18.12.2021WYKŁAD: BOŻONARODZENIOWE ZWYCZAJE W KULTURZE I TRADYCJI NARODU POLSKIEGO
RODM Toruń
Bożonarodzeniowe zwyczaje w kulturze i tradycji narodu polskiego to tytuł wykładu dr Jana Wiśniewskiego - koordynatora RODM Toruń, który został wygłoszony dla pracowników i studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz zaproszonych gości w dn. 18 grudnia 2021 r.
18.12.2021WYKŁAD: KRYZYS MIGRACYJNY NA GRANICY BIAŁORUSI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ 2021 R.
RODM Toruń
W dniu 18 grudnia 2021 dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - wygłosił wykład pt. "Kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Unią Europejską 2021 r." Wykład miał miejsce podczas kolejnej sesji Internetowego Forum Polonijnego.
17.12.2021CYBERBEZPIECZEŃSTWO: WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA W KONTEKŚCIE DZIAŁAŃ FEDERACJI ROSYJSKIEJ
RODM Toruń
W dniu 17 grudnia 2021 r. miał miejsce wykład eksperta ds. bezpieczeństwa p. Bartosza Jankowskiego. Wykład pt. Cyberbezpieczeństwo: współczesne zagrożenia w kontekście działań Federacji Rosyjskiej odbył się online i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony ekspertów, nauczycieli akademickich oraz studentów i mieszkańców regionu.
16.12.2021PROF. MERITA DOLLMA Z UNIWERSYTETU TIRAŃSKIEGO GOŚCIEM SPECJALNYM TORUŃSKIEGO OŚRODKA DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
RODM Toruń
W dniach 15-16 grudnia 2021 r. gościliśmy Panią Profesor Meritę Dollmę z Uniwersytetu Tirańskiego. Pani Profesor przeprowadziła cykl wykładów, w których uczestniczyli studenci oraz młodzież z Torunia. Prof. dr Merita Dollma jest wykładowcą i pracownikiem naukowym na Wydziale Historyczno-Filologicznym Wydziału Geografii Uniwersytetu w Tiranie od 2007 roku.
26-27.11.2021XIV. Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna"
RODM Toruń
W dniach 26-27 listopada 2021 r. miał miejsce XIV Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna". O współczesnych przyczynach wrogości do religii w Europie mówił ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. Wolność religijną w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przedstawił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.
W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w dniach 18-19 listopada 2021 r. odbyło się 23. Forum Polonijne. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, ministrem Janem Dziedziczakiem oraz Stowarzyszeniem Dumni z Polski. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
18.11.2021POLSCY NAUKOWCY - CZŁOWIEK, KTÓRY ZŁAMAŁ ENIGMĘ - MARIAN ADAM REJEWSKI
RODM Toruń
Marian Rejewski (1905-1980) – polski matematyk, wybitny kryptolog, który w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, twórca tzw. „bomby Rejewskiego” oraz prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów. O genialnym matematyku opowiada dr Grzegorz Osiński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
18.11.2021PROF. ZEKIYE TAMER GENCER Z GOŚCINNYMI WYKŁADAMI
RODM Toruń
Prof. Zekiye Tamer Gencer z gościnnymi wykładami dla studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dla uczniów w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu. W dniach od 15 do 18 listopada 2021 r. gościliśmy Panią prof. Zekiye Tamer Gencer z Sivas Cumhuriyet University w Turcji. Jest to efekt dobrej współpracy między Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i turecką jednostką, które realizują świetny program Erasmus+.
16.11.2021Konferencja: "Prawda a historia - Polska wobec wschodnich sąsiadów”
RODM Toruń
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Fundacja Lux Veritatis byli organizatorami konferencji pt. „Prawda a historia – Polska wobec wschodnich sąsiadów”. Konferencja odbyła się 16 listopada 2021 w Auli AKSiM.
10.11.2021Debata online: "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji? Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel"
RODM Toruń
Zapraszamy do wysłuchania debaty online z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka pt. "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji?
Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel". Na temat perspektywy dalszego rozwoju sytuacji politycznej w Niemczech oraz stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, pracownikiem PAN i Akademii im. Jakuba z Paradyża, prowadził dr Jan Wiśniewski, RODM Toruń.
4-5.11.2021Konferencja: Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną
RODM Toruń
W dniach 4-5 listopada 2021 r. miała miejsce Międzynarodowa Konferencja „Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną”, która odbyła się w Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu. Jej organizatorem było Laboratorium Wolności Religijnej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
23-24.10.2021Dni Katalonii 2021! Debata poświęcona tradycji, zwyczajom i kulturze katalońskiej – cykl wydarzeń!
RODM Toruń
W dniach 31 października 2021 r. – 4 listopada 2021 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Dni Katalonii. Była to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r. Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.
W dniach 23-24 października 2021 roku w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej miała miejsce dwunasta już edycja kongresu Jeden świat – wiele kultur. Podczas wydarzenia toruński ośrodek był reprezentowany przez koordynatora dr. Jana Wiśniewskiego.
20.10.2021POLSCY NAUKOWCY - Adam Jan Kanty Ostaszewski
RODM Toruń
Adam Jan Kanty Ostaszewski. Arystokrata, syn ziemianina i pisarza Teofila Ostaszewskiego oraz wybitnej patriotki i działaczki społecznej Emmy z hrabiów Załuskich. Nazywany jest Leonardem ze Wzdowa ze względu na bardzo szeroki obszar swoich zainteresowań naukowych.
06.10.2021Spotkanie z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
RODM Toruń
6 października szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rikiem Daemsem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi. Minister Rau zaapelował o utrzymywanie zainteresowania ze strony Rady Europy pogarszającą się sytuacją praw człowieka na Białorusi, w tym represjami dotykającymi przedstawicieli mniejszości polskiej. Podczas spotkania omówiono także sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
02.10.2021Współczesne wyzwania polityki gospodarczej
RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był jednym z współorganizatorów konferencji naukowej z cyklu "Współczesne wyzwania polityki gospodarczej". Podczas jej trwania została zorganizowana sesja panelowa: Polityka pieniężna i sektor bankowy w Unii Europejskiej – aktualne wyzwania.
30.09.2021Eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski. Raport za rok 2020
RODM Toruń
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało roczny raport dotyczący eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego za rok 2020. Dokument stanowi kompendium wiedzy na temat podstaw prawnych oraz genezy powstania i funkcjonowania polskiego systemu kontroli eksportu towarów, usług i technologii o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
O Kazimierzu Prószyńskim opowiada dr Grzegorz Osiński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Kazimierz Prószyński (ur. 4 kwietnia 1875 w Warszawie, zm. 13 marca 1945 w obozie Mauthausen-Gusen) – polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz wynalazca. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii.
28.09.2021Debata online: Bałkany Zachodnie: obszar rywalizacji mocarstw światowych
RODM Toruń
Problem Bałkan Zachodnich zaczyna nabierać znaczenia. Wielu ekspertów wypowiada się w tej materii. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu również bierze udział w bieżącym dyskursie. Tym razem do loży ekspertów zaprosiliśmy wybitnych znawców tematu oraz mówców.
26.09.2021Dr J. Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - na uroczystościach pogrzebowych Żołnierzy Niezłomnych
RODM Toruń
Dr Jan Wiśniewski uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Żołnierzy Niezłomnych, które miały miejsce w Bydgoszczy 26 września 2021 r.
Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo przy al. Ossolińskich 2 w Bydgoszczy o godz. 11.00, skąd kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51 w Bydgoszczy, gdzie w nowo wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych odbyła się ceremonia pogrzebowa.
24.09.2021WYKŁAD: POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ – STUDIUM PRZYPADKÓW W KONTEKŚCIE OBOZU PRACY DLA ŻYDÓW W JANIKOWIE
RODM Toruń
Dnia 24 września 2021 r. dr Krystian Chołaszczyński wygłosił wykład dla seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Janikowie. Tematem był jakże ważny temat Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, ale w kontekście odkrytych niedawno zeznań świadków dotyczących istniejącego na terenie Janikowa bardzo ostrego Obozu Pracy. Dla wiekowych Janikowian był to temat niezwykle istotny.
22.09.2021Obchody Międzynarodowego Dnia Sybiraka w Golubiu-Dobrzyniu
RODM Toruń
Delegacja Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu w osobach konsultantów: Kai Wilkosz i Wojciecha Grzywacza, 22 września
2021 r. wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Sybiraka w Golubiu-Dobrzyniu.
10.09.2021Minister Zbigniew Rau uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego
RODM Toruń
30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego była przewodnim tematem spotkania w tym formacie ministrów spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniewa Raua, Francji - Jeana-Yves Le Driana i Niemiec – Heiko Maasa, które odbyło się 10 września 2021 roku w Weimarze. Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.
10-12.09.2021Sympozjum "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române"
RODM Toruń
Koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski wziął udział w międzynarodowym sympozjum naukowym pt. "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române". Podczas jego trwania wygłosił referat pt. "Polsko-rumuńska współpraca wojskowa w kontekście polityki bezpieczeństwa NATO - Colaborarea militară polono-română în contextul politicii de securitate a NATO".
23.08.2021Konferencja KPRM pt. „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”
RODM Toruń
Konferencja KPRM pt. „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?” w ramach dialogu obywatelskiego Konferencji o przyszłości Europy. 23 września 2021 r. w gmachu KPRM w Alejach Ujazdowskich 1/3 w Warszawie odbędzie się konferencja pt. Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat? Wydarzenie jest elementem serii debat i dyskusji prowadzonych w ramach Konferencji o przyszłości Europy, stanowiąc równocześnie okazję do przedstawienia polskiego stanowiska wobec koncepcji otwartej autonomii strategicznej.
Ekologia to promowanie pozytywnych postaw oraz rozwiązań mających chronić środowisko przed zgubnym działaniem człowieka. Ochrona środowiska dotyczy jednak nie tylko przyrody ale przede wszystkim warunków życia społeczeństwa w środowisku przyrodniczym. Szerzenie idei społecznej odpowiedzialności za środowisko jest ważnym i potrzebnym działaniem, które może stanowić punkt wyjścia w procesie kreowania pozytywnych zmian w relacji człowiek – środowisko.
20-22.08.2021Wykłady: Seria wykładów dla młodzieżyRODM Toruń
W dniach 20-22 sierpnia 2021 r. dr Jan Wiśniewski wygłosił serię wykładów dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach letnich organizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tematy wykładów spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży a najbardziej aktywni uczestnicy mogli liczyć na ciekawe nagrody i gadżety.
23.07.2021WYKŁAD ONLINE: WSPÓŁPRACA POLSKO-RUMUŃSKA W KONTEKŚCIE POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA NATO, UE ORAZ INICJATYWY TRÓJMORZARODM Toruń
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Rumunią zostały nawiązane 22 czerwca 1919 r. Po II wojnie światowej Polska (Polska Ludowa) i Rumunia (Socjalistyczna Republika Rumunii) nawiązały stosunki dyplomatyczne 13 VIII 1945 r. na szczeblu ambasad. Polskę w Rumunii reprezentują instytucje państwowe, czyli Ambasada oraz jej Wydział Konsularny, Zagraniczne Biuro Handlowe podlegające Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Instytut Polski w Bukareszcie, jak i organizacje pozarządowe, takie jak Związek Polaków w Rumunii.
12.07.2021Koordynatorzy RODM-u podczas urlopuRODM Toruń
Koordynatorzy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Jan Wiśniewski i dr Krystian Chołaszczyński, nie oszczędzają się nawet podczas urlopu! Wyjazd do Hiszpanii okazał się bardzo dobrą okazją do podtrzymania serdecznych stosunków między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Szkołą Polską w Tarragonie oraz Szkołą Salezjańską La Salle w Tarragonie.
01.07.2021KONKURS: „Nasze życie za 100 lat…”RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ks. Ksawerego Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu zapraszają wszystkie dzieci w wieku 6-15 lat do udziału w regionalnym, ekologicznym konkursie plastycznym pt. „Nasze życie za 100 lat…”. Zadaniem dzieci jest stworzenie ilustracji przedstawiającej wygląd naszego życia za 100 lat. Technika wykonania prac jest dowolna, można wykorzystać farby, kredki, bibułę, papier kolorowy, cokolwiek podpowie nieograniczona dziecięca wyobraźnia. Termin zgłaszania ilustracji mija 30 lipca 2021.
29.06.2021DZIAŁANIE PROMOCYJNE RODM W TORUNIURODM Toruń
29 czerwca 2021 roku dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, wziął udział w debacie organizowanej przez Warsaw Institute pt. „Piłsudski, Dmowski, Paderewski – ojcowie polskiej niepodległości i ich wizja kraju”.
29.06.2021DEBATA ONLINE: UNIA EUROPEJSKA - AKTUALNE WYZWANIA POLITYKI GOSPODARCZEJRODM Toruń
29.06.2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu przeprowadził debatę „Unia Europejska - aktualne wyzwania polityki gospodarczej”. Głos zabrały prof. Ewa Polak z Instytutu Nauk Ekonomicznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz dr Dorota Żuchowska, Dziekan, wykładowca i Kierownik Zakładu Polityki Ekonomicznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
26.06.2021WYKŁAD: „NATO. NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA POLSKI I EUROPY”RODM Toruń
Dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, 26 czerwca 2021 wygłosił wykład „ NATO. Na straży bezpieczeństwa Polski i Europy.”
24.06.2021Konkurs "Poezja to wielka Pani..." - wręczenie nagródRODM Toruń
24 czerwca 2021 r. dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, miał zaszczyt wręczenia nagród uczestnikom konkursu "Poezja to wielka Pani..." Konkurs był współorganizowany przez Miejską i Powiatowa Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego.
24.06.2021Wybitne Polki - wyniki konkursu!RODM Toruń
Rozstrzygnęliśmy konkurs promujący nasze wybitne rodaczki. Chcieliśmy Państwu przybliżyć w ten sposób sylwetki tych wyjątkowych Polek, które zostały opisane w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stanowią one wzór do naśladowania wśród młodzieży, którego dzisiaj tak bardzo potrzeba.
22.06.2021ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POEZJI JANA PAWŁA II "POEZJA TO WIELKA PANI..."RODM Toruń
Mamy przyjemność ogłosić wyniki II Regionalnego Konkursu Internetowego Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani...”. Organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia- Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego.
19.06.2021WYKŁAD: GEOPOLITYKA NAJWIĘKSZYCH MOCARSTW ŚWIATA: CHINYRODM Toruń
19.06.2021 r. dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu wygłosił wykład „ Geopolityka największych mocarstw świata: Chiny ” , który został wysłuchany przez prawie dwadzieścia osób.
19.06.2021WYKŁAD: GEOPOLITYKA NAJWIĘKSZYCH MOCARSTW ŚWIATA: ROSJARODM Toruń
19.06.2021 r. dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu wygłosił wykład "Geopolityka największych mocarstw świata: Rosja", który został wysłuchany przez ponad dwadzieścia osób.
15.06.2021DYSKUSJA ONLINE: DEZINFORMACJA ROSYJSKA, A STOSUNKI POLSKO-BIAŁORUSKIERODM Toruń
Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z represjami wobec społeczeństwa białoruskiego i demokratycznej opozycji prowadzonymi przez Aleksandra Łukaszenkę, nastąpiło znaczne zintensyfikowanie działań dezinformacyjnych prowadzonych przez rosyjskie służby, wspierane przez białoruskie organy państwowe.
05.06.2021Uroczystości z okazji odnowienia cmentarza wojskowego w Aleksandrowie KujawskimRODM Toruń
Dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń - 5 czerwca wziął udział w uroczystościach upamiętniających odnowienie cmentarza wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim, na którym zostali pochowani internowani żołnierze Ukraińskiej Armii Ludowej - sojusznika Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 r.
31.05.2021Wykład online: Ostatnia armia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polsko-litewska współpraca wojskowa na Syberii i Dalekim Wschodzie w latach 1918-1920RODM Toruń
W czasie rosyjskiej wojny domowej doszło we Wschodniej Rosji i na Syberii do współpracy wojskowej między Polakami i Litwinami. Początki współpracy sięgały jeszcze czasów po rewolucji lutowej 1917 r., gdy nastąpiła współpraca między działającymi na tych terenach polskimi i litewskimi organizacjami politycznymi. Po rozpoczęciu działań zbrojnych przez Korpus Czechosłowacki, współpraca ta jeszcze bardziej została zintensyfikowana.
31.05.2021Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałekRODM Toruń
31 maja w Alcalá de Henares. W trakcie konsultacji ministrowie spraw zagranicznych omówili szereg tematów z zakresu relacji dwustronnych i wielostronnych. Jednym z głównych omawianych tematów była sytuacja w państwach objętych Partnerstwem Wschodnim oraz dyskusja na temat sytuacji w państwach południowego sąsiedztwa UE. Ministrowie zapewnili się o wzajemnym poparciu i zrozumieniu dla działań w obu wymiarach polityki sąsiedztwa UE.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza do udziału w konkursie „Wybitne Polki”. Zadaniem uczestników będzie stworzenie prezentacji multimedialnej o wybranej wybitnej Polce spośród osób zaprezentowanych w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Prace będzie można przesyłać od 1 do 15 czerwca.
25.05.2021DYSKUSJA ONLINE: POLSKI RZYM ARTYSTYCZNY PO II WOJNIE ŚWIATOWEJRODM Toruń
Polski Rzym artystyczny po II wojnie światowej. W dniu 21 lipca 1943 r. Naczelny Wódz Wojsk Polskich gen. Kazimierz Sosnkowski powołał 2. Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Formacja skupiła żołnierzy o różnych rodowodach i wojennych drogach. Życie kulturalne 2. Korpusu było bardzo bogate: dotyczyło to nie tylko życia literackiego, teatralnego czy nawet filmowego, lecz również działań plastycznych. Szczególnie rozwinęła się ona na Bliskim Wschodzie, a później również na terenie Włoch.
25.05.2021Działanie promocyjne Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu RODM Toruń
Dnia 25 maja 2021 r. miało miejsce wydarzenie organizowane przez „Warsaw Institute”. Poruszono temat: „Fundusz Obrony Narodowej, a regionalne zróżnicowanie zaangażowania materialnego mieszkańców Polski”. Gościem rozmowy online był dr Jan Wiśniewski, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
24.05.2021Wykład online: "Chwała oręża polskiego: gen. Tadeusz Rozwadowski"RODM Toruń
W 2020 r. miały miejsce oficjalne uroczystości 100-lecia Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska uważana jest za jedną z ważniejszych bitew świata. To polscy żołnierze powstrzymali bolszewicką nawałnicę, która podążała do Niemiec, aby wesprzeć tamtejszy ruch rewolucyjny. Na drodze tym planom stała świeżo odrodzona Polską. Bitwę Warszawską kojarzymy głównie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale w kontekście prawdy historycznej, nie powinniśmy zapomnieć o gen. Tadeuszu Rozwadowskim.
24.05.2021Wykład online: "Oblicza populizmu na świecie"RODM Toruń
Wydaję się, że pojęcie populizmu na naszych oczach zmienia swoje podstawowe znaczenie. Wiele osób używających tego terminu, już na początku nadaje mu negatywne brzmienie. Bycie populistą współcześnie jest trudne. Wiele negatywnych aspektów współczesnego świata właśnie przypisuje się działaniom osób, które mają parać się „populizmem”.
20.05.2021Konkurs Poezji Jana Pawła II "Poezja to wielka pani..."RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu zapraszają do udziału w II Regionalnym Internetowym Konkursie Poezji Jana Pawła II pod hasłem „Poezja to wielka pani...". Zadaniem uczestników będzie nagranie recytacji wybranego dzieła poetyckiego papieża Polaka i przesłanie filmu na adres mailowy biblioteki w Golubiu-Dobrzyniu. Konkurs będzie realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: od 13 do 18 lat i od 19 do 25 lat.
W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 roku została podpisana w Warszawie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Sojusz Piłsudski–Petlura”. Połączyła ona dwa państwa, które walczyły o utrzymanie swojej niepodległości w obliczu najazdu wspólnego wroga ze wschodu.
15.05.2021Konferencja popularnonaukowa oraz uroczystości z okazji 70. rocznicy połączenia Golubia i DobrzyniaRODM Toruń
W sobotę 15 maja 2021 roku obchodziliśmy 70. rocznicę połączenia Golubia i Dobrzynia. W związku z tą okolicznością miasto zorganizowało uroczystości, które ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii, miały uroczysty lecz ograniczony charakter.
15.05.2021Wykład: Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej RODM Toruń
Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej (ros. Вооружённые Сиилы Россиийской Федераaции) i kwestia polityki w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego Rosji budzą duże zainteresowanie wśród obserwatorów i komentatorów polskich i światowych. Dr Jan Wiśniewski – koordynator RODM Toruń oraz wykładowca w WSKSiM oraz UMK w Toruniu - podjął próbę opisu i oceny efektywności działań rosyjskich w zakresie polityki obronnej (ros. Военная политика).
13.05.2021Debata online: Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemiiRODM Toruń
Dnia 13 maja 2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę online. Temat był jakże współczesny i ważny dla relacji europejskich: „Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemii”.
11.05.2021Międzynarodowa, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa On-Line „#visualization Słowo – Obraz – Dźwięk” RODM Toruń
Obecne czasy są niepokojące. Wydawać by się mogło, że w dobie pandemii, gdy wiele instytucji jest zamkniętych, działania bieżące zostaną przesunięte na bliżej nieokreślony czas przyszły. Nic bardziej mylnego. Działamy i w swej pracy osiągamy niebywałe sukcesy.
Konferencja organizowana była przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Koło Naukowe Medioznawców działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM. Wydarzenie miało na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie, a zwłaszcza process wizualizacji.
08.05.2021Wykład: Geopolityka największych mocarstw świata: RosjaRODM Toruń
Rosja mimo problemów związanych z trudną sytuacją gospodarczą, w dalszym ciągu prowadzi aktywną politykę zagraniczną. Doprowadza to często do łamania norm prawa międzynarodowego (aneksja Krymu, konflikt w Donbasie), jak również ataków cybernetycznych na państwa trzecie.
30.04.2021Wykład online: Litewskie tradycje Konstytucji 3 Maja. Święto Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga NarodówRODM Toruń
W zeszłym roku Parlament Republiki Litewskiej ogłosił 2021 r. rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
W tym roku w taki sposób w obchody doniosłej rocznicy wpisał się również Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Na temat litewskich tradycji Konstytucji 3 Maja rozmawia z prof. dr Jonasem Vaičenonisem - profesorem historii na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie - koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski.
30.04.2021Wykład online: Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiejRODM Toruń
Konstytucja 3 Maja szybko stała się legendą dla pokoleń Polaków wychowanych w okresie zaborów czy w okresie rządów komunistycznych. W okresie zaborów stała się przede wszystkim synonimem działań ku ratowaniu Ojczyzny i symbolem polskości. W trudnym dla Polaków wieku XIX celowo podkreślano jej patriotyczno-narodowy charakter. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji też stanowiły symbol narodowy i patriotyczny. W 1891 roku jej setną rocznicę obchodzono w Galicji i w Warszawie. Jako symbol traktowana też była przez artystów: ku pokrzepieniu serc odwoływali się do niej i Mickiewicz, i Matejko.
30.04.2021RODM Toruń na moskiewskiej konferencji naukowej onlineRODM Toruń
Z okazji stulecia podpisania pokoju ryskiego Wydział Nauk Humanistycznych Narodowego Uniwersytetu Badawczego Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie, Instytut Polski w Moskwie oraz Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowali międzynarodową konferencję naukową (online) pt. „Nowy ład i stare rachunki: stosunki polsko-sowieckie w latach 1919-1921”, która odbyła się 26 kwietnia 2021 r. Udział w niej wziął dr Jan Wiśniewski koordynator RODM w Toruniu
29 .04.2021Wykład online: Partnerstwo Wschodnie - wykład dr Jana WiśniewskiegoRODM Toruń
Partnerstwo Wschodnie zakłada zacieśnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Głównym twórcą inicjatywy jest Polska, popierana przez Szwecję. Przejawem realizacji projektu mają być preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Dużym wyzwaniem dla programu są działania Federacji Rosyjskiej, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego.
Na temat bieżących działaniach Polski w w/w kwestii odbył się wykład dr Jana Wiśniewskiego - koordynatora RODM Toruń.
26.04.2021Wykład online: System bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej w kontekście konfliktu ukraińskiegoRODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował wykład dr Jana Wiśniewskiego pt. "System bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej w kontekście konfliktu ukraińskiego"
26.04.2021KOnkurs: Polska Szwecja między rywalizacją i współpracąRODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem Międzynarodowego Konkursu „Polska Szwecja między rywalizacją i współpracą” który dedykowany jest uczniom dwóch ostatnich klas szkół średnich z Polski, Litwy i Szwecji. Celem konkursu jest zapoznanie uczniów z dziejami stosunków polsko-litewsko-szwedzkich oraz promocja wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości trzech krajów nadbałtyckich.
17.04.2021Wykład online: Polonia i Polacy za granicą w XXI wRODM Toruń
RODM Toruń zorganizował w sobotę 17.04.2021 wykład online min. Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Temat prelekcji - "Polonia i Polacy za granicą w XXI w.: wyzwania, kierunki działań, osiągnięcia."
18.04.2021Konferencja online: Świat wizualizacjiRODM Toruń
Dnia 11 maja 2021 odbędzie się międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa on-line zatytułowana: #visualization
Słowo – Obraz – Dźwięk. Konferencja organizowana jest przez Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM (program Erasmus+). Wydarzenie ma na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie.
10.04.2021WYKŁAD ONLINE KOORDYNATORA RODM TORUŃ DR JANA WIŚNIEWSKIEGO PT. "EMIGRANCI, UCHODŹCY I ZESŁAŃCY - Z HISTORII POLSKIEJ DIASPORY NA ŚWIECIE" WYGŁOSZONY PODCZAS TRWANIA „INTERNETOWEGO FORUM POLONIJNEGO”RODM Toruń
Dr Jan Wiśniewski wygłosił wykład podczas spotkania online do uczestników „Internetowego Forum Polonijnego”. Uczestnikami tejże inicjatywy jest w większości młodzież polonijna, reprezentująca wiele krajów, w których mieszkają Polacy.
23.03.2021Dyskusja online: Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowej - cześć 2RODM Toruń
Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki i nauki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów i naukowców - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego i naukowego poza granicami PRL-u.
RODM Toruń współorganizował kolejne wydarzenie. Braliśmy udział w religijno-kulturalnych uroczystościach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
19.03.2021Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USARODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu po raz kolejny zorganizował wykłady online dla młodzieży ze szkół położonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem wirtualnie gościliśmy uczniów z z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Dr Jan Wiśniewski, koordynator RODM Toruń, poruszył jakże ważny współcześnie temat bezpieczeństwa cybernetycznego.
19.03.2021Wykład online: "Wy wszyscy Braćmi jesteście". Pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Iraku a sytuacja chrześcijanRODM Toruń
Pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka w dniach 5-8 marca 2021 r. była jedną z najbardziej doniosłych podróży papieskich ostatnich kilku lat. Papież Franciszek od lat zabiega o to, by chrześcijanie nie byli prześladowani i nie emigrowali z Bliskiego Wschodu. W Iraku większość chrześcijan to katolicy wschodniego rytu.
18.03.2021Wykład online: Działania cybernetyczne jako zagrożenie bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i USARODM Toruń
Termin „cyberprzestrzeń” został użyty po raz pierwszy w 1984 roku przez amerykańskiego pisarza science fiction, Williama Gibsona, który opisał ją jako „wygenerowany świat wirtualnej rzeczywistości utworzonej przez komputer, nazwany inaczej matrycą”. Od tego czasu Internet przeszedł wiele zmian, a jego wykorzystanie we współczesnym świecie stało się wręcz niezbędne.
18.03.2021Wykład online: Traktat ryski 1921 r. - perspektywa stuleciaRODM Toruń
Traktat pokojowy zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice II Rzeczypospolitej na wschodzie. Poprzedziła go blisko dwuletnia wojna, która wyczerpała siły obu stron. Traktat wyznaczał i regulował kwestie związane z odszkodowaniami dla Polski (kwestie finansowe i zwrot dóbr kultury), a także miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej. Dziś, podobnie jak bezpośrednio po podpisaniu traktatu, jego oceny są rozbieżne.
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" zorganizowali sympozjum z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy - "Oblicza przemian cywilizacyjnych".
11.03.2021Dyskusja online: Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowejRODM Toruń
Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego poza granicami PRL-u.
24.02.2021Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas TysiącleciaRODM Toruń
Kardynał Stefan Wyszyński był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Był Prymasem który zdecydowanie i stanowczo przeciwstawiał się marksistowskiej/stalinowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka, dążył do moralnego odrodzenia społeczeństwa i pojednania międzynarodowego.
22.02.2021HISTORIA PRUS - WSKAZÓWKI DLA WSPÓŁCZESNYCH RELACJI POLSKO-NIEMIECKICH
RODM Toruń poleca
Prusy, państwo które wyrosło z Brandenburgii i Prus Książęcych (byłych ziem Zakonu Krzyżackiego) w XVIII wieku, stały się jednym z najważniejszych państw Rzeszy niemieckiej. Wykorzystując stopniowe osłabienie I Rzeczypospolitej umacniało swoje wpływy w naszej części Europy.
11.02.2021Debata online: Józef Beck i "polityka równowagi"RODM Toruń
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprasza na debatę z udziałem prof. Marka Kornata (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) prof. Mariusza Wołosa (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
Józef Beck i "polityka równowagi"
11.02.2021Rozmowa online: O rosyjskiej obecność militarnej w Obwodzie Kaliningradzkim i na BiałorusiRODM Toruń
Położenie obwodu kaliningradzkiego umożliwia Rosji kontrolowanie procesów zachodzących nie tylko w basenie Morza Bałtyckiego, ale i w całej Europie północno – wschodniej i środkowej. Obecnie znaczenie obwodu dla Rosji jest daleko większe niż wskazywałby na to jego potencjał terytorialny, gospodarczy czy demograficzny.
06.02.2021Wykład online: Współpraca obronna w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4)RODM Toruń
Współpraca obronna w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) jest jednym z wymiarów naszego bezpieczeństwa regionalnego, obok Trójkąta Weimarskiego, Grupy Północnej i współpracy z Państwami Bałtyckimi oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza. Zakłada ona kontynuację konsultacji polityczno-wojskowych w najważniejszych kwestiach będących tematem dyskusji w NATO i UE oraz praktyczną współpracę.
03.02.2021Wykład online: Z dziejów oręża polskiego: Stanisław Maczek RODM Toruń
Zapraszamy na kolejny wykład online autorstwa zespołu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tym razem, zastępca koordynatora, dr Krystian Chołaszczyński opowiedziała o największym polskim „pancerniaku”, legendzie z czasów II wojny światowej, gen. Stanisławie Maczku.
02.02.2021Wykład online: Prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce w okresie stalinizmu - część 2RODM Toruń
Zapraszamy na wykład profesora dr hab. Mirosława Golona z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku. Rozmawia Piotr Hoffmann - Civitas Christiana.
02.02.2021Wykład online: Prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce w okresie stalinizmu - część 1RODM Toruń
Zapraszamy na wykład profesora dr hab. Mirosława Golona z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku. Rozmawia Piotr Hoffmann - Civitas Christiana.
06.01.202130 LAT GRUPY WYSZEHRADZKIEJ (V4)
RODM Toruń poleca
Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Została powołana 15 lutego 1991 roku (do 1993 r. funkcjonowała jako Trójkąt Wyszehradzki) po to, aby skupione w niej państwa mogły wzajemnie wspierać się w dążeniach do przystąpienia do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
25.01.2021Rok 2021 w Niemczech. Między pandemią a odejściem Angeli MerkelRODM Toruń
Pandemia COVID-19 pozostanie najważniejszym tematem w 2021 roku nie tylko w Niemczech, lecz również na całym świecie. Niemcy, z dotychczasowego lidera walki z pandemią, stają się powoli państwem coraz bardziej dotkniętym tą chorobą. Społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone a dane dotyczące zakażeń oraz przypadków śmiertelnych po 4 grudnia 2020 r. coraz wyższe.
24.01.2021Wykład online: Problemy gospodarcze w relacjach Unii Europejskiej z Chinami - dr Dorota ŻuchowskaRODM Toruń
Szybki rozwój gospodarczy Chińskiej Republiki Ludowej - i to pomimo pandemii COVID-19 - a także rosnąca w siłę chińska armia i flota wojenna wpływają na coraz bardziej widoczną pewność siebie chińskich przywódców, jak również powodują, że wpływy Państwa Środka w świecie rozszerzają się w bardzo szybkim tempie.