SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WIADOMOŚCI W ROKU 2020

2.06.2020 RODM Toruń na webinarium organizowanym przez nepalski Mid-Western University w Katmandu RODM Toruń poleca wykłady online

Sytuacja pandemiczna na świecie utrudnia realizację wielu założeń, lecz dzięki nowoczesnym technologiom, jesteśmy w stanie aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym życiu naukowym oraz współpracować z różnymi instytucjami zagranicznymi.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.05.2020 Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa RODM Toruń poleca wykłady online

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.05.2020 Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji RODM Toruń poleca wykłady online

Zaproszenie do zgłoszeń w konkursie na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.05.2020 Wykład: Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja RODM Toruń poleca wykłady online

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza na wykład online doktora Jana Wiśniewskiego: "Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja".

WIĘCEJ INFORMACJI

26.05.2020 Internetowy Konkurs Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani…” RODM Toruń poleca

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Internetowym Konkursie Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani…”

WIĘCEJ INFORMACJI

22.05.2020 Geopolityka największych mocarstw świata: Turcja RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu przeprowadził wykład dr Jana Wiśniewskiego "Geopolityka największych mocarstw świata: Turcja".

WIĘCEJ INFORMACJI

20.05.2020 The South China Sea Dispute RODM Toruń poleca

Wykład anglojęzyczny prof. Felipe Salvosy II z Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza w Manili (Filipiny) pt.: „The South China Sea Dispute”

WIĘCEJ INFORMACJI

18.05.2020 100. rocznica urodzin Jana Pawła II RODM Toruń poleca

Historia życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II, to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszej Polski i świata. Człowieku, który w życiu dużo przeszedł, doświadczył i widział, a jednocześnie pozostał osobą pełną ufności w drugiego człowieka. Jego głęboka wiara stała się wzorem do naśladowania dla wielu milionów ludzi na całym świecie.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II - przygotował szereg wydarzeń edukacyjnych, które - mamy nadzieję - przybliżą bogaty dorobek papieża-Polaka i pokazują jego aktualność wobec wyzwań i dylematów współczesności.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2020 Wykład: Geopolityka największych mocarstw świata: Indie RODM Toruń poleca wykłady online

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza na wykłąd online doktora Jana Wiśniewskiego: "Geopolityka największych mocarstw świata: Indie".

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2020 Wykład: Dlaczego biało-czerwona RODM Toruń poleca

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne...

WIĘCEJ INFORMACJI

13.05.2020 Sytuacja pandemiczna w Afryce RODM Toruń poleca wykłady online

Według danych na dzień 11 maja 2020 r., w Afryce mamy 63 293 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, czyli wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę układu oddechowego Covid-19. Z tej grupy 2 290 osób zmarło, a 21 837 możemy uznać za ozdrowieńców, czyli za chorych, którzy wyzdrowieli. Wielu ekspertów z obawami spogląda na sytuację w krajach afrykańskich.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.05.2020 Wykład: W 75. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami:
dwie daty zakończenia II wojny światowej
RODM Toruń poleca

W ostatnich latach możemy oglądać w telewizji, jak również w Internecie, relacje z Moskwy, z urządzanych z niesamowitym rozmachem defilad wojskowych z okazji kolejnych rocznic zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami. Relacje te pokazywane są zawsze 9 maja, a my przecież obchodzimy Dzień Zwycięstwa nad III Rzeszą 8 maja. Skąd się zatem wzięła się ta rozbieżność i dlaczego my przez 70 lat zwycięstwo świętowaliśmy zakończenie II wojny światowej w Europie według daty ze Związku Sowieckiego?

WIĘCEJ INFORMACJI

03.05.2020 Wykład: ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA RODM Toruń poleca

Postanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 r. i okoliczności jej uchwalenia różnie bywały oceniane przez historyków i publicystów. Niezależnie od tego, Święto 3 Maja przetrwało w pamięci zbiorowej Polaków, łącząc nas szczególnie w momentach przełomowych. Sama Konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.05.2020 Dzień Polonii i Polaków za Granicą RODM Toruń poleca

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.04.2020 Geopolityka największych mocarstw świata: Brazylia RODM Toruń poleca

Współczesna Brazylia zmaga się z wieloma problemami społecznymi, często znacznie różniącymi się od tych, z którymi ma do czynienia Polska, czy inne kraje europejskie. Epidemia koronawirusa oraz narastający kryzys gospodarczy, a także kontrowersyjne kroki prezydenta Jaira Bolsonaro, powodują narastanie obaw dotyczących przyszłości tego ponad 210-milionowego państwa w Ameryce Południowej.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.04.2020 Konferencja on-line: „Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?” RODM Toruń poleca

Dnia 21 kwietnia 2020 r. Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu współorganizował międzynarodową konferencję pt.: „Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?”. Miejsce: wirtualne…

WIĘCEJ INFORMACJI

21.04.2020 Akcja Polonia4Neighbours i działania Polonii w zwalczaniu pandemii koronawirusa na świecie RODM Toruń poleca

– Ten nadzwyczajny czas wymaga od nas nadzwyczajnych postaw i działań. Potrzebujemy szczególnej solidarności społecznej i pomagania sobie nawzajem – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk dziękując Polonii na świecie za zaangażowanie w akcję „Polonia4Neighbours”.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.03.2020 Republika Macedonii Północnej jest już formalnie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO RODM Toruń poleca

Macedonia Północna stała się z dniem 27 marca 2020 r. członkiem NATO. Jak poinformował Sojusz stało się to po złożeniu dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. NATO liczy obecnie 30 państw członkowskich, a Polska należy do Sojuszu od marca 1999 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.03.2020 Działania MSZ podjęte w związku z organizacją powrotów Polaków do kraju RODM Toruń poleca

W MSZ przez 24 godziny na dobę działa Zespół Zarządzania Kryzysowego; jednym z kluczowych zadań zespołu jest wypracowanie rozwiązań dla Polaków, którzy przebywają za granicą i mają problem z powrotem do Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2020 Wybrane aspekty komunikacji społecznej i dialogu międzykulturowego RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zorganizował w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej warsztaty: „Wybrane aspekty komunikacji społecznej i dialogu międzykulturowego”, które poprowadził mgr Mateusz Kaleta.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2020 Promowanie Polski kreatywnej i innowacyjnej - warsztaty telewizyjno-informatyczne RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zorganizował w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej warsztaty: „Promowanie Polski kreatywnej i innowacyjnej - warsztaty telewizyjno-informatyczne”, które poprowadził mgr Bartłomiej Olchowik.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2020 Dzieje Oręża Polskiego w kontekście niepodległościowych tradycji RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zorganizował w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej wykłady: „Dzieje Oręża Polskiego w kontekście niepodległościowych tradycji”, które poprowadził dr Krystian Chołaszczyński.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2020 Orędzie Prezydenta RP RODM Toruń

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo,

Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Także w Europie, gdzie większość krajów odnotowała już przypadki zarażenia wirusem.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.03.2020 Wykład dra Jana Wiśniewskiego pt.: „Pomorze w drodze do Niepodległej 1918-1920” w Golubiu-Dobrzyniu RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zorganizował wykład dr Jana Wiśniewskiego dotyczący polskich starań zmierzających do włączenia Pomorza do odradzającej się po okresie zaborów niepodległej Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.03.2020 Wykład dra Jana Wiśniewskiego pt.: „Bitwa warszawska 1920: przebieg, znaczenie międzynarodowe” w Golubiu-Dobrzyniu RODM Toruń poleca

Bitwa warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisła, została stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniach 12–25 sierpnia 1920 r. Dla Wojska Polskiego była jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii polskiego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Zadecydowała bowiem o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.02.2020 Wykład dra Jana Wiśniewskiego pt.: „Terroryzm i cyberterroryzm we współczesnym świecie” RODM Toruń poleca

Przyglądając się sytuacji w Europie i na świecie, trudno dziś zanegować twierdzenie, że terroryzm jawi się jako jeden z najistotniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Niemal codziennie serwisy informacyjne dostarczają danych o kolejnych aktach przemocy, budząc przerażenie i powszechny niepokój.

WIĘCEJ INFORMACJI

14-15.02.2020 Konkurs pod patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu RODM Toruń poleca

Młodzież uwielbia konkursy. Zwłaszcza takie, które gwarantują świetne nagrody. Dla fanów historii, polityki i polskiej dyplomacji zorganizowaliśmy konkurs o znanych polskich dyplomatach.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.02.2020 Z młodzieżą: o Polsce, jako liderze regionalnych projektów i wiarygodnym sojuszniku RODM Toruń

Dnia 14 lutego 2020 r., dr Krystian Chołaszczyński (zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu) wygłosił wykład pt.: „Wzmocnienie relacji w regionie – Via Carpatia, Trójmorze i Grupa Wyszehradzka”. Wydarzenie miało miejsce w Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, przy ul. Starotoruńskiej 3.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.01.2020 Wykład: Wielkie Polki – postacie w historii naszej Ojczyzny RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zorganizował wykład magister Agnieszki Szwajkowskiej-Ludwig zatytułowany "Wielkie Polki – postacie w historii naszej Ojczyzny".

WIĘCEJ INFORMACJI

25.01.2020 Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty międzynarodowej w Toruniu był partnerem eliminacji II stopnia (etapu okręgowego) 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Odbyły się one 25 stycznia 2020 r. w Bydgoszczy. RODM był fundatorem nagród dla laureatów i finalistów eliminacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.01.2020 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu RODM Toruń

27 stycznia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Światowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau odbędą się w Polsce, na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.01.2020 Wykład: NATO. Na straży bezpieczeństwa Polski i Europy. RODM Toruń

Wiek XXI przynosi wiele zmian dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze europejskim i światowym. Europejski system bezpieczeństwa opiera się obecnie na następujących ewoluujących i powiązanych ze sobą elementach: Sojuszu Północnoatlantyckim, strategicznej obecności USA na kontynencie europejskim, Unii Europejskiej, systemie bezpieczeństwa zbiorowego ONZ i OBWE. Dla Polski i państw regionu najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa jest NATO. I właśnie tematu Paktu Północnoatlantyckiego dotyczyły wykłady dr Jana Wiśniewskiego przeprowadzone w Zespole Szkół w Mogilnie.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.01.2020 Minister Czaputowicz na spotkaniu International Holocaust Remembrance Alliance w Brukseli RODM Toruń

– Byliśmy ostatnio świadkami prób, ze strony prezydenta Władimira Putina i innych przedstawicieli [władz] rosyjskich, reinterpretacji historii II wojny światowej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas niedzielnego spotkania ministrów państw-członków Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) w Brukseli.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.01.2020 100. Rocznica Powrotu Golubia do Wolnej Polski
Wojewódzkie Obchody 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Niepodległej Polski
RODM Toruń

Dnia 17 stycznia 2020 roku w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się uroczystości wojewódzkie Powrotu Pomorza i Kujaw do Niepodległej Polski.

To wspaniałe święto rozpoczęło się konferencją naukową pn. „100 lecie powrotu Golubia do Ojczyzny: od wolności do niepodległości”. Jej organizatorem naukowym był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.02.2020 Konkurs plastyczny "Powstanie Wielkopolskie – różne oblicza" RODM Toruń

Chcąc podtrzymać tradycję, i w tym roku nie zabrakło konkursu plastycznego poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu. Już dwie zorganizowane edycje skutkowały otrzymaniem kilkudziesięciu prac i nie można zaprzepaścić takiego ogromu zainteresowania naszych najmłodszych Kujawian.

WIĘCEJ INFORMACJI
facebook