SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WIADOMOŚCI W ROKU 2021

18.12.2021 WYKŁAD: BOŻONARODZENIOWE ZWYCZAJE W KULTURZE I TRADYCJI NARODU POLSKIEGO RODM Toruń

Bożonarodzeniowe zwyczaje w kulturze i tradycji narodu polskiego to tytuł wykładu dr Jana Wiśniewskiego - koordynatora RODM Toruń, który został wygłoszony dla pracowników i studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz zaproszonych gości w dn. 18 grudnia 2021 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.12.2021 WYKŁAD: KRYZYS MIGRACYJNY NA GRANICY BIAŁORUSI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ 2021 R. RODM Toruń

W dniu 18 grudnia 2021 dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - wygłosił wykład pt. "Kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Unią Europejską 2021 r." Wykład miał miejsce podczas kolejnej sesji Internetowego Forum Polonijnego.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.12.2021 CYBERBEZPIECZEŃSTWO: WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA W KONTEKŚCIE DZIAŁAŃ FEDERACJI ROSYJSKIEJ RODM Toruń

W dniu 17 grudnia 2021 r. miał miejsce wykład eksperta ds. bezpieczeństwa p. Bartosza Jankowskiego. Wykład pt. Cyberbezpieczeństwo: współczesne zagrożenia w kontekście działań Federacji Rosyjskiej odbył się online i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony ekspertów, nauczycieli akademickich oraz studentów i mieszkańców regionu.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.12.2021 PROF. MERITA DOLLMA Z UNIWERSYTETU TIRAŃSKIEGO GOŚCIEM SPECJALNYM TORUŃSKIEGO OŚRODKA DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ RODM Toruń

W dniach 15-16 grudnia 2021 r. gościliśmy Panią Profesor Meritę Dollmę z Uniwersytetu Tirańskiego. Pani Profesor przeprowadziła cykl wykładów, w których uczestniczyli studenci oraz młodzież z Torunia. Prof. dr Merita Dollma jest wykładowcą i pracownikiem naukowym na Wydziale Historyczno-Filologicznym Wydziału Geografii Uniwersytetu w Tiranie od 2007 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

26-27.11.2021 XIV. Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna" RODM Toruń

W dniach 26-27 listopada 2021 r. miał miejsce XIV Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna". O współczesnych przyczynach wrogości do religii w Europie mówił ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. Wolność religijną w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przedstawił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

WIĘCEJ INFORMACJI

18-19.11.2021 XXIII. Forum Polonijne RODM Toruń

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w dniach 18-19 listopada 2021 r. odbyło się 23. Forum Polonijne. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, ministrem Janem Dziedziczakiem oraz Stowarzyszeniem Dumni z Polski. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.11.2021 POLSCY NAUKOWCY - CZŁOWIEK, KTÓRY ZŁAMAŁ ENIGMĘ - MARIAN ADAM REJEWSKI RODM Toruń

Marian Rejewski (1905-1980) – polski matematyk, wybitny kryptolog, który w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, twórca tzw. „bomby Rejewskiego” oraz prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów. O genialnym matematyku opowiada dr Grzegorz Osiński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.11.2021 PROF. ZEKIYE TAMER GENCER Z GOŚCINNYMI WYKŁADAMI RODM Toruń

Prof. Zekiye Tamer Gencer z gościnnymi wykładami dla studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dla uczniów w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu. W dniach od 15 do 18 listopada 2021 r. gościliśmy Panią prof. Zekiye Tamer Gencer z Sivas Cumhuriyet University w Turcji. Jest to efekt dobrej współpracy między Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i turecką jednostką, które realizują świetny program Erasmus+.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.11.2021 Konferencja: "Prawda a historia - Polska wobec wschodnich sąsiadów” RODM Toruń

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Fundacja Lux Veritatis byli organizatorami konferencji pt. „Prawda a historia – Polska wobec wschodnich sąsiadów”. Konferencja odbyła się 16 listopada 2021 w Auli AKSiM.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.11.2021 Debata online: "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji? Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel" RODM Toruń

Zapraszamy do wysłuchania debaty online z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka pt. "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji? Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel". Na temat perspektywy dalszego rozwoju sytuacji politycznej w Niemczech oraz stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, pracownikiem PAN i Akademii im. Jakuba z Paradyża, prowadził dr Jan Wiśniewski, RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

4-5.11.2021 Konferencja: Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną RODM Toruń

W dniach 4-5 listopada 2021 r. miała miejsce Międzynarodowa Konferencja „Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną”, która odbyła się w Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu. Jej organizatorem było Laboratorium Wolności Religijnej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

23-24.10.2021 Dni Katalonii 2021! Debata poświęcona tradycji, zwyczajom i kulturze katalońskiej – cykl wydarzeń! RODM Toruń

W dniach 31 października 2021 r. – 4 listopada 2021 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Dni Katalonii. Była to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r. Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.

WIĘCEJ INFORMACJI

23-24.10.2021 Jeden świat wiele kultur RODM Toruń

W dniach 23-24 października 2021 roku w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej miała miejsce dwunasta już edycja kongresu Jeden świat – wiele kultur. Podczas wydarzenia toruński ośrodek był reprezentowany przez koordynatora dr. Jana Wiśniewskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.10.2021 POLSCY NAUKOWCY - Adam Jan Kanty Ostaszewski RODM Toruń

Adam Jan Kanty Ostaszewski. Arystokrata, syn ziemianina i pisarza Teofila Ostaszewskiego oraz wybitnej patriotki i działaczki społecznej Emmy z hrabiów Załuskich. Nazywany jest Leonardem ze Wzdowa ze względu na bardzo szeroki obszar swoich zainteresowań naukowych.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.10.2021 POLSCY NAUKOWCY - Napoleon Nikodem Cybulski RODM Toruń

Fizjolog, współodkrywca adrenaliny, jeden z twórców endokrynologii, współodkrywca prądów czynnościowych mózgu oraz pionier elektroencefalografii.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.10.2021 Spotkanie z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy RODM Toruń

6 października szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rikiem Daemsem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi. Minister Rau zaapelował o utrzymywanie zainteresowania ze strony Rady Europy pogarszającą się sytuacją praw człowieka na Białorusi, w tym represjami dotykającymi przedstawicieli mniejszości polskiej. Podczas spotkania omówiono także sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.10.2021 Współczesne wyzwania polityki gospodarczej RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był jednym z współorganizatorów konferencji naukowej z cyklu "Współczesne wyzwania polityki gospodarczej". Podczas jej trwania została zorganizowana sesja panelowa: Polityka pieniężna i sektor bankowy w Unii Europejskiej – aktualne wyzwania.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2021 Eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski. Raport za rok 2020 RODM Toruń

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało roczny raport dotyczący eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego za rok 2020. Dokument stanowi kompendium wiedzy na temat podstaw prawnych oraz genezy powstania i funkcjonowania polskiego systemu kontroli eksportu towarów, usług i technologii o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2021 POLSCY NAUKOWCY: KONSTRUKTOR PIONIERSKICH APARATÓW KINEMATOGRAFICZNYCH RODM Toruń

O Kazimierzu Prószyńskim opowiada dr Grzegorz Osiński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Kazimierz Prószyński (ur. 4 kwietnia 1875 w Warszawie, zm. 13 marca 1945 w obozie Mauthausen-Gusen) – polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz wynalazca. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.09.2021 Debata online: Bałkany Zachodnie: obszar rywalizacji mocarstw światowych RODM Toruń

Problem Bałkan Zachodnich zaczyna nabierać znaczenia. Wielu ekspertów wypowiada się w tej materii. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu również bierze udział w bieżącym dyskursie. Tym razem do loży ekspertów zaprosiliśmy wybitnych znawców tematu oraz mówców.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.09.2021 Dr J. Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - na uroczystościach pogrzebowych Żołnierzy Niezłomnych RODM Toruń

Dr Jan Wiśniewski uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Żołnierzy Niezłomnych, które miały miejsce w Bydgoszczy 26 września 2021 r.

Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo przy al. Ossolińskich 2 w Bydgoszczy o godz. 11.00, skąd kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51 w Bydgoszczy, gdzie w nowo wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych odbyła się ceremonia pogrzebowa.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.09.2021 WYKŁAD: POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ – STUDIUM PRZYPADKÓW W KONTEKŚCIE OBOZU PRACY DLA ŻYDÓW W JANIKOWIE RODM Toruń

Dnia 24 września 2021 r. dr Krystian Chołaszczyński wygłosił wykład dla seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Janikowie. Tematem był jakże ważny temat Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, ale w kontekście odkrytych niedawno zeznań świadków dotyczących istniejącego na terenie Janikowa bardzo ostrego Obozu Pracy. Dla wiekowych Janikowian był to temat niezwykle istotny.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.09.2021 Obchody Międzynarodowego Dnia Sybiraka w Golubiu-Dobrzyniu RODM Toruń

Delegacja Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu w osobach konsultantów: Kai Wilkosz i Wojciecha Grzywacza, 22 września 2021 r. wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Sybiraka w Golubiu-Dobrzyniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.09.2021 Minister Zbigniew Rau uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego RODM Toruń

30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego była przewodnim tematem spotkania w tym formacie ministrów spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniewa Raua, Francji - Jeana-Yves Le Driana i Niemiec – Heiko Maasa, które odbyło się 10 września 2021 roku w Weimarze. Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.

WIĘCEJ INFORMACJI

10-12.09.2021 Sympozjum "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române" RODM Toruń

Koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski wziął udział w międzynarodowym sympozjum naukowym pt. "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române". Podczas jego trwania wygłosił referat pt. "Polsko-rumuńska współpraca wojskowa w kontekście polityki bezpieczeństwa NATO - Colaborarea militară polono-română în contextul politicii de securitate a NATO".

WIĘCEJ INFORMACJI

23.08.2021 Konferencja KPRM pt. „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?” RODM Toruń

Konferencja KPRM pt. „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?” w ramach dialogu obywatelskiego Konferencji o przyszłości Europy. 23 września 2021 r. w gmachu KPRM w Alejach Ujazdowskich 1/3 w Warszawie odbędzie się konferencja pt. Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat? Wydarzenie jest elementem serii debat i dyskusji prowadzonych w ramach Konferencji o przyszłości Europy, stanowiąc równocześnie okazję do przedstawienia polskiego stanowiska wobec koncepcji otwartej autonomii strategicznej.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.08.2021 DEBATA: EKOLOGIA WYZWANIEM WSPÓŁCZESNOŚCI RODM Toruń

Ekologia to promowanie pozytywnych postaw oraz rozwiązań mających chronić środowisko przed zgubnym działaniem człowieka. Ochrona środowiska dotyczy jednak nie tylko przyrody ale przede wszystkim warunków życia społeczeństwa w środowisku przyrodniczym. Szerzenie idei społecznej odpowiedzialności za środowisko jest ważnym i potrzebnym działaniem, które może stanowić punkt wyjścia w procesie kreowania pozytywnych zmian w relacji człowiek – środowisko.

WIĘCEJ INFORMACJI

20-22.08.2021 Wykłady: Seria wykładów dla młodzieży RODM Toruń

W dniach 20-22 sierpnia 2021 r. dr Jan Wiśniewski wygłosił serię wykładów dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach letnich organizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tematy wykładów spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży a najbardziej aktywni uczestnicy mogli liczyć na ciekawe nagrody i gadżety.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.07.2021 WYKŁAD ONLINE: WSPÓŁPRACA POLSKO-RUMUŃSKA W KONTEKŚCIE POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA NATO, UE ORAZ INICJATYWY TRÓJMORZA RODM Toruń

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Rumunią zostały nawiązane 22 czerwca 1919 r. Po II wojnie światowej Polska (Polska Ludowa) i Rumunia (Socjalistyczna Republika Rumunii) nawiązały stosunki dyplomatyczne 13 VIII 1945 r. na szczeblu ambasad. Polskę w Rumunii reprezentują instytucje państwowe, czyli Ambasada oraz jej Wydział Konsularny, Zagraniczne Biuro Handlowe podlegające Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Instytut Polski w Bukareszcie, jak i organizacje pozarządowe, takie jak Związek Polaków w Rumunii.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.07.2021 Koordynatorzy RODM-u podczas urlopu RODM Toruń

Koordynatorzy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Jan Wiśniewski i dr Krystian Chołaszczyński, nie oszczędzają się nawet podczas urlopu! Wyjazd do Hiszpanii okazał się bardzo dobrą okazją do podtrzymania serdecznych stosunków między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Szkołą Polską w Tarragonie oraz Szkołą Salezjańską La Salle w Tarragonie.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.07.2021 KONKURS: „Nasze życie za 100 lat…” RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ks. Ksawerego Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu zapraszają wszystkie dzieci w wieku 6-15 lat do udziału w regionalnym, ekologicznym konkursie plastycznym pt. „Nasze życie za 100 lat…”. Zadaniem dzieci jest stworzenie ilustracji przedstawiającej wygląd naszego życia za 100 lat. Technika wykonania prac jest dowolna, można wykorzystać farby, kredki, bibułę, papier kolorowy, cokolwiek podpowie nieograniczona dziecięca wyobraźnia. Termin zgłaszania ilustracji mija 30 lipca 2021.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.06.2021 DZIAŁANIE PROMOCYJNE RODM W TORUNIU RODM Toruń

29 czerwca 2021 roku dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, wziął udział w debacie organizowanej przez Warsaw Institute pt. „Piłsudski, Dmowski, Paderewski – ojcowie polskiej niepodległości i ich wizja kraju”.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.06.2021 DEBATA ONLINE: UNIA EUROPEJSKA - AKTUALNE WYZWANIA POLITYKI GOSPODARCZEJ RODM Toruń

29.06.2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu przeprowadził debatę „Unia Europejska - aktualne wyzwania polityki gospodarczej”. Głos zabrały prof. Ewa Polak z Instytutu Nauk Ekonomicznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz dr Dorota Żuchowska, Dziekan, wykładowca i Kierownik Zakładu Polityki Ekonomicznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.06.2021 WYKŁAD: „NATO. NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA POLSKI I EUROPY” RODM Toruń

Dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, 26 czerwca 2021 wygłosił wykład „ NATO. Na straży bezpieczeństwa Polski i Europy.”

WIĘCEJ INFORMACJI

24.06.2021 Konkurs "Poezja to wielka Pani..." - wręczenie nagród RODM Toruń

24 czerwca 2021 r. dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, miał zaszczyt wręczenia nagród uczestnikom konkursu "Poezja to wielka Pani..." Konkurs był współorganizowany przez Miejską i Powiatowa Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.06.2021 Wybitne Polki - wyniki konkursu! RODM Toruń

Rozstrzygnęliśmy konkurs promujący nasze wybitne rodaczki. Chcieliśmy Państwu przybliżyć w ten sposób sylwetki tych wyjątkowych Polek, które zostały opisane w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stanowią one wzór do naśladowania wśród młodzieży, którego dzisiaj tak bardzo potrzeba.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.06.2021 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POEZJI JANA PAWŁA II "POEZJA TO WIELKA PANI..." RODM Toruń

Mamy przyjemność ogłosić wyniki II Regionalnego Konkursu Internetowego Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani...”. Organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia- Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.06.2021 WYKŁAD: GEOPOLITYKA NAJWIĘKSZYCH MOCARSTW ŚWIATA: CHINY RODM Toruń

19.06.2021 r. dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu wygłosił wykład „ Geopolityka największych mocarstw świata: Chiny ” , który został wysłuchany przez prawie dwadzieścia osób.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.06.2021 WYKŁAD: GEOPOLITYKA NAJWIĘKSZYCH MOCARSTW ŚWIATA: ROSJA RODM Toruń

19.06.2021 r. dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu wygłosił wykład "Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja", który został wysłuchany przez ponad dwadzieścia osób.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.06.2021 DYSKUSJA ONLINE: DEZINFORMACJA ROSYJSKA, A STOSUNKI POLSKO-BIAŁORUSKIE RODM Toruń

Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z represjami wobec społeczeństwa białoruskiego i demokratycznej opozycji prowadzonymi przez Aleksandra Łukaszenkę, nastąpiło znaczne zintensyfikowanie działań dezinformacyjnych prowadzonych przez rosyjskie służby, wspierane przez białoruskie organy państwowe.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.06.2021 Uroczystości z okazji odnowienia cmentarza wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim RODM Toruń

Dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - 5 czerwca wziął udział w uroczystościach upamiętniających odnowienie cmentarza wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim, na którym zostali pochowani internowani żołnierze Ukraińskiej Armii Ludowej - sojusznika Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.05.2021 Wykład online: Ostatnia armia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polsko-litewska współpraca wojskowa na Syberii i Dalekim Wschodzie w latach 1918-1920 RODM Toruń

W czasie rosyjskiej wojny domowej doszło we Wschodniej Rosji i na Syberii do współpracy wojskowej między Polakami i Litwinami. Początki współpracy sięgały jeszcze czasów po rewolucji lutowej 1917 r., gdy nastąpiła współpraca między działającymi na tych terenach polskimi i litewskimi organizacjami politycznymi. Po rozpoczęciu działań zbrojnych przez Korpus Czechosłowacki, współpraca ta jeszcze bardziej została zintensyfikowana.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.05.2021 Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek RODM Toruń

31 maja w Alcalá de Henares. W trakcie konsultacji ministrowie spraw zagranicznych omówili szereg tematów z zakresu relacji dwustronnych i wielostronnych. Jednym z głównych omawianych tematów była sytuacja w państwach objętych Partnerstwem Wschodnim oraz dyskusja na temat sytuacji w państwach południowego sąsiedztwa UE. Ministrowie zapewnili się o wzajemnym poparciu i zrozumieniu dla działań w obu wymiarach polityki sąsiedztwa UE.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.05.2021 Konkurs "Wybitne Polki" RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza do udziału w konkursie „Wybitne Polki”. Zadaniem uczestników będzie stworzenie prezentacji multimedialnej o wybranej wybitnej Polce spośród osób zaprezentowanych w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Prace będzie można przesyłać od 1 do 15 czerwca.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.05.2021 DYSKUSJA ONLINE: POLSKI RZYM ARTYSTYCZNY PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ RODM Toruń

Polski Rzym artystyczny po II wojnie światowej. W dniu 21 lipca 1943 r. Naczelny Wódz Wojsk Polskich gen. Kazimierz Sosnkowski powołał 2. Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Formacja skupiła żołnierzy o różnych rodowodach i wojennych drogach. Życie kulturalne 2. Korpusu było bardzo bogate: dotyczyło to nie tylko życia literackiego, teatralnego czy nawet filmowego, lecz również działań plastycznych. Szczególnie rozwinęła się ona na Bliskim Wschodzie, a później również na terenie Włoch.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.05.2021 Działanie promocyjne Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu RODM Toruń

Dnia 25 maja 2021 r. miało miejsce wydarzenie organizowane przez „Warsaw Institute”. Poruszono temat: „Fundusz Obrony Narodowej, a regionalne zróżnicowanie zaangażowania materialnego mieszkańców Polski”. Gościem rozmowy online był dr Jan Wiśniewski, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.05.2021 Wykład online: "Chwała oręża polskiego: gen. Tadeusz Rozwadowski" RODM Toruń

W 2020 r. miały miejsce oficjalne uroczystości 100-lecia Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska uważana jest za jedną z ważniejszych bitew świata. To polscy żołnierze powstrzymali bolszewicką nawałnicę, która podążała do Niemiec, aby wesprzeć tamtejszy ruch rewolucyjny. Na drodze tym planom stała świeżo odrodzona Polską. Bitwę Warszawską kojarzymy głównie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale w kontekście prawdy historycznej, nie powinniśmy zapomnieć o gen. Tadeuszu Rozwadowskim.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.05.2021 Wykład online: "Oblicza populizmu na świecie" RODM Toruń

Wydaję się, że pojęcie populizmu na naszych oczach zmienia swoje podstawowe znaczenie. Wiele osób używających tego terminu, już na początku nadaje mu negatywne brzmienie. Bycie populistą współcześnie jest trudne. Wiele negatywnych aspektów współczesnego świata właśnie przypisuje się działaniom osób, które mają parać się „populizmem”.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.05.2021 Konkurs Poezji Jana Pawła II "Poezja to wielka pani..." RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu zapraszają do udziału w II Regionalnym Internetowym Konkursie Poezji Jana Pawła II pod hasłem „Poezja to wielka pani...". Zadaniem uczestników będzie nagranie recytacji wybranego dzieła poetyckiego papieża Polaka i przesłanie filmu na adres mailowy biblioteki w Golubiu-Dobrzyniu. Konkurs będzie realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: od 13 do 18 lat i od 19 do 25 lat.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.05.2021 Wykład / rozmowa online: Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku RODM Toruń

W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 roku została podpisana w Warszawie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Sojusz Piłsudski–Petlura”. Połączyła ona dwa państwa, które walczyły o utrzymanie swojej niepodległości w obliczu najazdu wspólnego wroga ze wschodu.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2021 Konferencja popularnonaukowa oraz uroczystości z okazji 70. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia RODM Toruń

W sobotę 15 maja 2021 roku obchodziliśmy 70. rocznicę połączenia Golubia i Dobrzynia. W związku z tą okolicznością miasto zorganizowało uroczystości, które ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii, miały uroczysty lecz ograniczony charakter.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2021 Wykład: Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej RODM Toruń

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej (ros. Вооружённые Сиилы Россиийской Федераaции) i kwestia polityki w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego Rosji budzą duże zainteresowanie wśród obserwatorów i komentatorów polskich i światowych. Dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu - podjął próbę opisu i oceny efektywności działań rosyjskich w zakresie polityki obronnej (ros. Военная политика).

WIĘCEJ INFORMACJI

13.05.2021 Debata online: Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemii RODM Toruń

Dnia 13 maja 2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę online. Temat był jakże współczesny i ważny dla relacji europejskich: „Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemii”.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.05.2021 Międzynarodowa, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa On-Line „#visualization Słowo – Obraz – Dźwięk” RODM Toruń

Obecne czasy są niepokojące. Wydawać by się mogło, że w dobie pandemii, gdy wiele instytucji jest zamkniętych, działania bieżące zostaną przesunięte na bliżej nieokreślony czas przyszły. Nic bardziej mylnego. Działamy i w swej pracy osiągamy niebywałe sukcesy.
Konferencja organizowana była przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Koło Naukowe Medioznawców działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM. Wydarzenie miało na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie, a zwłaszcza process wizualizacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.05.2021 Wykład: Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja RODM Toruń

Rosja mimo problemów związanych z trudną sytuacją gospodarczą, w dalszym ciągu prowadzi aktywną politykę zagraniczną. Doprowadza to często do łamania norm prawa międzynarodowego (aneksja Krymu, konflikt w Donbasie), jak również ataków cybernetycznych na państwa trzecie.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.04.2021 Wykład online: Litewskie tradycje Konstytucji 3 Maja. Święto Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów RODM Toruń

W zeszłym roku Parlament Republiki Litewskiej ogłosił 2021 r. rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. W tym roku w taki sposób w obchody doniosłej rocznicy wpisał się również Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Na temat litewskich tradycji Konstytucji 3 Maja rozmawia z prof. dr Jonasem Vaičenonisem - profesorem historii na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie - koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.04.2021 Wykład online: Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiej RODM Toruń

Konstytucja 3 Maja szybko stała się legendą dla pokoleń Polaków wychowanych w okresie zaborów czy w okresie rządów komunistycznych. W okresie zaborów stała się przede wszystkim synonimem działań ku ratowaniu Ojczyzny i symbolem polskości. W trudnym dla Polaków wieku XIX celowo podkreślano jej patriotyczno-narodowy charakter. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji też stanowiły symbol narodowy i patriotyczny. W 1891 roku jej setną rocznicę obchodzono w Galicji i w Warszawie. Jako symbol traktowana też była przez artystów: ku pokrzepieniu serc odwoływali się do niej i Mickiewicz, i Matejko.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.04.2021 RODM Toruń na moskiewskiej konferencji naukowej online RODM Toruń

Z okazji stulecia podpisania pokoju ryskiego Wydział Nauk Humanistycznych Narodowego Uniwersytetu Badawczego Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie, Instytut Polski w Moskwie oraz Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowali międzynarodową konferencję naukową (online) pt. „Nowy ład i stare rachunki: stosunki polsko-sowieckie w latach 1919-1921”, która odbyła się 26 kwietnia 2021 r. Udział w niej wziął dr Jan Wiśniewski koordynator RODM w Toruniu

WIĘCEJ INFORMACJI

29 .04.2021 Wykład online: Partnerstwo Wschodnie - wykład dr Jana Wiśniewskiego RODM Toruń

Partnerstwo Wschodnie zakłada zacieśnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Głównym twórcą inicjatywy jest Polska, popierana przez Szwecję. Przejawem realizacji projektu mają być preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Dużym wyzwaniem dla programu są działania Federacji Rosyjskiej, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego.

Na temat bieżących działaniach Polski w w/w kwestii odbył się wykład dr Jana Wiśniewskiego - koordynatora RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.04.2021 Wykład online: System bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej w kontekście konfliktu ukraińskiego RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował wykład dr Jana Wiśniewskiego pt. "System bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej w kontekście konfliktu ukraińskiego"

WIĘCEJ INFORMACJI

26.04.2021 KOnkurs: Polska Szwecja między rywalizacją i współpracą RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem Międzynarodowego Konkursu „Polska Szwecja między rywalizacją i współpracą” który dedykowany jest uczniom dwóch ostatnich klas szkół średnich z Polski, Litwy i Szwecji. Celem konkursu jest zapoznanie uczniów z dziejami stosunków polsko-litewsko-szwedzkich oraz promocja wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości trzech krajów nadbałtyckich.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.04.2021 Wykład online: Polonia i Polacy za granicą w XXI w RODM Toruń

RODM Toruń zorganizował w sobotę 17.04.2021 wykład online min. Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Temat prelekcji - "Polonia i Polacy za granicą w XXI w.: wyzwania, kierunki działań, osiągnięcia."

WIĘCEJ INFORMACJI

18.04.2021 Konferencja online: Świat wizualizacji RODM Toruń

Dnia 11 maja 2021 odbędzie się międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa on-line zatytułowana: #visualization Słowo – Obraz – Dźwięk. Konferencja organizowana jest przez Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM (program Erasmus+). Wydarzenie ma na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.04.2021 WYKŁAD ONLINE
KOORDYNATORA RODM TORUŃ DR JANA WIŚNIEWSKIEGO PT. "EMIGRANCI, UCHODŹCY I ZESŁAŃCY - Z HISTORII POLSKIEJ DIASPORY NA ŚWIECIE" WYGŁOSZONY PODCZAS TRWANIA „INTERNETOWEGO FORUM POLONIJNEGO”
RODM Toruń

Dr Jan Wiśniewski wygłosił wykład podczas spotkania online do uczestników „Internetowego Forum Polonijnego”. Uczestnikami tejże inicjatywy jest w większości młodzież polonijna, reprezentująca wiele krajów, w których mieszkają Polacy.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.03.2021 Dyskusja online:
Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowej - cześć 2
RODM Toruń

Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki i nauki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów i naukowców - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego i naukowego poza granicami PRL-u.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.03.2021 Seminarium religijno-kulturalne RODM Toruń

RODM Toruń współorganizował kolejne wydarzenie. Braliśmy udział w religijno-kulturalnych uroczystościach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.03.2021 Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USA RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu po raz kolejny zorganizował wykłady online dla młodzieży ze szkół położonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem wirtualnie gościliśmy uczniów z z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Dr Jan Wiśniewski, koordynator RODM Toruń, poruszył jakże ważny współcześnie temat bezpieczeństwa cybernetycznego.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.03.2021 Wykład online: "Wy wszyscy Braćmi jesteście". Pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Iraku a sytuacja chrześcijan RODM Toruń

Pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka w dniach 5-8 marca 2021 r. była jedną z najbardziej doniosłych podróży papieskich ostatnich kilku lat. Papież Franciszek od lat zabiega o to, by chrześcijanie nie byli prześladowani i nie emigrowali z Bliskiego Wschodu. W Iraku większość chrześcijan to katolicy wschodniego rytu.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.03.2021 Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USA RODM Toruń

Termin „cyberprzestrzeń” został użyty po raz pierwszy w 1984 roku przez amerykańskiego pisarza science fiction, Williama Gibsona, który opisał ją jako „wygenerowany świat wirtualnej rzeczywistości utworzonej przez komputer, nazwany inaczej matrycą”. Od tego czasu Internet przeszedł wiele zmian, a jego wykorzystanie we współczesnym świecie stało się wręcz niezbędne.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.03.2021 Wykład online: Traktat ryski 1921 r. - perspektywa stulecia RODM Toruń

Traktat pokojowy zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice II Rzeczypospolitej na wschodzie. Poprzedziła go blisko dwuletnia wojna, która wyczerpała siły obu stron. Traktat wyznaczał i regulował kwestie związane z odszkodowaniami dla Polski (kwestie finansowe i zwrot dóbr kultury), a także miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej. Dziś, podobnie jak bezpośrednio po podpisaniu traktatu, jego oceny są rozbieżne.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.03.2021 Sympozjum: Oblicza przemian cywilizacyjnych RODM Toruń

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" zorganizowali sympozjum z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy - "Oblicza przemian cywilizacyjnych".

WIĘCEJ INFORMACJI

11.03.2021 Dyskusja online: Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowej RODM Toruń

Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego poza granicami PRL-u.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.02.2021 Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia RODM Toruń

Kardynał Stefan Wyszyński był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Był Prymasem który zdecydowanie i stanowczo przeciwstawiał się marksistowskiej/stalinowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka, dążył do moralnego odrodzenia społeczeństwa i pojednania międzynarodowego.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.02.2021 HISTORIA PRUS - WSKAZÓWKI DLA WSPÓŁCZESNYCH RELACJI POLSKO-NIEMIECKICH RODM Toruń poleca

Prusy, państwo które wyrosło z Brandenburgii i Prus Książęcych (byłych ziem Zakonu Krzyżackiego) w XVIII wieku, stały się jednym z najważniejszych państw Rzeszy niemieckiej. Wykorzystując stopniowe osłabienie I Rzeczypospolitej umacniało swoje wpływy w naszej części Europy.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.02.2021 Debata online: Józef Beck i "polityka równowagi" RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprasza na debatę z udziałem prof. Marka Kornata (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) prof. Mariusza Wołosa (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) Józef Beck i "polityka równowagi"

WIĘCEJ INFORMACJI

11.02.2021 Rozmowa online: O rosyjskiej obecność militarnej w Obwodzie Kaliningradzkim i na Białorusi RODM Toruń

Położenie obwodu kaliningradzkiego umożliwia Rosji kontrolowanie procesów zachodzących nie tylko w basenie Morza Bałtyckiego, ale i w całej Europie północno – wschodniej i środkowej. Obecnie znaczenie obwodu dla Rosji jest daleko większe niż wskazywałby na to jego potencjał terytorialny, gospodarczy czy demograficzny.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.02.2021 Wykład online: Współpraca obronna w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) RODM Toruń

Współpraca obronna w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) jest jednym z wymiarów naszego bezpieczeństwa regionalnego, obok Trójkąta Weimarskiego, Grupy Północnej i współpracy z Państwami Bałtyckimi oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza. Zakłada ona kontynuację konsultacji polityczno-wojskowych w najważniejszych kwestiach będących tematem dyskusji w NATO i UE oraz praktyczną współpracę.

WIĘCEJ INFORMACJI

03.02.2021 Wykład online: Z dziejów oręża polskiego: Stanisław Maczek RODM Toruń

Zapraszamy na kolejny wykład online autorstwa zespołu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tym razem, zastępca koordynatora, dr Krystian Chołaszczyński opowiedziała o największym polskim „pancerniaku”, legendzie z czasów II wojny światowej, gen. Stanisławie Maczku.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.02.2021 Wykład online: Prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce w okresie stalinizmu - część 2 RODM Toruń

Zapraszamy na wykład profesora dr hab. Mirosława Golona z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku. Rozmawia Piotr Hoffmann - Civitas Christiana.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.02.2021 Wykład online: Prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce w okresie stalinizmu - część 1 RODM Toruń

Zapraszamy na wykład profesora dr hab. Mirosława Golona z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku. Rozmawia Piotr Hoffmann - Civitas Christiana.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.01.2021 30 LAT GRUPY WYSZEHRADZKIEJ (V4) RODM Toruń poleca

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Została powołana 15 lutego 1991 roku (do 1993 r. funkcjonowała jako Trójkąt Wyszehradzki) po to, aby skupione w niej państwa mogły wzajemnie wspierać się w dążeniach do przystąpienia do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

WIĘCEJ INFORMACJI

25.01.2021 Rok 2021 w Niemczech. Między pandemią a odejściem Angeli Merkel RODM Toruń

Pandemia COVID-19 pozostanie najważniejszym tematem w 2021 roku nie tylko w Niemczech, lecz również na całym świecie. Niemcy, z dotychczasowego lidera walki z pandemią, stają się powoli państwem coraz bardziej dotkniętym tą chorobą. Społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone a dane dotyczące zakażeń oraz przypadków śmiertelnych po 4 grudnia 2020 r. coraz wyższe.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.01.2021 Wykład online: Problemy gospodarcze w relacjach Unii Europejskiej z Chinami - dr Dorota Żuchowska RODM Toruń

Szybki rozwój gospodarczy Chińskiej Republiki Ludowej - i to pomimo pandemii COVID-19 - a także rosnąca w siłę chińska armia i flota wojenna wpływają na coraz bardziej widoczną pewność siebie chińskich przywódców, jak również powodują, że wpływy Państwa Środka w świecie rozszerzają się w bardzo szybkim tempie.

WIĘCEJ INFORMACJI