SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ





DEBATY I KONFERENCJE RODM TORUŃ


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu organizuje konferencje
na istotne tematy polskiej i międzynarodowej polityki.


17.12.2024 Międzynarodowa hybrydowa konferencja naukowa - GREENO2 Działania RODM Toruń

Wiele osób dołączyło do nas na ekscytującej Konferencji oraz Dniu Informacyjnym poświęcony GREENO2, gdzie zrównoważona innowacja zajmuje centralne miejsce! Wydarzenie zorganizowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Polska) oferowało doskonałą okazję do zapoznania się z przełomowymi pomysłami i rozwiązaniami, które rozwiązują problemy miejskie i promują zielone przestrzenie. Wydarzenie odbyło się 13 grudnia 2024 r. w Sali 107S na terenie AKSiM w Toruniu w Polsce i było również dostępne online dla uczestników z całego świata.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.12.2024 Debata o polityce energetycznej Polski Działania RODM Toruń

W ostatnim czasie udało się nam zorganizować kolejną debatę. Tym razem spotkanie pt. "Nowe wyzwania bezpieczeństwa energetycznego Polski: uwarunkowania, wyzwania i innowacje technologiczne" dotyczyło kwestii odnoszących się do bieżącej polityki energetycznej państwa polskiego prowadzonej, a prowadzonej w cieniu konfliktu na Ukrainie i sankcji skierowanych przeciwko agresorowi putinowskiej Rosji.
Dyskusja, która miała hybrydowy charakter, dotyczyła również produkcji i przesyłu energii oraz perspektyw budowy elektrowni atomowych w Polsce. W dyskusji wzięli udział prof. Arkadiusz Czwołek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Piotr Kwiatkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debatę moderował mgr Patryk Bańczerowski, a odbywała się ona na gościnnym Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.12.2024 Władysław Raczkiewicz. Pierwszy prezydent na uchodźstwie Działania RODM Toruń

Władysław Raczkiewicz był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947. Przez prawie 8 lat sprawował najwyższy urząd w państwie, będąc z dala od Ojczyzny. Przed objęciem prezydentury był jednym z prominentnych polityków II Rzeczpospolitej – trzykrotnie zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych, był wojewodą pomorskim i marszałkiem senatu.
Udział w dyskusji poświęconej działalności prezydenta Raczkiewicza wzięli udział prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i nasz koordynator RODM dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.12.2024 Debata poświęcona aspektom wojny rosyjsko-ukraińskiej RODM Toruń Działania RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizował debatę poświęconą kluczowym aspektom wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Celem debaty była ocena skutków geopolitycznych rosyjskiej agresji na Ukrainę z roku 2022. Jak się wydaje, uwypukliła ona różnice w postrzeganiu sytuacji strategicznej między wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej (UE).

WIĘCEJ INFORMACJI

13.11.2024 Konflikty, zmiany klimatyczne, migracje w Afryce a Unia Europejska Działania RODM Toruń

Współcześnie wszyscy w Europie pochłonięci jesteśmy konfliktem na Ukrainie oraz pośrednio działaniami Izraela przeciwko takim organizacjom jak Hamas i Hezbollah, wspieranym usilnie przez islamski Iran. Kwestie afrykańskie są na drugim planie, mimo działań wywrotowych i podsycających konflikty regionalne ze strony Rosji i Chin.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.11.2024 Sojusze polityczno-wojskowe II RP Działania RODM Toruń

Zachęcamy do wysłuchania debaty z udziałem prof. dr hab. Mariusza Wołosa (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Instytut Historii PAN) i dr Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu) pt. Sojusze polityczno-wojskowe II RP.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.10.2024 Dezinformacja, fake newsy i bańki medialne w kontekście komunikacji międzynarodowej Działania RODM Toruń

Redaktor Katarzyna Cegielska przeprowadziła warsztaty dla młodzieży z kwestii działań dezinformacyjnych. Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony różnych podmiotów, a szczególnie ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji wojny rosyjsko-ukraińskiej, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem tego typu działań. Coraz większa jest liczba ataków informacyjnych na Polskę, ale także fake newsów, które mogą mieć szczególnie groźne skutki.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.09.2024 Wykład poświęcony Małej Ojczyźnie Działania RODM Toruń

Za nami kolejny wykład w ramach działań toruńskiego Ośrodka. Był to efekt współpracy z Dziennym Domem Senior + Janikowo oraz Towarzystwem Przyjaciół Janikowa im. Henryka Czamana. Dr Krystian Chołaszczyński przedstawił wykład pt.: "Nasza Mała Ojczyzna", który poświęcony był tradycjom i historii miasta i gminy Janikowa.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.08.2024 Seminarium o europejskich i transatlantyckich aspiracjach Ukrainy Działania RODM Toruń

Na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie w 2024 r. zapadły decyzje w sprawie zwiększenia roli NATO w koordynowaniu wsparcia dla Ukrainy. Nowe instrumenty – fundusz NATO i „misja” Sojuszu dla Ukrainy – mogą ułatwić udzielanie pomocy w perspektywie kilkuletniej. Jej utrzymanie będzie konieczne dla zakończenia wojny na warunkach korzystnych dla Ukrainy, niedopuszczenia do odbudowy strefy wpływów przez Rosję i zmniejszenia ryzyka bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO. Przejęcie większej odpowiedzialności przez NATO będzie niezbędnym elementem zbliżania Ukrainy do członkostwa w Sojuszu. Ukraina nalegała na sformułowanie jasnych kryteriów członkostwa i zaproszenie jej do NATO.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.08.2024 Debata online: Między Polską, Republiką Czeską a Słowacją: historia i teraźniejszość turystyki na obszarze pogranicza karpackiego Polska dyplomacja

Na temat historii tatrzańskiej oraz współczesnej wymiany turystycznej na obszarze Karpat odbyła się rozmowa koordynatora RODM Toruń dr Jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM z prof. Petrem Kaletą z Uniwersytetu Technicznego w Libercu pt. Między Polską, Republiką Czeską a Słowacją: historia i teraźniejszość turystyki na obszarze pogranicza karpackiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.08.2024 Międzynarodowy Dzień Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Przekonania Polska dyplomacja

Po raz piąty aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Przekonania włączył się Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu organizując m.in. wykład dr jana Wiśniewskiego, prof. AKSiM oraz prezentując wystawę na ten temat.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.05.2024 KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWA: #CREATIVITY WYZWANIA WSPÓŁCZESNYCH MEDIÓW Działania RODM Toruń

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut Dziennikarstwa i Nowych Mediów, Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej oraz Koło Naukowe Medioznawców 21 maja zorganizowały w murach naszej uczelni międzynarodową konferencję zatytułowaną: ,,#creativity Wyzwania nowych mediów”.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.05.2024 DEBATA ONLINE: O POLAKACH I POLONII W HISZPANII Działania RODM Toruń

O sytuacji Polaków i Polonii mieszkającej w Hiszpanii dyskutują - ks. prof. dr Marek Raczkiewicz CSsR z Uniwersytetu św. Damazego, Papieskiego Uniwersytetu Comillas i Instytutu Teologii Moralnej w Madrycie oraz dr hab. Jane Wiśniewski, prof AKSiM w Toruniu, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.04.2024 XXVI FORUM POLONIJNE - „WAŻNE, BY CZUĆ SIĘ POLAKIEM, MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ POLSKICH KORZENI” Działania RODM Toruń

Zatroskani o Ojczyznę, krzewienie historii i kultury oraz nowoczesny patriotyzm gospodarczy przedstawiciele Polonii i Polacy mieszkający za granicą przybyli do Torunia, aby uczestniczyć w XXVI Forum Polonijnym. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „Ważne, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni”.
Wspólne rozmowy, modlitwa, spotkania z kulturą. Przyjechali na nie m.in. Polacy z Austrii, Białorusi, Danii, Francji, Hiszpanii, ze Szwajcarii, Szwecji, z Niemiec, Litwy, Ukrainy, a także Kanady i USA.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej był jednym z współorganizatorów tego wydarzenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.12.2023 DEBATA ONLINE: POLSKA, ROSJA, NIEMCY. OD XVI DO XXI W. Działania RODM Toruń

Zachęcamy do obejrzenia debaty Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI w. w której udział wzięcli prof. Grzegorz KucharczykInstytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM koordynator RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.12.2023 SEMINARIUM "POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ: STUDIUM PRZYPADKÓW" Działania RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej był organizatorem seminarium pt. "Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej: studium przypadków". W seminarium uczestniczyli jako prelegenci: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (Zbrodnia w Markowej jako przyczynek do dyskusji na temat filozofii prawa) i o. dr Zdzisław Klafka, prof. AKSiM. (Moralny i religijny wymiar postępowania rodziny Ulmów).

WIĘCEJ INFORMACJI

12.12.2023 DEBATA ONLINE: POLSKA SZTUKA NA EMIGRACJI PO 1945 R. - STANY ZJEDNOCZONE Działania RODM Toruń

Zachęcamy do obejrzenia debaty o Polskiej sztuce na emigracji 1945 roku - Stany Zjednoczone" w której udział wzięcli prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr Jan Wiśniewski, prof. AKSiM koordynator RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

07.11.2023 KONFERENCJA "PRAWDA A HISTORIA". RELACJE POLSKO-ROSYJSKIE NA PRZEŁOMIE XX I XXI WIEKU" Działania RODM Toruń

W okresie rządów Władimira Putina można było zaobserwować powrót do retoryki sowieckiej fałszującej historię zgodnie z linią polityczną Kremla. Rosja zaczęła fałszować historię dotyczącą zbrodni katyńskiej, odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, agresji na Polskę 17 września oraz powstania warszawskiego. Zakłamywane były również czasy zbrodniczego systemu komunistycznego po 1945 r. w Polsce, a zwłaszcza okres stalinowski. Nasilenie fałszowania historii dokonuje się na naszych oczach po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.06.2023 O GRUZIŃSKIEJ POLITYCE PAMIĘCI… WYKŁADY PROF. TAMAR KARAIA Wykłady w RODM TORUŃ

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych, Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Program Erasmus+) oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu mieli okazję gościć wybitną ekspertkę z zaprzyjaźnionej uczelni gruzińskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.05.2023 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA GRUZJI 1918-1921 I JEJ STOSUNKI Z POLSKĄ DEBATA ONLINE RODM TORUŃ

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania debaty online "Demokratyczna Republika Gruzji 1918-1921 i jej stosunki z Polską" w której z prof. Mikheilem Bakhtadze z Ivane Javakhishvili Tbilisi State University w Gruzji rozmawia dr Jan Wiśniewski koordynator RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.05.2023 #COMMUNICATION_CULTURE NOWE MEDIA – NOWE MOŻLIWOŚCI – NOWE PERSPEKTYWY Działania RODM Toruń

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (program ERASMUS+) Koło Naukowe Medioznawców Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mieli zaszczyt zorganizować międzynarodową interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną: #communication_culture Nowe media – Nowe możliwości – Nowe perspektywy

WIĘCEJ INFORMACJI

27-29.04.2023 XXV FORUM POLONIJNE Działania RODM Toruń

W dniach 27-29 kwietnia odbyło się jubileuszowe, 25. Forum Polonijne, którego tradycyjnie byliśmy partnerem. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary".

WIĘCEJ INFORMACJI

19.01.2023 r. ZAPRASZAMY NA WYKŁAD - DEBATĘ: "PODSTAWY BUDOWANIA DOBRYCH RELACJI MIĘDZY NARODEM POLSKIM I IZRAELSKIM" RODM Toruń

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych (Biuro Współpracy Międzynarodowej - Program Erasmus+) oraz Regionalny Ośrodek Debaty MIędzynarodowej w Toruniu serdecznie zapraszają na wykład otwarty połączony z debatą poświęcony tematowi: "Podstawy budowania dobrych relacji między narodem polskim i izraelskim" - Ambasador Izraela w Polsce: dr Yacov Livne.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.11.2022 r. XXIV FORUM POLONIJNE "POLSKA I POLONIA W SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ" RODM Toruń

Dnia 30 listopada 2022 r. pod hasłem „Polska i Polonia w solidarności z Ukrainą” miało miejsce XXIV Forum Polonijne. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

WIĘCEJ INFORMACJI

25-26.11.2022 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu współorganizatorem XV Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wojna i pokój” RODM Toruń
p class="lead">Wojna zawsze jest związana z cierpieniem – zwłaszcza wtedy, gdy swoim zasięgiem dotyka bezbronnych ludzi, w tym dzieci. Zadaje ona ból całym narodom i niszczy dorobek i osiągnięcia budowane od pokoleń. Kościół zawsze podkreślał, przywołując słowa Pana Jezusa – „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9) – potrzebę zapewnienia pokoju, a w swoim nauczaniu akcentowali to niezwykle wymownie kolejni papieże.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.10.2022 KONFERENCJA: "ŻEGOTA. 80 ROCZNICA POWSTANIA RADY POMOCY ŻYDOM" RODM Toruń

W poniedziałek 24 października 2022 roku miała miejsce konferencja pt. "Żegota. 80 rocznica powstania Rady Pomocy Żydom". Konferencji towarzyszyło odsłonięcie tablicy z nazwiskami pomordowanych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

09.09.2022 DEBATA: RAZEM PRZECIW ZAGROŻENIU. POLSKO-LITEWSKA WSPÓŁPRACA WOJSKOWA W OKRESIE ROSYJSKIEJ AGRESJI NA UKRAINĘ 2014-2022 RODM Toruń

Debata "Razem przeciw zagrożeniu. Polsko-litewska współpraca wojskowa w okresie rosyjskiej agresji na Ukrainę 2014-2022". Rozmawiają prof. dr Jonas Vaicenonis - Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie oraz dr Jan Wiśniewski - koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu

WIĘCEJ INFORMACJI

23.08.2022 DEBATA: „SERBOŁUŻYCZANIE - NAJMNIEJSZY NARÓD SŁOWIAŃSKI” RODM Toruń

Serbowie Łużyccy to najmniejszy naród słowiański żyjący w południowowschodnich Niemczech od blisko 1400 lat. Ma własny język, hymn i flagę, choć nigdy nie stworzył własnego państwa. Serbołużyczan pozostało około 40-60 tysięcy. W większości są katolikami lub protestantami.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.08.2022 Debata: ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY NA TLE RELIGIJNYM LUB PRZEKONAŃ: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ RODM Toruń

Dnia 22 sierpnia 2022 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się seminarium z okazji ustanowionego przez ONZ z inicjatywy polskiej dyplomacji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Debata poświęcona była zagadnieniu jakże ważnemu: "Zapobieganie przemocy na tle religijnym lub przekonań: historia i współczesność"

WIĘCEJ INFORMACJI

18.08.2022 Debata: ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY NA TLE RELIGIJNYM LUB PRZEKONAŃ: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ RODM Toruń

Dnia 22 sierpnia 2022 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbędzie się seminarium z okazji ustanowionego przez ONZ z inicjatywy polskiej dyplomacji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.07.2022 Debata: Pierwszy rozbiór Polski 1772. Początek rewolucji geopolitycznej w Europie Środkowej i Wschodniej - historia zamknięta? RODM Toruń

W 1772 roku w Petersburgu doszło do podpisaniu aktu I rozbioru Polski. Akt ten był wynikiem ekspansywnej polityki zagranicznej sąsiednich mocarstw: Rosji, Austrii i Prus, a także dezorganizacji wewnątrz Królestwa Polskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.07.2022 Debata: Rzeczpospolita Obojga Narodów z dziejów współpracy polsko-litewskiej RODM Toruń

Unia podpisana w Lublinie w 1569 roku doprowadziła do utworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W wyniku dobrowolnego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał jeden z największych terytorialnie krajów w Europie, o jednym z najbardziej demokratycznych ustrojów politycznych na kontynencie.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.021 WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: "70 YEARS OF HOLY SEE-PH DIPLOMATIC TIES (1951-2021)" RODM Toruń

W roku 2021 Watykan i Filipiny obchodziły 70 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych. Uroczystości w Manili, które organizował Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza były niezwykłe i szeroko komentowane w mediach masowych. Filipiny uważane są za najbardziej katolicki kraj w Azji Południowo-Wschodniej.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „What the pandemic means to the world’s major religions” RODM Toruń

Na przełomie 2020-2021 roku, wydano numer specjalny Pro Dialogo. Jest to czasopisma Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, watykańskiej dykasterii promującej dialog międzyreligijny. Tematem jest „Ponownie powstańmy: Multi-religijne odpowiedzi na wyzwanie pandemii Covid-19”. W specjalnym wydaniu siedmiu ekspertów reprezentujących chrześcijaństwo, islam, hinduizm, buddyzm, dżinizm, taoizm i sikhizm traktuje temat z własnego religijnego punktu widzenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „400 YEARS OF PROPAGANDA FIDEI” RODM Toruń

Ten wykład nakreśla ponury obraz stanu chrześcijaństwa i jego działalności misyjnej na całym świecie, w niezwykle trudnym obecnie okresie. To wszystko dzieje się na przygnębiającym tle stanu samego Kościoła, który jest pod presją różnych czynników. Teraz wszystkie wysiłki skupione są na rzecz działań, które papieże: od Pawła VI do Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka nazwali „Nową Ewangelizacją”, która w końcu musiałaby nastąpić. Wbrew tak sarkastycznemu otoczeniu, jednocześnie niebezpiecznemu, Kościół Katolicki obchodzi w 2022 r. 400. rocznicę „Propaganda Fide”.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 WYKŁAD: PROF. JOSELITO B. ZULUETA: „50 YEARS OF POLISH-PHILIPPINE RELATIONS (1973-2023)” RODM Toruń

Prof. Joselito Zulueta jest doświadczonym dziennikarzem z ponad 25-letnim doświadczeniem reporterskim i redakcyjnym. Jest także jednym z czołowych krytyków literackich w kraju, znanym ze swoich esejów, poezji i twórczości reportażowej. Członek wielu stowarzyszeń dziennikarskich i naukowych. Dziś opowie nam o nadchodzącej rocznicy. W 2023 r. minie 50 lat od nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między Polską a Filipinami.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.021 Wykład: PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „GROUND ZERO. THE PHILIPPINE WAR VS DISINFORMATION” RODM Toruń

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Christiana Esguerry, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, gość z Filipin nie tylko wygłosił okolicznościowe wykłady, ale także zaangażował się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu): KUJAWSKO-POMORSKĄ SZKOŁĘ RELACJI MIĘDZYNARODOWYCH I DYPLOMACJI.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „RETHINKING STORY-TELLING IN JOURNALISM” RODM Toruń

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego wystąpienie nagraliśmy.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 PROF. CHRISTIAN ESGUERRA: „UNDERSTANDING THE DUTERTE-CHINA ALLIANCE. WAS IT WORTH IT?” RODM Toruń

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości jest nasz dzisiejszy wykładowca, prof. Christian Esguerra, którego wystąpienie nagraliśmy.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2022 PRZEDSTAWICIELE PAPIESKIEGO I KRÓLEWSKIEGO UNIWERSYTETU ŚWIĘTEGO TOMASZA W MANILI Z WIZYTĄ I CYKLEM WYKŁADÓW W TORUNIU RODM Toruń

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.07.2022 DEBATA ONLINE: PUTINIZM.
TAK MOŻE WYGLĄDAĆ FASZYZM W XXI WIEKU?
RODM Toruń

Putinizm jest tematem różnorodnych rozważań współczesnej politologii, publicystyki politycznej i filozofii politycznej oraz nauk o bezpieczeństwie. W pojęciach politologii zachodniej określany jest jako „całkowicie nowa, wielopoziomowa formacja polityczna, która łączy w sobie elementy bonapartyzmu, klasycznego faszyzmu z okresu międzywojennego (w szczególności wariantu włoskiego) i współczesnego populizmu, występującego w kilku krajach i kontynentach, poczynając od Filipin, a kończąc na Wenezueli.

WIĘCEJ INFORMACJI

06.06.2022 DEBATA ONLINE: NA POMOC SOJUSZNIKOWI. POLSKIE WSPARCIE WOJSKOWE I FINANSOWE DLA UKRAIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ PODCZAS WOJNY Z ROSJĄ SOWIECKĄ W 1920 R. RODM Toruń

Dnia 22 kwietnia 1920 roku została podpisana w Warszawie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Sojusz Piłsudski–Petlura”. Połączyła ona dwa państwa, które walczyły o utrzymanie swojej niepodległości w obliczu najazdu wspólnego wroga ze wschodu - rosyjskich bolszewików. Polska uznała prawo Ukrainy do niezależnego bytu państwowego. Jej zachodnią granicę wyznaczono wzdłuż rzeki Zbrucz i dalej na północ do Prypeci, pozostawiając po polskiej stronie całą Galicję i większą część Wołynia. Oba rządy zobowiązały się nie zawierać żadnych umów międzynarodowych skierowanych przeciwko sobie. Sojusz doprowadził do tego, że po stronie polskiej przeciwko bolszewikom, walczyły oddziały ukraińskie.

WIĘCEJ INFORMACJI

03.06.2022 WYKŁAD: INDYJSKA KINEMATOGRAFIA OCZAMI PANI PROFESOR IPSITA BARAT RODM Toruń

W dniach 1-5 czerwca 2022 r. z gościnnymi wykładami do Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przybyła prof. Ipsita Barat z St. Xavier's College (Autonomous) – Kalkuta, Indie.

WIĘCEJ INFORMACJI

03.06.2022 DEBATA RODM TORUŃ: Tradycyjne niezdecydowanie w Berlinie? Niemcy wobec rosyjskiej agresji w Ukrainie RODM Toruń

Niemieckie sankcje wobec Rosji, broń i amunicja dla Ukrainy, ale wszystko ostrożnie, aby nie stać się stroną w wojnie. Polityka rządu w Berlinie jest bardzo ostrożna, czy wręcz zachowawcza. Prowadzi to do jej negatywnej oceny w kraju, jak i za granicą.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.05.2022 WYKŁADY: PROF. ELIZA UNGARO BAYRAKTAR Z FILOZOFICZNYMI WYKŁADAMI W TORUNIU RODM Toruń

W dniach 23-29 maja 2022 r., na specjalne zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biura Współpracy Międzyuczelnianej i Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, z wizytą i wykładami przybyła Pani Profesor, Eliza Ungaro Bayraktar.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.05.2022 DEBATA: "OBLICZA DEZINFORMACJI. WALKA INFORMACYJNA W WOJNIE ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ 2022 R." RODM Toruń

Zapraszamy serdecznie na debatę: "Oblicza dezinformacji. Walka informacyjna w wojnie rosyjsko-ukraińskiej 2022 r." Uczestnicy: gen. Andrzej Pawlikowski, dr Piotr Lewandowski, moderator: dr Jan Wiśniewski - RODM Toruń

WIĘCEJ INFORMACJI

28.04.2022 Wykład: IT’S NOT JUST RUSSIAN AGGRESSION AGAINST UKRAINE. IT IS A WAR AGAINST EUROPE RODM Toruń

Prof. Arkadiusz Radwan - Zastępca Dyrektora Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP odwiedził Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, gdzie wygłosił wykład pt. „It’s not just Russian aggression against Ukraine. It is a war against Europe” dla uczestników międzynarodowego spotkania w ramach projektu RIPEC z Hiszpanii, Włoch, Czech, Grecji i Polski oraz dla gości z programu Erasmus+ z Turcji i Turkmenistanu.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.04.2022 Wykład: WHAT IS HEALTH COMMUNICATION? WHAT IS HEALTH JOURNALISM? REFLECTIONS OF THE PANDEMIC IN TURKEY RODM Toruń

Kolejnym gościem RODM Toruń w kwietniu 2022 r. była wykładowczyni prof. Ferihan Ayaz z Gaziantep University. Pani prof. Ferihan Ayaz pracuje na Departamencie Komunikacji tamtejszego uniwersytetu. Przybyła z Turcji do Polski w ramach współpracy międzyuczelnianej realizowanej w kontekście realizowanego programu Erasmus+.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.04.2022 DEBATA: POLITYKA ROSYJSKA NA BAŁKANACH - CASUS BOŚNI I HERCEGOWINY RODM Toruń

Problem Bałkan Zachodnich zaczyna nabierać znaczenia. Wielu ekspertów wypowiada się w tej materii. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu również bierze udział w bieżącym dyskursie. Tym razem do loży ekspertów zaprosiliśmy wybitnych znawców tematu.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.04.2022 Wykład: PROF. SILVANA GRECA W MURACH AKADEMII KULTURY SPOŁECZNEJ I MEDIALNEJ W TORUNIU RODM Toruń

Dzięki doskonałej kooperacji Biura Współpracy Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, udało się zorganizować świetny cykl wykładów dla studentów i młodzieży, poświęcony najnowszym osiągnięciom europejskich informatyków.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.03.2022 Wykład: NATO - na straży bezpieczeństwa Europy i Polski RODM Toruń

Wykład online dra Krystiana Chołaszczyńskiego pt.: „NATO - na straży bezpieczeństwa Europy i Polski” dla finalistów Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Golubiu-Dobrzyniu. Dnia 25 marca 2022 r. miał miejsce wyjątkowy wykład online dla finalistów Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Golubiu-Dobrzyniu. Dr Krystian Chołaszczyński, zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu opowiadał o NATO i jego roli strażnika bezpieczeństwa Europy i Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2022 Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej RODM Toruń

W miniony czwartek, 10 marca, młodzież z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy uczestniczyła w wykładzie "Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej", przeprowadzonym przez konsultanta Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Kaję Wilkosz.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.03.2022 Pracownicy RODM Toruń o wojnie na Ukrainie RODM Toruń

Dnia 8 marca 2022 r. dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM Toruń oraz dr Krystian Chołaszczyński - zastępca koordynatora RODM Toruń - będący jednocześnie pracownikami AKSiM - wzięli udział w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Telewizji TRWAM. Tematem dyskusji była agresja rosyjska na Ukrainę.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.02.2022 Prześladowani. Przemoc i dyskryminacja na tle religijnym we współczesnym świecie RODM Toruń

Ludzkość, która na dobre weszła już w XXI wiek, pomimo wielkich swoich osiągnięć na polu odkryć naukowych i galopującego postępu w zakresie techniki oraz bolesnych, wielowiekowych doświadczeń zgubnych ideologii – zwłaszcza minionego już XX wieku – które doprowadziły do niewyobrażalnych w swym okrucieństwie ludobójstw, nadal brnie ku samozniszczeniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

26-27.11.2021 XIV. Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna" RODM Toruń

W dniach 26-27 listopada 2021 r. miał miejsce XIV Międzynarodowy Kongres "Katolicy a wolność religijna". O współczesnych przyczynach wrogości do religii w Europie mówił ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. Wolność religijną w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przedstawił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

WIĘCEJ INFORMACJI

18-19.11.2021 XXIII. Forum Polonijne RODM Toruń

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w dniach 18-19 listopada 2021 r. odbyło się 23. Forum Polonijne. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, ministrem Janem Dziedziczakiem oraz Stowarzyszeniem Dumni z Polski. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.11.2021 Konferencja: "Prawda a historia - Polska wobec wschodnich sąsiadów” RODM Toruń

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Fundacja Lux Veritatis byli organizatorami konferencji pt. „Prawda a historia – Polska wobec wschodnich sąsiadów”. Konferencja odbyła się 16 listopada 2021 w Auli AKSiM.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.11.2021 Debata online: "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji? Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel" RODM Toruń

Zapraszamy do wysłuchania debaty online z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka pt. "Nowa polityka zagraniczna Niemiec i zwrot ku Rosji? Stosunki polsko-niemieckie po odejściu Angeli Merkel". Na temat perspektywy dalszego rozwoju sytuacji politycznej w Niemczech oraz stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, pracownikiem PAN i Akademii im. Jakuba z Paradyża, prowadził dr Jan Wiśniewski, RODM Toruń.

WIĘCEJ INFORMACJI

4-5.11.2021 Konferencja: Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną RODM Toruń

W dniach 4-5 listopada 2021 r. miała miejsce Międzynarodowa Konferencja „Wyzwania wobec tożsamości religijnej w życiu publicznym - między sztuką a medycyną”, która odbyła się w Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu. Jej organizatorem było Laboratorium Wolności Religijnej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

23-24.10.2021 Dni Katalonii 2021! Debata poświęcona tradycji, zwyczajom i kulturze katalońskiej – cykl wydarzeń! RODM Toruń

W dniach 31 października 2021 r. – 4 listopada 2021 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Dni Katalonii. Była to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r. Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.

WIĘCEJ INFORMACJI

23-24.10.2021 Jeden świat wiele kultur RODM Toruń

W dniach 23-24 października 2021 roku w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej miała miejsce dwunasta już edycja kongresu Jeden świat – wiele kultur. Podczas wydarzenia toruński ośrodek był reprezentowany przez koordynatora dr. Jana Wiśniewskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

02.10.2021 Współczesne wyzwania polityki gospodarczej RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był jednym z współorganizatorów konferencji naukowej z cyklu "Współczesne wyzwania polityki gospodarczej". Podczas jej trwania została zorganizowana sesja panelowa: Polityka pieniężna i sektor bankowy w Unii Europejskiej – aktualne wyzwania.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.09.2021 Debata online: Bałkany Zachodnie: obszar rywalizacji mocarstw światowych RODM Toruń

Problem Bałkan Zachodnich zaczyna nabierać znaczenia. Wielu ekspertów wypowiada się w tej materii. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu również bierze udział w bieżącym dyskursie. Tym razem do loży ekspertów zaprosiliśmy wybitnych znawców tematu oraz mówców.

WIĘCEJ INFORMACJI

10-12.09.2021 Sympozjum "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române" RODM Toruń

Koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski wziął udział w międzynarodowym sympozjum naukowym pt. "O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w stulecie zawarcia polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego - Despre relațiile polono-române de-a lungul timpului în anul centenarului alianței militare polono-române". Podczas jego trwania wygłosił referat pt. "Polsko-rumuńska współpraca wojskowa w kontekście polityki bezpieczeństwa NATO - Colaborarea militară polono-română în contextul politicii de securitate a NATO".

WIĘCEJ INFORMACJI

21.08.2021 DEBATA: EKOLOGIA WYZWANIEM WSPÓŁCZESNOŚCI RODM Toruń

Ekologia to promowanie pozytywnych postaw oraz rozwiązań mających chronić środowisko przed zgubnym działaniem człowieka. Ochrona środowiska dotyczy jednak nie tylko przyrody ale przede wszystkim warunków życia społeczeństwa w środowisku przyrodniczym. Szerzenie idei społecznej odpowiedzialności za środowisko jest ważnym i potrzebnym działaniem, które może stanowić punkt wyjścia w procesie kreowania pozytywnych zmian w relacji człowiek – środowisko.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.06.2021 DEBATA ONLINE: UNIA EUROPEJSKA - AKTUALNE WYZWANIA POLITYKI GOSPODARCZEJ RODM Toruń

29.06.2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu przeprowadził debatę „Unia Europejska - aktualne wyzwania polityki gospodarczej”. Głos zabrały prof. Ewa Polak z Instytutu Nauk Ekonomicznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz dr Dorota Żuchowska, Dziekan, wykładowca i Kierownik Zakładu Polityki Ekonomicznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.06.2021 DYSKUSJA ONLINE: DEZINFORMACJA ROSYJSKA, A STOSUNKI POLSKO-BIAŁORUSKIE RODM Toruń

Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z represjami wobec społeczeństwa białoruskiego i demokratycznej opozycji prowadzonymi przez Aleksandra Łukaszenkę, nastąpiło znaczne zintensyfikowanie działań dezinformacyjnych prowadzonych przez rosyjskie służby, wspierane przez białoruskie organy państwowe.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.05.2021 DYSKUSJA ONLINE: POLSKI RZYM ARTYSTYCZNY PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ RODM Toruń

Polski Rzym artystyczny po II wojnie światowej. W dniu 21 lipca 1943 r. Naczelny Wódz Wojsk Polskich gen. Kazimierz Sosnkowski powołał 2. Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Formacja skupiła żołnierzy o różnych rodowodach i wojennych drogach. Życie kulturalne 2. Korpusu było bardzo bogate: dotyczyło to nie tylko życia literackiego, teatralnego czy nawet filmowego, lecz również działań plastycznych. Szczególnie rozwinęła się ona na Bliskim Wschodzie, a później również na terenie Włoch.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.05.2021 Wykład / rozmowa online: Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku RODM Toruń

W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 roku została podpisana w Warszawie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Sojusz Piłsudski–Petlura”. Połączyła ona dwa państwa, które walczyły o utrzymanie swojej niepodległości w obliczu najazdu wspólnego wroga ze wschodu.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.05.2021 Konferencja popularnonaukowa oraz uroczystości z okazji 70. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia RODM Toruń

W sobotę 15 maja 2021 roku obchodziliśmy 70. rocznicę połączenia Golubia i Dobrzynia. W związku z tą okolicznością miasto zorganizowało uroczystości, które ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii, miały uroczysty lecz ograniczony charakter.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.05.2021 Debata online: Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemii RODM Toruń

Dnia 13 maja 2021 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę online. Temat był jakże współczesny i ważny dla relacji europejskich: „Bałkany Zachodnie a współpraca z UE i Polską w dobie pandemii”.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.05.2021 Międzynarodowa, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa On-Line „#visualization Słowo – Obraz – Dźwięk” RODM Toruń

Obecne czasy są niepokojące. Wydawać by się mogło, że w dobie pandemii, gdy wiele instytucji jest zamkniętych, działania bieżące zostaną przesunięte na bliżej nieokreślony czas przyszły. Nic bardziej mylnego. Działamy i w swej pracy osiągamy niebywałe sukcesy.
Konferencja organizowana była przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Koło Naukowe Medioznawców działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM. Wydarzenie miało na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie, a zwłaszcza process wizualizacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.04.2021 RODM Toruń na moskiewskiej konferencji naukowej online RODM Toruń

Z okazji stulecia podpisania pokoju ryskiego Wydział Nauk Humanistycznych Narodowego Uniwersytetu Badawczego Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie, Instytut Polski w Moskwie oraz Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowali międzynarodową konferencję naukową (online) pt. „Nowy ład i stare rachunki: stosunki polsko-sowieckie w latach 1919-1921”, która odbyła się 26 kwietnia 2021 r. Udział w niej wziął dr Jan Wiśniewski koordynator RODM w Toruniu

WIĘCEJ INFORMACJI

18.04.2021 Konferencja online: Świat wizualizacji RODM Toruń

Dnia 11 maja 2021 odbędzie się międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa on-line zatytułowana: #visualization Słowo – Obraz – Dźwięk. Konferencja organizowana jest przez Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM działające przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM (program Erasmus+). Wydarzenie ma na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania nowych mediów w społeczeństwie.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.03.2021 Dyskusja online:
Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowej - cześć 2
RODM Toruń

Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki i nauki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów i naukowców - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego i naukowego poza granicami PRL-u.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.03.2021 Seminarium religijno-kulturalne RODM Toruń

RODM Toruń współorganizował kolejne wydarzenie. Braliśmy udział w religijno-kulturalnych uroczystościach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.03.2021 Sympozjum: Oblicza przemian cywilizacyjnych RODM Toruń

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" zorganizowali sympozjum z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy - "Oblicza przemian cywilizacyjnych".

WIĘCEJ INFORMACJI

11.03.2021 Dyskusja online: Polski Londyn artystyczny po II wojnie światowej RODM Toruń

Londyn po zakończeniu II wojny światowej dość szybko stał się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki. Stało się tak m.in. na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów. Liczna grupa artystów - często byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do Ojczyzny. W efekcie stolica Zjednoczonego Królestwa stała się jednym z czołowych ośrodków polskiego życia artystycznego poza granicami PRL-u.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.02.2021 Debata online: Józef Beck i "polityka równowagi" RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprasza na debatę z udziałem prof. Marka Kornata (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) prof. Mariusza Wołosa (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) Józef Beck i "polityka równowagi"

WIĘCEJ INFORMACJI

20-21.11.2020 XIII MIĘDZYNARODOWY KONGRES Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki RODM Toruń poleca

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zakończył się dwudniowy XIII Międzynarodowy Kongres. Odbywał się w dniach 20-21 listopada 2020 r., pod hasłem „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Wydarzenie dedykowane było zmarłemu w tym roku ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu, Prefektowi Seniorowi Kongregacji Wychowania Katolickiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2020 Debata: Geopolityczne aspekty konfliktu o Górski Karabach RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu w debacie online podjął temat: "Geopolityczne aspekty konfliktu o Górski Karabach". W dyskusji udział wzięli: prof. Piotr Grochmalski - Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz dr Piotr Lewandowsk - Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Moderatorem debaty był koordynator RODM w Toruniu dr Jan Wiśniewski.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2020 Konferencja „Współczesne wyzwania polityki gospodarczej” RODM Toruń poleca

Dnia 10 października 2020 r. w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się Konferencja „Współczesne wyzwania polityki gospodarczej”. Organizatorami wydarzenia była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Zakład Polityki Ekonomicznej. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2020 Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna pn. „Wolność religijna i edukacja” RODM Toruń poleca

W dniach od 8 do 10 października 2020 r. odbyła się w trybie zdalnym międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Wolność religijna i edukacja” (International Interdisciplinary Conference „Religious Freedom and Education”). Organizatorem wydarzenia był Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przy współpracy z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Partnerem tej konferencji był natomiast Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.07.2020 Debata online: Katyń i anty-Katyń. Współczesna polityka historyczna Rosji RODM Toruń poleca

Forsowanie tezy o symetrii win to nieodłączny element polityki historycznej państw, które niechętnie rozliczają się z własnej trudnej przeszłości i działań swoich władz. Dotyczy to w ostatnim czasie szczególnie polityki historycznej Federacji Rosyjskiej. Wśród różnych kwestii szczególnie w latach dziewięćdziesiątych XX w. i na początku XXI w. dominował termin Anty-Katyń.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.07.2020 RODM Toruń na konferencji i webinarium zorganizowanym przez Integracyjną Polską Szkołę Sobotnią im. Gen. Wł. Andersa w Bristolu RODM Toruń poleca

Sytuacja pandemiczna na świecie utrudnia realizację wielu założeń, lecz dzięki nowoczesnym technologiom, jesteśmy w stanie aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym życiu naukowym oraz współpracować z różnymi instytucjami zagranicznymi.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.07.2020 Debata online: Sytuacja polityczna na Bałkanach z perspektywy Zagrzebia i Belgradu RODM Toruń poleca

Debata, której organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pt.: „Sytuacja polityczna na Bałkanach z perspektywy Zagrzebia i Belgradu”, dotyczyła kwestii związanych z obecną sytuacją polityczną w Chorwacji i Serbii.

WIĘCEJ INFORMACJI

09.07.2020 Debata online: Perspektywy rozwoju oświaty polonijnej i szkolnictwa polskiego za granicą – debata online RODM Toruń poleca

Dnia 9 lipca 2020 r. odbyła się debata poświęcona perspektywom rozwoju oświaty polonijnej i szkolnictwa polskiego za granicą. Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju, wydarzenie odbyło się za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.06.2020 Seminarium: Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację gospodarczą Polski i świata RODM Toruń poleca

Kwestiom rynku pracy, bezrobocia i polityki pienięznej Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizował seminarium pt. Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację gospodarczą Polski i świata: rynek pracy i polityka monetarna.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.06.2020 Seminarium: Kardynał Stefan Wyszyński
- polski symbol zmagań z komunizmem.
RODM Toruń poleca

Zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka. Zawsze twierdził, że trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości. W okresie najcięższych komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa w latach 1948-1956 bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Właśnie tej wspaniałej postaci poświęcone zostało seminarium pt. Kardynał Stefan Wyszyński - polski symbol zmagań z komunizmem.

WIĘCEJ INFORMACJI

2.06.2020 RODM Toruń na webinarium organizowanym przez nepalski Mid-Western University w Katmandu RODM Toruń poleca wykłady online

Sytuacja pandemiczna na świecie utrudnia realizację wielu założeń, lecz dzięki nowoczesnym technologiom, jesteśmy w stanie aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym życiu naukowym oraz współpracować z różnymi instytucjami zagranicznymi.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.04.2020 Konferencja on-line: „Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?” RODM Toruń poleca

Dnia 21 kwietnia 2020 r. Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu współorganizował międzynarodową konferencję pt.: „Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?”. Miejsce: wirtualne…

WIĘCEJ INFORMACJI

17.01.2020 100. Rocznica Powrotu Golubia do Wolnej Polski
Wojewódzkie Obchody 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Niepodległej Polski
RODM Toruń

Dnia 17 stycznia 2020 roku w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się uroczystości wojewódzkie Powrotu Pomorza i Kujaw do Niepodległej Polski.

To wspaniałe święto rozpoczęło się konferencją naukową pn. „100 lecie powrotu Golubia do Ojczyzny: od wolności do niepodległości”. Jej organizatorem naukowym był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

22-23.11.2019 XII MIĘDZYNARODOWY KONGRES "KATOLICY A TOŻSAMOŚĆ WSPÓLNOTY NARODOWEJ - SZANSE I ZAGROŻENIA" RODM Toruń

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zakończył się dwudniowy XII Międzynarodowy Kongres, odbywający się w tym roku pod hasłem „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia”. Patronat nad wydarzeniem objął Jego Eminencja ks. kard. Zenon Grocholewski, Prefekt Senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.10.2019 Współczesne wyzwania polityki gospodarczej: Brexit i co dalej? RODM Toruń

Dnia 5 października 2019 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę dotyczącą procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

24.08.2019 Nasze milczenie jest naszym wstydem RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej był organizatorem seminarium 24 sierpnia 2019 r., pt. "Nasze milczenie jest naszym wstydem. Prześladowania religijne i etniczne we współczesnym świecie".

WIĘCEJ INFORMACJI

13-14.06.2019 Seminarium polsko-czeskie RODM Toruń

W dniach 13-14 czerwca 2019 roku w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu odbyło się seminarium polsko-czeskie pt. "Sukcesy i porażki: I/II Republika Czechosłowacka - II Rzeczypospolita Polska - wizja państwa i jego realizacja (1918 - 1939)".

WIĘCEJ INFORMACJI

01.06.2019 Konferencja „Prawa człowieka w Europie. 15 lat Polski w UE” RODM Toruń

Rok 2019 obfituje w ważne rocznice historyczne. Właśnie mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki Papieża-Polaka do Ojczyzny oraz tyle samo od pierwszych wyborów powszechnych do Parlamentu Europejskie. Dla polskiej transformacji ustrojowej niezwykle ważny był dzień 4 czerwca 1989 r. mija właśnie 30 lat od pierwszych, częściowo demokratycznych wyborów, w których to władza komunistyczny poniosła klęskę, a nasz kraj wszedł na drogę demokratycznych zmian.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.05.2019 Traktat Wersalski. Kształtowanie powojennego ładu w Europie po I wojnie światowej. RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" zorganizowały konferencję naukową "Traktat Wersalski. Kształotowanie powojennego ładu w Europie po I wojnie światowej."

WIĘCEJ INFORMACJI

10.05.2019 Rok 1939 na Pomorzu. W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej RODM Toruń

Organizatorzy: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Miasto Golub-Dobrzyń, oraz partnerzy: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy zapraszają na konfernecję "Rok 1939 na Pomorzu. W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej".

WIĘCEJ INFORMACJI

26-28.04.2019 XXII Forum Polonijne RODM Toruń

Polonia to nasza wielka troska i każde dzieło to tworzenie wspólnoty narodowej. Jest to ważne i istotne dla nas Polaków” – tymi słowami Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP, zainaugurował XXII Forum Polonijne pod hasłem: „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej”.

WIĘCEJ INFORMACJI

25-26.04.2019 Konferencja: "DZIECI OFF-LINE - JAK WŁĄCZYĆ JE DO ŻYCIA" RODM Toruń

Prawa człowieka zostały formalnie uznane za jeden z priorytetów społeczności międzynarodowej w grudniu 1948 roku, kiedy przyjęto Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Zyskały one wówczas miano uniwersalnych zasad obejmujących wszelkie aspekty życia ludzkiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.03.2019 Konferencja "Polska w II wojnie światowej: polityka, martyrologia i czyn zbrojny" RODM Toruń

Dnia 21 marca 2019 r. w Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miało miejsce ważne wydarzenie. Odbyła się naukowa konferencja historyczna pt.: „Polska w II wojnie światowej: polityka, martyrologia i czyn zbrojny”. Organizatorami byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i medialnej w Toruniu oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

WIĘCEJ INFORMACJI

29-30.11.2018 XI KOLOKWIUM DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ Z ZAKRESU PRAW CZŁOWIEKA I MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA HUMANITARNEGO RODM Toruń poleca

W ramach współpracy Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Katedry Ochrony Praw Człowieka i Prawa Międzynarodowego Humanitarnego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, a także przy udziale Regionalnego ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, miało miejsce

WIĘCEJ INFORMACJI

23-24.11.2018 XI MIĘDZYNARODOWY KONGRES KATOLICY I OSOBA LUDZKA. SZANSE I ZAGROŻENIA RODM Toruń poleca

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się XI Międzynarodowy Kongres Katolicy I Osoba Ludzka Szanse I Zagrożenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

8.11.2018 Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Tożsamości narodowe w epoce nowej wędrówki ludów
RODM Toruń poleca

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu byli organizatorami konferencji naukowej "Tożsamości narodowe w epoce nowej wędrówki ludów".

WIĘCEJ INFORMACJI

02.11.2018 O stuleciu niepodległości ziemi nadnoteckiej w Ślesinie RODM Toruń poleca

24 października w Wiejskim Domu Kultury w Ślesinie odbyła się konferencja historyczna „Stulecie niepodległości ziemi nadnoteckiej” zorganizowana przez miejscowy oddział Stowarzyszenia w ramach projektu realizowanego wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nakle nad Notecią.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.10.2018 Polska wizja Unii Europejskiej RODM Toruń poleca

– Polska dąży do tego, by Unia Europejska była silna, demokratyczna i sprawna‎ – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.09.2018 Od Międzymorza do Trójmorza. Rola krajów Europy Środkowej w polityce europejskiej RODM Toruń poleca

Dnia 25 września 2018 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu zorganizował debatę pt.: „Od Międzymorza do Trójmorza. Rola krajów Europy Środkowej w polityce europejskiej”.

WIĘCEJ INFORMACJI

13.06.2018 Konferencja: "Europejska Konwencja Praw Człowieka – 25 lat zmian oblicza polskiego prawa i praktyki." RODM Toruń poleca

Dnia 13 czerwca 2018 r. miało miejsce XII Seminarium Warszawskie pt.: "Europejska Konwencja Praw Człowieka – 25 lat zmian oblicza polskiego prawa i praktyki."

WIĘCEJ INFORMACJI

13-14.06.2018 Konferencja: "W drodze do Niepodległej... Dylematy, działania i programy polityczne Polaków i Czechów w latach 1914-1918" RODM Toruń poleca

W dniach 13-14 czerwca 2018 roku w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu odbyła się polsko-czeska konferencja naukowa "W drodze do Niepodległej... Dylematy, działania i programy polityczne Polaków i Czechów w latach 1914-1918"

WIĘCEJ INFORMACJI

24-25.05.2018 Konferencja: "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku"
- sesja dydaktyczna
RODM Toruń poleca

Dnia 25 maja 2018 r., podczas drugiego dnia międzynarodowej konferencji "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku" odbyła się sesja dydaktyczna dla dzieci i młodzieży oraz osób zainteresowanych zaproponowaną tematykę.

WIĘCEJ INFORMACJI

24-25.05.2018 Konferencja: "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku"
- sesje panelowe
RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie byli organizatorami - w dniach 24-25 maja 2018 r. - międzynarodowej konferencji "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku". Tuż po sesji plenarnej, miały miejsce dwie sesje panelowe

WIĘCEJ INFORMACJI

24-25.05.2018 Konferencja: "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku" RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie byli organizatorami - w dniach 24-25 maja 2018 r. - międzynarodowej konferencji "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI wieku"

WIĘCEJ INFORMACJI

27-29.04.2018 XXI Forum Polonijne RODM Toruń poleca

Regionalne Centrum Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapraszaja na XXI Forum Polonijne "W trosce o potriotyczne wychowanie młodzieży. Stulecie odzyskania niepodległości" które odbędzie się w dniach 27-29 kwietnia 208 r. w Toruniu ul. Droga Starotoruńska 3

WIĘCEJ INFORMACJI

21.03.2018 Konferencja: "Polskie drogi do niepodległości" RODM Toruń poleca

Rozpoczynając konferencję, słowa powitania wypowiedział JM Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, który wyraził wielką radość, że wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu możemy po raz kolejny być organizatorami konferencji, która odbywa się w murach WSKSiM w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.03.2018 konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom z marca 1968 r. RODM Toruń poleca

W dniach 21-22 marcach 2018 r. miała miejsce w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom z marca 1968 r.

Konferencja została ona zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Europejskim Centrum Solidarności.

WIĘCEJ INFORMACJI

07.12.2017 II Forum Geopolityczne.
Współczesne wyzwania dla bezpieczeństwa
RODM Toruń poleca

7 grudnia 2017 r. w siedzibie Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "II Forum Geopolityczne. Współczesne wyzwania dla bezpieczeństwa". Współorganizatorem tej wspaniałej imprezy był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Konferencja zgromadziła specjalistów z zakresu geopolityki z całego kraju.

WIĘCEJ INFORMACJI

24-25.11.2017 X Międzynarodowy Kongres "Katolicy i Niepodległość - szanse i zagrożenia" RODM Toruń

W dniach 24-25 listopada 2017 r. w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Me3dialnej w Toruniu odbył się X Międzynarodowy Kongres "Katolicy i Niepodległość - szanse i zagrożenia". W Kongresie uczestniczyli m. in. przedstawiciele kościoła, naukowcy oraz politycy. Wśród prelegentów obecni byli goście z Meksyku, Filip, Argentyny, Namibii oraz Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

27.10.2017 Kongres "Jeden świat - wiele kultur" RODM Toruń poleca

W dniach 26-27 października 2017 r. po raz ósmy odbyła się na Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna w ramach Kongresu "Jeden świat - wiele kultur". Myślą przewodnią tegorocznego spotkania naukowego był "Dialog wielokulturowości i prawda". Partnerem konferencji był RODM w Toruniu. Dr Jan Wiśniewski - koordynator RODM w Toruniu, wziął udział również w konferencji prezentując referat pt.: Ekspansja rosyjska w Arktyce - wymiar ekonomiczny.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.10.2017 Relacje Polski do obszaru poradzieckiego RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu 18.10.2017 był partnerem seminarium organizowanego przez Redakcję "Nowej Polityki Wschodniej". Tematem spotkania naukowego w którym udział wziął koordynator RODM Toruń dr Jan Wiśniewski - były zasady współpracy gospodarczej między Polską a obszarem poradzieckim, polskie inwestycje zagraniczne, problem ograniczeń w handlu, wymiana turystyczna oraz perspektywy zwiększenia obecności gospodarczej Polski na obszarze poradzieckim.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.10.2017 Polskie drogi do niepodległości RODM Toruń poleca

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był organizatorami debaty " Polskie drogi do Niepodległości - rola Polonii w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

ZAPOWIEDŹ

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza na otwartą debatę "Polskie drogi do niepodległości". Debata odbędzie się 27 września br. w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6

WIĘCEJ INFORMACJI

26.05.2017 Debata: "Wkład Polaków w rozwój kultury europejskiej" RODM Toruń

RODM Toruń i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialne w Toruniu były organizatorami debaty " Wkład Polaków w rozwój kultury europejskiej - jak uczyć historii i wiedzy o kulturze współczesną młodzież?"

WIĘCEJ INFORMACJI

RODM Toruń i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialne w Toruniu zapraszaja 25 maja 2017 r. na debatę " Wkład Polaków w rozwój kultury europejskiej - jak uczyć historii i wiedzy o kulturze współczesną młodzież?"

WIĘCEJ INFORMACJI

27.04.2017 XX Forum Polonijne RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu jest partnerem rozpoczynającego się 28 kwietnia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej XX Forum Polonijnego. Jubileuszowe spotkanie przedstawicieli środowisk polskich za granicą odbędzie się pod hasłem "Wspólnie odpowiedzialni za Polskę".

WIĘCEJ INFORMACJI

03.04.2017 Konferencja: "Ład Światowy Anno Domini 2017" RODM Toruń

W dniach 29-30 marca 2017 r. w Pałacu w Ostromecku koło Bydgoszczy miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Ład Światowy Anno Domini 2017", w której partnerem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.03.2017 Konferencja naukowa: "Polityka historyczna państwa" RODM Toruń

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja naukowa "Polityka historyczna państwa". W spotkaniu wzięli udział przedstawicie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, parlamentu, Instytutu Pamięci Narodowej, a także władz samorządowych.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.03.2017 Konferencja naukowa: "Polityka historyczna państwa" RODM Toruń

RODM Toruń, zaprasza na konferencje naukową "Polityka hitoryczna Państwa" która odbędzie się 30 marca 2017 r. w auli WSKSiM w Toruniu w godzinach 10:30 - 15:00

WIĘCEJ INFORMACJI

09.12.2016 Konferencja międzynarodowa: "Wielcy Polacy w kulturze" RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był organizatorem międzynarodowej konferencji "Wielcy Polacy w kulturze", która odbyła się w Auli WSKSIM przy ul. Droga Starotoruńska 3, 9 grudnia 2016r. o godz. 10:00.

WIĘCEJ INFORMACJI

19-20.10.2016 V Międzynarodowa Konferencja Wschodnioznawcza
Rosja wobec "bliskiej zagranicy" a UE
Partner RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem V Międzynarodowej Konferencji Wschodnioznawczej organizowanej przez Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK, która odbyła się 19-20 października br. Hotelu Akademickim UMK, ul. Szosa Chełmińska 63a.

WIĘCEJ INFORMACJI

27.10.2016 Kongres międzynarodowy
Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej. Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów
Partner RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem Międzynarodowego Kongresu „Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów”, który odbył się w Auli WSKSIM przy ul. Droga Starotoruńska 3, 27 października 2016r. o godz. 10:00.

WIĘCEJ INFORMACJI

29.09.2016 Debata inauguracyjna działalność Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu
Jak promować dobre imię Polski w świecie
RODM Toruń

Dnia 29 września 2016 r., w Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy ulicy Św. Józefa 23/25 miała miejsce debata pt. "JAK PROMOWAĆ DOBRE IMIĘ POLSKI W ŚWIECIE".

WIĘCEJ INFORMACJI

16.09.2016 FORUM GEOPOLITYCZNE - W OBLICZU ROSYJSKIEGO NEOIMPERIALIZMU RODM Toruń

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu był partnerem Międzynarodowej Konferencji Naukowej Forum Geopolitycznego - W obliczy rosyjskiego neoimperializmu.

WIĘCEJ INFORMACJI