Zachęcamy do obejrzenia debaty Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI w. w której udział wzięcli prof. Grzegorz KucharczykInstytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM koordynator RODM Toruń.
SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
Zachęcamy do obejrzenia debaty Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI w. w której udział wzięcli prof. Grzegorz KucharczykInstytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM koordynator RODM Toruń.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej był organizatorem seminarium pt. "Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej: studium przypadków". W seminarium uczestniczyli jako prelegenci: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (Zbrodnia w Markowej jako przyczynek do dyskusji na temat filozofii prawa) i o. dr Zdzisław Klafka, prof. AKSiM. (Moralny i religijny wymiar postępowania rodziny Ulmów).
Zachęcamy do obejrzenia debaty o Polskiej sztuce na emigracji 1945 roku - Stany Zjednoczone" w której udział wzięcli prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM koordynator RODM Toruń.
Parlamentarzyści rosyjskiej Dumy wprowadzili w związku z wybuchem wojny na Ukrainie zmiany legislacyjne w obszarze mediów elektronicznych i nowych mediów. Działania te sprowadziły się wejścia w życie ustawy dotyczącej tzw. fake newsów, która wprowadziła sankcje karne do 15 lat więzienia za tzw. rozpowszechnianie fałszywych informacji o działaniach dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne. Z kolei Roskomnadzor, państwowa instytucja nadzorująca media zdecydowała o zamknięciu opozycyjnej telewizji internetowej Deszcz i stacji radiowej Echo Moskwy. To tak naprawdę zamknęło to społeczeństwu rosyjskiemu drogę do możliwości oglądania jakichkolwiek informacji niezależnych od przekazu Kremla, relacji dotyczących agresji na Ukrainę.
W okresie rządów Władimira Putina można było zaobserwować powrót do retoryki sowieckiej fałszującej historię zgodnie z linią polityczną Kremla. Rosja zaczęła fałszować historię dotyczącą zbrodni katyńskiej, odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, agresji na Polskę 17 września oraz powstania warszawskiego. Zakłamywane były również czasy zbrodniczego systemu komunistycznego po 1945 r. w Polsce, a zwłaszcza okres stalinowski. Nasilenie fałszowania historii dokonuje się na naszych oczach po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r.
W dniu 30 października koordynator naszego Ośrodka dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM gościł w Zespole Szkół w Mogilnie. Wygłosił tam wykład dla trzech klas dotyczący zagadnień z zakresu protokołu dyplomatycznego. Zajęcia miały również charakter praktyczny, a młodzież brała udział w odgrywaniu scenek tematycznych. Uczniowie byli bardzo aktywni, za co zostali nagrodzeni gadżetami naszego Ośrodka. Tłumnie wzięli również udział w konkursie wiedzy z zagadnień przedstawionych na wykładzie.
28 października w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miało miejsce sympozjum zatytułowane „Kondycja Myślenia. 25 lat po Encyklice Fides et Ratio”. Nasz Ośrodek był współorganizatorem wydarzenia wraz z AKSiM oraz Instytutem Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.
W dniu 24 października 2023 r. koordynator naszego Ośrodka dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM gościł w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu- Dobrzyniu. Wygłosił tam wykład dla klasy mundurowej dotyczący zagadnień z zakresu protokołu dyplomatycznego, a także kwestii związanych z agresją Rosji na Ukrainę.
Dnia 6 października 2023 r., Zastępca Komendanta oraz Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej w Toruniu, Pan mgr Jarosław Paralusz przeprowadził okolicznościowy wykład, połączony z warsztatami, który poświęcony był podstawowym zasadom prawnym obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu - wspólnie z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu był organizatorem wykładu gościnnego p. prof. Miry Modelskiej-Creech - byłej wykładowczyni na Wydziale Historii i Dyplomacji Georgetown University w Waszyngtonie. Pani Profesor pracowała również dla takich organizacji jak: Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ONZ, Kongresu i Senatu Stanów Zjednoczonych, Pentagon, Biały Dom i NASA.
Już po raz kolejny gościliśmy studentów z zaprzyjaźnionego Wydziału Grekokatolickiego Uniwersytetu Preszowskiego. Jest to efekt współpracy między Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu a Biurem Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych.
W dniu 29 września 2023 miał miejsce wykład dr Doroty Żuchowskiej, prof. AKSiM, organizowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Pani Profesor wygłosiła bardzo ciekawą prelekcję pt. "Ekonomiczne uwarunkowania agresji rosyjskiej na Ukrainę 2022-2023".
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną. Szef Służby Zagranicznej ogłosił nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2024. Zgłoszenia na aplikację należy składać w MSZ do 16 października 2023 r. (liczy się data wpływu do MSZ). Rozpoczęcie aplikacji przewidziane jest na marzec 2024 r., po zakończeniu kilkuetapowego procesu rekrutacji.
Prof. Philip Santos jest Starszym Wykładowcą na Namibijskim Uniwersytecie Nauki i Techniki. Ukończył Rhodes University w RPA, National University of Science and Technology w Zimbabwe oraz National University of Science and Technology w Namibii. Obecnie wykłada teorię mediów, analizę tekstu mediów, rozwój mediów, dziennikarstwo i media, a także media i globalizację na studiach licencjackich i magisterskich. Nasz gość reprezentuje Namibijski Uniwersytet Nauki i Techniki, który umiejscowiony jest w stolicy tego państwa, czyli w Windhuk. Namibijski specjalista przyjął zaproszenie i opowiedział o niezwykle interesującym aspekcie związanym postkolonialną filozofią w kontekście funkcjonowania mediów masowych. Temat: „Myśl dekolonialna i media”.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny wykład z udziałem eksperta z Namibii – urodzonego w Zimbabwe. Nasz gość reprezentuje Namibijski Uniwersytet Nauki i Techniki, który umiejscowiony jest w stolicy tego państwa, czyli w Windhuk. Namibijski specjalista przyjął zaproszenie i opowiedział o niezwykle interesującym aspekcie związanym ze współczesnymi zagrożeniami jakie możemy spotkać na kontynencie afrykańskim. Temat: „Dziennikarstwo dla Sprawiedliwości”.
Prof. Philip Santos jest Starszym Wykładowcą na Namibijskim Uniwersytecie Nauki i Techniki. Ukończył Rhodes University w RPA, National University of Science and Technology w Zimbabwe oraz National University of Science and Technology w Namibii. Obecnie wykłada teorię mediów, analizę tekstu mediów, rozwój mediów, dziennikarstwo i media, a także media i globalizację na studiach licencjackich i magisterskich.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny wykład z udziałem eksperta z Namibii – urodzonego w Zimbabwe. Wydarzenie to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, realizującego niezwykły program Erasmus+.
Specjalnie dla Państwa nagraliśmy niezwykły wykład w języku angielskim. Temat: „Indigenous People, Guardians of the Earth: The Case of the Himba in Namibia”. Zachęcamy do obejrzenia! Nasz gość reprezentuje Namibijski Uniwersytet Nauki i Techniki, który umiejscowiony jest w stolicy tego państwa, czyli w Windhuk. Trzech ekspertów w sumie przyjęło zaproszenie i odpowiedziało na szereg pytań poświęconych historii, polityce, relacjom międzynarodowym oraz zaprezentowało ten południowoafrykański kraj od strony turystycznej, jak również specjalnie dla Nas pozwoliło nagrać specjalne wykłady.
Prof. Jordaania K. Andima jest wykładowcą na wydziale dziennikarstwa i technologii mediów Namibijskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki. Wcześniej była pełniącym obowiązki dyrektorem na kierunku marketing i dziennikarstwo oraz asystentem ds. informacji w Ambasadzie USA. Jest absolwentką University of the District of Columbia w Waszyngtonie. Specjalnie dla Państwa nagraliśmy niezwykły wykład w języku angielskim. Temat: „Media Ethics and the Digital Divide”. Zachęcamy do obejrzenia!
W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we wtorek 22 sierpnia odbyła się konferencja Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym. 22 sierpnia przypada dzień upamiętniający ofiary przemocy ze względu na wiarę. Został ustanowiony 5 lat temu przez ONZ z inicjatywy Polski. Konferencję w AKSiM z Uczelnią współorganizowały Laboratorium Wolności Religijnej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
Prof. Nashilongo E. Gervasius jest absolwentką takich szkół wyższych jak: Namibia University of Science and Technology, Dublin City University, University of Mauritius, London School of Economics czy University of Cape Town. Prowadzi badania i doradztwo w zakresie polityki publicznej oraz jest wykładowcą na wydziale Handlu, Nauk Humanistycznych i Edukacji Namibijskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (powstałej z inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny wykład online autorstwa wykładowczyni z Namibii.
Specjalnie dla Państwa nagraliśmy niezwykły wykład. Zachęcamy do jego obejrzenia. Inicjatorem wydarzenia był dr Krystian Chołaszczyński, zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz kierownik Biura Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (program Erasmus+).
Prof. Nashilongo E. Gervasius jest absolwentką takich szkół wyższych jak: Namibia University of Science and Technology, Dublin City University, University of Mauritius, London School of Economics czy University of Cape Town. Prowadzi badania i doradztwo w zakresie polityki publicznej oraz jest wykładowcą na wydziale Handlu, Nauk Humanistycznych i Edukacji Namibijskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalną debatę z udziałem szefowej biura współpracy międzynarodowej największego i najważniejszego uniwersytetu państwowego w Tbilisi, Gruzja. Pani Tea Gergedava jest biura współpracy międzynarodowej na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym imienia Ivane Javakhishvili. Ukończyła Harvard University (Cambridge, USA) (2008-2009), gdzie uzyskała tytuł magistra pedagogiki, National University of Educational Planning and Administration (New Delhi, India) (2007) z dyplomem w zakresie planowania I administratowania w edukacji, oraz Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, gdzie uzyskała magisterium z zakresu amerykanistyki.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (powstałej z inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny wykład online autorstwa wykładowczyni z Namibii. Prof. Nashilongo E. Gervasius jest absolwentką takich szkół wyższych jak: Namibia University of Science and Technology, Dublin City University, University of Mauritius, London School of Economics czy University of Cape Town. Prowadzi badania i doradztwo w
Prof. Nashilongo E. Gervasius jest absolwentką takich szkół wyższych jak: Namibia University of Science and Technology, Dublin City University, University of Mauritius, London School of Economics czy University of Cape Town. Prowadzi badania i doradztwo w zakresie polityki publicznej oraz jest wykładowcą na wydziale Handlu, Nauk Humanistycznych i Edukacji Namibijskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (powstałej z inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny wykład online autorstwa wykładowczyni z Namibii.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny cykl wykładów autorstwa namibijskiej wykładowczyni oraz ekspertki, Jordaanii K. Andimy. Wydarzenie to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, realizującego niezwykły program Erasmus+.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalny cykl wykładów autorstwa namibijskiej wykładowczyni oraz ekspertki, Jordaanii K. Andimy. Wydarzenie to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, realizującego niezwykły program Erasmus+.
W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowej i Dyplomacji (inicjatywy RODM Toruń) prezentujemy dla Państwa specjalną debatę z udziałem ekspertów z Namibii. Wydarzenie to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, realizującego niezwykły program Erasmus+.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych oraz Universum International College w Prisztinie (Kosowo) współpracują już od wielu lat. Efektem tej współpracy jest wymiana akademicka realizowana z sukcesem. W ostatnich dniach mieliśmy kolejny przykład świetnych relacji: do Torunia zawitali dwaj przedstawiciele kosowskiej uczelni. Specjalnie dla nas Prof. Alejtin Berisha przedstawił własną koncepcję zmieniającego się krajobrazu światowego i wpływie na zwykłych ludzi oraz na akonomię.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych oraz Universum International College w Prisztinie (Kosowo) współpracują już od wielu lat. Efektem tej współpracy jest wymiana akademicka realizowana z sukcesem. W ostatnich dniach mieliśmy kolejny przykład świetnych relacji: do Torunia zawitali dwaj przedstawiciele kosowskiej uczelni. Specjalnie dla nas Prof. Alejtin Berisha przedstawił historię, kulturę Kosowa oraz omówił stan relacji z Polską.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych oraz Universum International College w Prisztinie (Kosowo) współpracują już od wielu lat. Efektem tej współpracy jest wymiana akademicka realizowana z sukcesem. W ostatnich dniach mieliśmy kolejny przykład świetnych relacji: do Torunia zawitali dwaj przedstawiciele kosowskiej uczelni.
Zapraszamy na wykłąd. W dniach 10-14 lipca 2023 r. gościliśmy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu niezwykłych ekspertów z zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet w Erbilu położony jest na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego w Iraku. Już od lat toruńska uczelnia oraz jednostka w irackim Erbilu współpracują na polach dydaktycznym i naukowym. Nawet pandemia nie powstrzymała świetnej współpracy.
Zapraszamy na wykłąd. W dniach 10-14 lipca 2023 r. gościliśmy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu niezwykłych ekspertów z zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet w Erbilu położony jest na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego w Iraku. Już od lat toruńska uczelnia oraz jednostka w irackim Erbilu współpracują na polach dydaktycznym i naukowym. Nawet pandemia nie powstrzymała świetnej współpracy.
Zapraszamy na wykłąd. W dniach 10-14 lipca 2023 r. gościliśmy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu niezwykłych ekspertów z zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet w Erbilu położony jest na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego w Iraku. Już od lat toruńska uczelnia oraz jednostka w irackim Erbilu współpracują na polach dydaktycznym i naukowym. Nawet pandemia nie powstrzymała świetnej współpracy.
Zapraszamy na wywiad - Irak współczesny z perspektywy naukowców akademickich. W dniach 10-14 lipca 2023 r. gościliśmy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu niezwykłych ekspertów z zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet w Erbilu położony jest na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego w Iraku. Już od lat toruńska uczelnia oraz jednostka w irackim Erbilu współpracują na polach dydaktycznym i naukowym. Nawet pandemia nie powstrzymała świetnej współpracy.
W dniach 10-14 lipca 2023 r. gościliśmy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu niezwykłych ekspertów z zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet w Erbilu położony jest na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego w Iraku. Już od lat toruńska uczelnia oraz jednostka w irackim Erbilu współpracują na polach dydaktycznym i naukowym. Nawet pandemia nie powstrzymała świetnej współpracy.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji to inicjatywa toruńskiego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Ostatni tydzień minął pod znakiem licznych wydarzeń dla lokalnej społeczności, w której udział wzięli przedstawiciele uczelni łotewskich i irackich. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli tych jednostek w dniach 10-14 lipca 2023 r. Był to efekt współpracy między Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu, a Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Biuro Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej AKSiM – program Erasmus+; Biuro Projektów Europejskich AKSiM).
27 czerwca br. w centrum Zielna (ul. Zielna 37 Warszawa) Zespół ds. Zatrudnienia DKSE KPRM organizuje spotkanie informacyjne dot. zatrudnienia w instytucjach oraz organach UE oraz nowego modelu konkursu egzaminów EPSO, prowadzone przez panią profesor Martę Witkowską, Wydział nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Dnia 5 czerwca 2023 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Do Torunia, na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, przybyły przedstawicielki Ministerstwa Spraw Zagranicznych MSZ. Wicedyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ, Pani Marta Zielińska-Śliwka oraz była konsul generalna, pracownik Akademii Dyplomatycznej MSZ, Karolina Cemka, miały okazję spotkać się z młodzieżą z województwa kujawsko-pomorskiego i przeprowadzić prelekcję o meandrach pracy dyplomaty. Tematyka wielce interesowała młodych ludzi: w końcu, kto nie chciałby zostać ambasadorem….
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (program ERASMUS+) Koło Naukowe Medioznawców Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mieli zaszczyt zorganizować międzynarodową interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną: #communication_culture Nowe media – Nowe możliwości – Nowe perspektywy
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych, Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Program Erasmus+) oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu mieli okazję gościć wybitną ekspertkę z zaprzyjaźnionej uczelni gruzińskiej.
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania debaty online "Demokratyczna Republika Gruzji 1918-1921 i jej stosunki z Polską" w której z prof. Mikheilem Bakhtadze z Ivane Javakhishvili Tbilisi State University w Gruzji rozmawia dr Jan Wiśniewski koordynator RODM Toruń.
W dniach 15-19 maja 2023 r. mieliśmy interesujących gości z uniwersytetu albańskiego. Dwóch ekspertów z zakresu nauk prawnych przybyło z Mediterranean Univeristy of Albania do Torunia z cyklem wykładów. Interesujące tematy wysłuchali studenci prawa oraz politologii. Besmir Premalaj oraz Redion Luli analizowali współczesne aspekty prawa lotniczego, prawa własności oraz wielu innych kwestii.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (program ERASMUS+) Koło Naukowe Medioznawców Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mieli zaszczyt zorganizować międzynarodową interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną: #communication_culture Nowe media – Nowe możliwości – Nowe perspektywy
W dniach 27-29 kwietnia odbyło się jubileuszowe, 25. Forum Polonijne, którego tradycyjnie byliśmy partnerem. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary".
25 kwietnia w naszym Ośrodku gościł Szef Służby Zagranicznej min. prof. Arkady Rzegocki. Wizyta w Toruniu rozpoczęła się od spotkania z władzami Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Następnie min. Arkady Rzegocki wygłosił wykład pt. "Perspektywy kariery w służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych".
Zapraszamy do wysłuchania debaty online: "Relacje chińsko-niemieckie w kontekście wojny na Ukrainie i rywalizacji amerykańsko-chińskiej". Dyskutują prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (Prorektor ds. Nauki) oraz dr Jan Wiśniewski koordynator RODM Toruń.
Zapraszamy do wysłuchania debaty online: "Relacje chińsko-niemieckie w kontekście wojny na Ukrainie i rywalizacji amerykańsko-chińskiej". Dyskutują prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (Prorektor ds. Nauki) oraz dr Jan Wiśniewski koordynator RODM Toruń.
28 marca 2023 r. koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski gościł w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu. Wygłosił tam dwa wykłady dla dwóch klas: "Kryzys migracyjny na granicy UE z Białorusią 2021" oraz "Działania cybernetyczne jako zagrożenie bezpieczeństwa Polski, UE i USA". Młodzież uczestniczyła w zajęciach z dużym zaangażowaniem, zadawała pytania, a najbardziej aktywni uczniowie otrzymali gadżety naszego Ośrodka.
26 marca 2023 r. w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbyły się uroczyste obchody VI Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami bohaterów zamordowanych za udzielenie pomocy ludności żydowskiej. Poświęcenie i odsłonięcie tablicy z nazwiskami Polaków było poprzedzone Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej.
21 marca 2023 r. mgr Anna Chrzanowska wygłosiła wykład dla młodzieży z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nt. "Kariera w instytucjach międzynarodowych: kwestie formalne oraz przygotowanie językowe". Studenci mogli dowiedzieć się jak wygląda ścieżka kariery w organizacjach międzynarodowych różnego rodzaju, a także uświadomić sobie, jak wiele pomagają w rozwoju kariery doskonałe umiejętności językowe.
Polska wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującym się wysokim poziomem przemocy na Zachodnim Brzegu, skutkującym bardzo wysoką liczbą ofiar na przestrzeni ostatniego roku i ostatnich miesięcy.
Wśród głównych tematów dzisiejszego spotkania znalazły się: agresja Rosji wobec Ukrainy, sytuacja w Afganistanie oraz dyplomacja klimatyczna i energetyczna. Ministrowie spotkali się także z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Republiki Mołdawii, Nicolae Popescu.
W związku z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w Turcji i Syrii 6 lutego 2023 r., w ślad za wsparciem Turcji przez Polską Ciężką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą HUSAR, Polska wysyła pomoc rzeczową dla ludności poszkodowanej w kataklizmie. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych przekazuje specjalistyczny sprzęt medyczny, leki, opatrunki, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, namioty, łóżka polowe oraz koce.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym oburzeniem przyjmuje informację o wyroku sądu w Grodnie skazującym jednego z liderów Związku Polaków na Białorusi, Andrzeja Poczobuta, na karę 8 lat więzienia.
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki ogłosił nabór wniosków w ramach pierwszego w 2023 r. konkursu o minigranty „Generacja V4". Są one przeznaczone dla podmiotów, które pracują z młodzieżą od 12 do 30 lat, takich jak szkoły, kluby rekreacyjne i sportowe czy młodzieżowe stowarzyszenia.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem zawodów okręgowych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, która odbyła się 28 stycznia br. w Bydgoszczy na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W komisji egzaminacyjnej zasiadał koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych (Biuro Współpracy Międzynarodowej - Program Erasmus+) oraz Regionalny Ośrodek Debaty MIędzynarodowej w Toruniu serdecznie zapraszają na wykład otwarty połączony z debatą poświęcony tematowi: "Podstawy budowania dobrych relacji między narodem polskim i izraelskim" - Ambasador Izraela w Polsce: dr Yacov Livne.