SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
Dzięki bardzo dobrej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej z Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku udało się zorganizować wykład dotyczący zagrożeń wynikających z współczesnych konfliktów zbrojnych na obszarze Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki.
Od zakończenia II wojny światowej minęło prawie 80 lat. Na świecie jednak w wielu miejscach i od wielu lat toczą się nieprzerwanie rożne konflikty zbrojne. Dla Polski, Europy i świata ostatnio najgroźniejsze są dwie wojny. Pierwsza to trwająca od 2014 r. wojna rosyjsko-ukraińska, której eskalacja nastąpiła w lutym 2022 r. Druga to wojna w Izraelu zintensyfikowana atakiem rakietowym, wspartym przez grupę bojowników Hamasu, która wdarła się na terytorium Izraela w październiku 2023 r.
Te dwie wojny skupiają na sobie uwagę całego świata ze względu na możliwość eskalacji tych konfliktów na sąsiednie kraje. Na świecie jednak na różnych kontynentach możemy zaobserwować jeszcze blisko 30 rożnego rodzaju konfliktów zbrojnych trwających od wielu lat i mających różne podłoże. O ich przyczynach i skutkach - w tym również dla Europy i Polski - mówił koordynator RODM Toruń prof. Jan Wiśniewski.