SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
Współcześnie wszyscy w Europie pochłonięci jesteśmy konfliktem na Ukrainie oraz pośrednio działaniami Izraela przeciwko takim organizacjom jak Hamas i Hezbollah, wspieranym usilnie przez islamski Iran. Kwestie afrykańskie są na drugim planie, mimo działań wywrotowych i podsycających konflikty regionalne ze strony Rosji i Chin.
W dyskursie publicznym pomija się kwestie zależności bezpieczeństwa międzynarodowego między Afryką a Europą – i to nie tylko ze względu na działania różnych grup najemników rekrutowanych przez Rosję, ale również rozwoju radykalizmu islamskiego w Sahelu. Kolejne konflikty, prześladowania religijne i pojawiające się widmo głodu na Czarnym Lądzie powoduje wędrówki milionów w kierunku symbolu dobrobytu i bezpieczeństwa – Starego Kontynentu, czyli Europy.
Większość Europejczyków nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z obecnej sytuacji wewnętrznej w Afryce. Bardziej zajmuje mieszkańców naszego kontynentu kwestia zmian klimatycznych, które szczególnie widoczne są na Czarnym Lądzie. Analizy wielu ścieżek potencjalnie łączących zmienność klimatu z przemocą polityczną, skupiając się w szczególności na zagadnieniu bezpieczeństwa żywnościowego. Zagadnienie to obejmowało zarówno kwestię wpływu na dochody i możliwości utrzymania się na obszarach wiejskich, a także nagłe wzrosty cen żywności, które mogą wywołać niepokoje konsumentów w miastach.
Mniejsze i ograniczone dochody z rolnictwa spowodowane suszami i związanymi często z nimi konfliktami skutkują koniecznością szukania alternatywnych źródeł utrzymania. W sytuacji braku możliwości rozwoju rolnictwa lub zniszczenia plonów wdraża ona strategie adaptacji lub doraźnego radzenia sobie z ograniczeniami właśnie poprzez migrację.
Wspomniane kwestie stały się przedmiotem debaty, która miała miejsce 13 listopada w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych. Głównym organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. We współpracy z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej – Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej debata została również nagrana i zaprezentowana na portalu YouTube. W debacie wzięli udział w niej przedstawiciele Saint Mary Polytechnic Suleja-Minna w Nigerii (ks. dr Benedict Samaila Bahago, ks. Thomas Malachy Kure, s. Ifunanya Ugwoha MSSF, ks. dr Anthony Nwafor Chijioke), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (dr Rafał Lizut) oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych / Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu (dr Krystian Chołaszczyński i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM).
Goście z Afryki przeprowadzili również cykl wykładów dla młodzieży z zakresu tematyki afrykańskiej w różnych innych instytucjach naukowo-dydaktycznych w Toruniu m.in. w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio. Przeprowadzili również wykłady i warsztaty dla studentów AKSiM w ramach programu Erasmus+.
Trudna tematyka, którą poruszano, skutkowała olbrzymim zainteresowaniem. Problem konfliktów, prześladowań religijnych, migracji i polityki Unii Europejskiej, jako odpowiedzi na te wyzwania, żywo interesuje wiele osób. Również toruńskie środowisko mocno angażuje się w wyjaśnianie zawiłych problemów z odległych państw.