SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ





23.08.2024 Debata online: Między Polską, Republiką Czeską a Słowacją: historia i teraźniejszość turystyki na obszarze pogranicza karpackiego RODM Toruń

Pierwsze wzmianki o turystyce w Tatrach pochodzą z XVI wieku, kiedy to w 1565 roku Beata i Olbracht Łascy w towarzystwie mieszkańców Kiezmarku wyruszyli do Kiezmarskiej Doliny. Wiadomo jednak, że już wcześniej góry przemierzali poszukiwacze skarbów, myśliwi czy zbieracze ziół. Kolejne informacje pochodzą z lat 1596 -1600. Wówczas nauczyciele Adam Kunish i Ioannes Bocatius przemierzali góry wraz ze swoimi uczniami.

Większe zainteresowanie Tatrami następuje dopiero z nadejściem XIX, wówczas tatrzańskie doliny i szczyty stają się obszarem zainteresowań naukowców i coraz liczniejszych turystów. Wśród nich byli tacy sławni ludzie jak choćby ks. Stanisław Staszic. W 1827 roku powstało pierwsze schronisko nad Morskim Okiem. Szczególnie przed I wojną światową można było zaobserwować wzrost liczby turystów oraz rozwój infrastruktury. Ten rozwój trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie każdego roku przez Tatry przewijają się nawet 3 mln miłośników gór, a mnogość miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych i atrakcji w Zakopanem i okolicach zachęca kolejnych turystów do odwiedzin.Również po stronie słowackiej można zaobserwować podobny proces.

Na temat historii tatrzańskiej oraz współczesnej wymiany turystycznej na obszarze Karpat odbyła się rozmowa koordynatora RODM Toruń dr Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM z prof. Petrem Kaletą z Uniwersytetu Technicznego w Libercu pt. Między Polską, Republiką Czeską a Słowacją: historia i teraźniejszość turystyki na obszarze pogranicza karpackiego.

Zapraszamy do jego obejrzenia.