SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
Początki polityki zagranicznej Polski Odrodzonej były niezwykle trudne. Trudności te nie wynikały tylko z konieczności budowania od podstaw własnego państwa, ze wszystkimi konsekwencjami takiego stanu rzeczy, jak choćby brakiem fachowego aparatu urzędniczego, w tym dyplomatycznego. Miały one swoje źródło w niestabilnej sytuacji międzynarodowej, w konfliktach z większością sąsiadów, niechętnie patrzących na aspiracje terytorialne odradzającej się Rzeczypospolitej.
Nie bez wpływu na sytuację wewnętrzną pozostawały hasła rewolucyjne płynące zarówno z Rosji ogarniętej wojną domową, jak i z Niemiec, gdzie właśnie obalono monarchię i w wielkim chaosie rozpoczęto budowanie Republiki, zwanej nieco później Weimarską. Jednak po przezwyciężeniu pierwszych trudności polska dyplomacja zaczęła stawać się jednym z atutów młodego państwa. Główną rolę odgrywali w niej dyplomaci, którzy swoje pierwsze szlify mieli jeszcze w korpusach dyplomatycznych państw zaborczych. Wybrani dyplomaci zostali umieszczeni w prezentowanej wystawie.
Dzięki współpracy z Zespołem Szkół w Mogilnie oraz Zespołem Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu mogliśmy uczcić Dzień Służby Zagranicznej obchodzony w rocznicę wysłania 16 listopada 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego do światowych przywódców pierwszej depeszy, informującej o odrodzeniu Państwa Polskiego.
Z tej okazji zaprezentowaliśmy również debatę online poświęconą sojuszom polityczno-wojskowym II RP.