz konfliktu oraz analizę rosyjskiej agresji na Ukrainę w latach 2022-2024. Mieliśmy okazję omówić kluczowe aspekty oraz podzielić się refleksjami i wnioskami.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.01.2024 WYKŁAD DLA MIESZKAŃCÓW JANIKOWA: "KONFLIKTY W AFRYCE SUBSAHARYJSKIEJ A KWESTIE MIGRACJI LUDNOŚCI" Działania RODM Toruń

RODM Toruń w Nowym 2024 r. działa.... Ledwo rozpoczął się 2024 r. a za nami kolejny wykład. Zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Krystian Chołaszczyński wygłosił specjalny wykład dla społeczności Janikowa, pt.: "Konflikty w Afryce Subsaharyjskiej a kwestie migracji ludności".

WIĘCEJ INFORMACJI